ភ្នំពេញ៖ ជ័យលាភីលេខ១ ក្នុងវគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រនៃកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិ ២០២១ បានទៅលើក្រុមបេក្ខជនមកពីសាលាចំណេះទូទៅ មីគីវ៉េ និងជ័យលាភីលេខ២ បានទៅលើក្រុមបេក្ខជនមកពីសាលា ប៊ែលធី អន្តរជាតិ ។ វគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិ២០២១ បានប្រព្រឹត្តិទៅនៅថ្ងៃទី១២ ខែសីហា ស្របខួបលើកទី២១ ទិវាអន្តរជាតិសម្រាប់យុវជន ក្រោមប្រធានបទ ការផ្លាស់ប្តូរប្រព័ន្ធស្បៀងអាហារយុវជនប្រកបដោយនវានុវត្តន៍ ដើម្បីមនុស្សជាតិ និងសុខភាពជាសាកល ។
វគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិ ក្រុមបេក្ខជនមកពីសាលា ប៊ែលធី អន្តរជាតិ ប្រកួតជាមួយ ក្រុមបេក្ខជនមកពីសាលា ចំណេះទូទៅ មីគីវ៉េ ជជែកលើប្រធានបទ យុវជនសតវត្សទី២១ ចាំបាច់ត្រូវមានជំនាញសតវត្សទី២១ ដើម្បីភាពជោគជ័យក្នុងជីវិត ។ ប្រធានបទនេះឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ ជួនណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ជាអ្នកដាក់ជូនដល់បេក្ខជនទាំងពីរក្រុម ។ នេះបើតាមការបញ្ជាក់របស់លោកជំទាវ ស្រូយ សុជាតិ អគ្គនាយកនៃអគ្គនាយកដ្ឋានយុវជន ។
កម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិ២០២១ រៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងផ្តល់ជូននូវវេទិកាសម្តែងមតិរបស់យុវជនកម្ពុជា និងជាសង្វៀនវោហារសព្ទដើម្បីបណ្តុះបណ្តាល និងពង្រឹងបំណិនស្រាវជ្រាវ ការនិយាយជាសាធារណៈ ការដោះស្រាយបញ្ហា ការធ្វើការងារជាក្រុម ការច្នៃប្រតិដ្ឋ ការវិភាគនិងសំយោគ ការប្រាស្រ័យទាក់ទងប្រកបដោយសន្តិសហវិជ្ជមាន ដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពយុវជននៅក្នុងកម្រិតមធ្យមសិក្សាក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ឱ្យក្លាយខ្លួនជាពលរដ្ឋមានទំនួលខុសត្រូវក្នុងសង្គមជាតិ ។
គួរបញ្ជាក់ថា ក្នុងវគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រនៃកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិ ២០២១ រៀបចំដោយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា តាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ដោយមានការអញ្ជើញចូលរួមពីគណៈកម្មការផ្តល់នូវការវិនិច្ឆ័យ និងដាក់ពិន្ទុយ៉ាងសុក្រិត និងយុត្តិធម៌ដល់បេក្ខជនទាំង២ក្រុម ។
គួរជម្រាបជូនថា គណៈកម្មការទាំងប្រាំពីររូបរួមមាន ឯកឧត្តម សុខ ពុទ្ធិវុធ រដ្ឋលេខាធិកាក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ណាត ប៊ុនរឿន រដ្ឋលេខាធិកា ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា លោកជំទាវ ចម និម្មល រដ្ឋលេខាធិកា ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម លោក ហួ តុលា នាយក The Perspectives Cambodia ឯកឧត្តម សំហេង បុរស រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសង្គមកិច្ច អតីតយុទ្ធជន និងយុវនីតិសប្បទា ឯកឧត្តម គួច វែងស៊្រុន សមាជិក គណៈកម្មាធិការកណ្ដាលសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា និងលោកស្រី ប៉ែន បុប្ផា អគ្គនាយិកា ក្រុមហ៊ុនឬទ្ធិពល ៕