ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី ៖ ខ្ញុំមិនទុកឱ្យអ្នកស្រលាញ់ភេទដូចគ្នារស់នៅឯកានោះទេ
ភ្នំពេញ – កុំរើសអើងទៅលើអ្នកស្រលាញ់ភេទដូចគ្នា ពីព្រោះមនុស្សគ្រប់គ្នាត្រូវការសិទ្ធិសេរីភាពនៅក្នុងការរស់នៅ ហើយក៏មិនត្រូវទុកឱ្យនរណាម្នាក់រស់នៅឯកាក្នុងសង្គមមួយនេះទេ។ នេះគឺជាការបញ្ជាក់របស់ ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី រដ្ឋមន្ត្រីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្រ្តី និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា ក្នុង​ឱកាស​អញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងពិធីអបអរសាទរទិវាសិទ្ធិមនុស្សអន្តរជាតិខួបលើកទី៧៣ ឆ្នាំ២០២១ ដែលរៀបចំដោយអង្គការសហគមន៍ឥន្ទធនូកម្ពុជា កាលពីថ្ងៃទី៩ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១។
បើតាម​ការ​លើក​ឡើង​របស់ ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី នៅក្នុងច្បាប់បានបង្ហាញថា ប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់រូបមានសិទ្ធិស្មើគ្នា។ ចំពោះអ្នកស្រលាញ់ភេទដូចគ្នាក៏ជាប្រជាពលរដ្ឋ ហើយក៏ត្រូវមានសិទ្ធិ និងសមភាពស្មើគ្នានៅក្នុងការរស់នៅផងដែរ។
​ប្រធាន​គណៈកម្មាធិការ​សិទ្ធិមនុស្ស​កម្ពុជា​រូប​នេះ​បន្ថែម​ថា​ ​នៅពេលដែល​អ្នក​ស្រលាញ់​ភេទ​ដូចគ្នា​សម្ដែង​អារម្មណ៍​នៅ​លើ​វេទ​កា​ធ្វើ​ឱ្យ​លោក​ក៏​យំ​នៅ​ក្នុង​ចិត្ត​អំពី​រឿងរ៉ាវ​ដ៏​ឈឺចាប់​ដែល​ពួកគេ​បាន​ជួប​។​ ​ឯកឧត្តម​បញ្ជាក់​ថា​ ​ការ​លុបបំបាត់​និន្នាការ​អ្នក​ស្រលាញ់​ភេទ​ដូចគ្នា​ ​គឺ​មានន័យ​ថា​ ​ជា​ការ​លុបបំបាត់​នូវ​មនុស្សជាតិ​។
ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី ថ្លែងថា ការផ្សព្វផ្សាយអំពីបញ្ហាអ្នកស្រលាញ់ភេទដូចគ្នានៅក្នុងសង្គម គឺចង់ស្ទាបស្ទង់អំពីការគាំទ្រចំពោះច្បាប់រៀបអាពាហ៍ពិពាហ៍​របស់អ្នកស្រឡាញ់ភេទដូចគ្នានៅកម្ពុជា។ ហេតុដូចនេះ អ្នកស្រលាញ់ភេទដូចគ្នាត្រូវតែអត់ធ្មត់ តស៊ូ បញ្ចេញសម្លេងឱ្យខ្លាំង និងរង់ចាំពេលវេលា ដើម្បីទុកពេលវេលាឱ្យរាជរដ្ឋាភិបាលធ្វើការទៅលើរឿងច្បាប់នោះ។
“សូមកុំមានការរើសអើងចំពោះបងប្អូនកូនក្មួយដែលមាននិន្នាការភេទ និងត្រូវផ្តល់ភាពកក់ក្តៅនិងសេចក្តីស្រឡាញ់ដល់ពួកគាត់។ ការគោរពនិងឱ្យ​តម្លៃគ្នាទៅវិញទៅមក គឺនាំមកនូវភាពសុខដុមនៅក្នុងប្រទេសជាតិ”
ជាមួយ​គ្នា​នេះ ឯកឧត្តមក៏​បានបង្ហាញអំពី​​ការ​គាំទ្រ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ចំពោះ​អ្នក​ស្រឡាញ់ភេទដូចគ្នាផងដែរ ដោយឯកឧត្តមមានប្រសាសន៍ថា អ្នកស្រលាញ់ភេទដូចគ្នាសូមកុំមានការព្រួយបារម្មណ៍ នៃការរើសអើង ពីព្រោះនាយករដ្ឋមន្ត្រីរបស់កម្ពុជាមិនមានការរើសអើងនោះទេ ចំណែកឯខាងសាសនាក៏គាំទ្រអ្នកស្រលាញ់ភេទដូចគ្នាផងដែរ។ មនុស្សគ្រប់គ្នាត្រូវការសិទ្ធិសេរីភាពសេចក្ដីសុខផ្លូវចិត្ត និងមាតាបិតាអ្នកស្រលាញ់ភេទដូចគ្នា និងកុំធ្វើបាប ឬធ្វើទារុណកម្មទៅលើកូនដែលស្រលាញ់ភេទដូចគ្នា ដោយសារវាគឺជាសាច់ឈាមនៃគ្រួសារតែមួយត្រូវទទួលស្គាល់ និងត្រូវឱ្យតម្លៃគ្នា លើកទឹកចិត្តគ្នាឱ្យបានច្រើន។
សូមជម្រាបជូនថា ក្នុងពិធីអបអរសាទរទិវាសិទ្ធិមនុស្សអន្តរជាតិខួបលើកទី៧៣នេះ ក៏មានការ​រៀបចំកិច្ចសន្ទនាតុមូល ក្រោមប្រធានបទ “កិច្ចគាំពារផ្លូវច្បាប់សម្រាប់ដៃគូអ្នកស្រឡាញ់ភេទដូចគ្នានៅប្រទេសកម្ពុជា” ដោយ​មានវាគ្មិនចូលរួមពិភាក្សាពីតំណាងគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា ក្រសួងមហាផ្ទៃ ក្រសួងកិច្ចការនារី ក្រសួងយុត្តិធម៌ ព្រមទាំងមានសមាសភាពចូលរួមពីតំណាងអង្គទូត តំណាងអង្គការសហប្រជាជាតិនៅកម្ពុជា អាជ្ញាធរ អង្គការសង្គមស៊ីវិល ផ្នែកឯកជន និងសិល្បករផងដែរ៕