លោក ភាព សុភ័ក សរសេរសៀវភៅ «សិស្សឆ្នើមនិទ្ទេសA» ជាបំណិនក្នុងការ​សិក្សា​សម្រាប់សិស្សត្រៀមប្រឡងបាក់ឌុប
លោក ភាព សុភ័ក ដែលជាអតីតសិស្សនិទ្ទេស A ឆ្នាំ២០១៨ ហើយ​បច្ចុប្បន្នលោកគឺជាគ្រូបង្រៀនភាសាអង់គ្លេស និងជាអ្នកបង្កើតមាតិកាអប់រំនៅលើបណ្តាញសង្គម បានសម្រេច​ចិត្ត​និពន្ធសៀវភៅ «សិស្សឆ្នើមនិទ្ទេសA» ក្នុង​គោលបំណងជួយដល់សិស្សានុសិស្ស​ដែល​កំពុង​ត្រៀមប្រឡងបាក់ឌុបឱ្យទទួលបានលទ្ធផលល្អ។
បើក្រឡេកមើលប្រវត្តិសិក្សាវិញ លោក ភាព សុភ័ក គឺជាសិស្សឆ្នើមចាប់តាំងពីរៀននៅថ្នាក់អនុវិទ្យាល័យ ហើយលោកក៏មានឱកាសទទួលបានអាហា​រូបករណ៍សិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជំនាញអក្សរសាស្រ្តអង់គ្លេស និងជំនាញគ្រប់គ្រងពាណិជ្ជកម្មនៅថ្នាក់សាកលវិទ្យាល័យ។ លោកក៏ជានិស្សិតធ្លាប់ផ្លាស់ប្តូរការសិក្សាទៅរៀននៅសហរដ្ឋអាមេរិក និងធ្លាប់ជាយុវជនតំណាងកម្ពុជានៅក្នុងកម្មវិធីកិច្ចប្រជុំយុវជនអាស៊ាននៅប្រទេសឥណ្ឌូនេស៊ីផងដែរ កាលពីឆ្នាំ២០២៣។
ពាក់ព័ន្ធជាមួយការនិពន្ធសៀវភៅ​ កម្រាស់ជាង២០០ទំព័រ មានចំណងជើងថា «សិស្សឆ្នើមនិទ្ទេសA» លោក ភាព សុភ័ក បានឱ្យដឹងថា ព្រោះតែលោកជាអតីតសិស្សនិទ្ទេស A និងជាអ្នកបង្កើតវីដេអូអប់រំផងនោះ ទើបមានចំណង់ចំណូលចិត្ត និងស្រឡាញ់ការចែករំលែកតាំងពីដើមមក ។ លោកថា ការចាប់ផ្តើមសរសេរសៀវភៅនេះឡើង គឺលោកមានគោលបំណងចង់ជួយបង្ហាញផ្លូវដល់សិស្សត្រៀមខ្លួនឱ្យ​បានល្អសម្រាប់ការប្រឡងបាក់ឌុប ហើយអ្វីកាន់តែពិសេស គឺការត្រៀមលក្ខណៈចូលរៀននៅសាកលវិទ្យាល័យ ព្រមទាំងការជ្រើសរើសជំនាញរៀនឱ្យបានត្រឹមត្រូវ។
ខ្ញុំសង្ឃឹមថានឹងមានការគាំទ្រស្នាដៃដំបូងរបស់ខ្ញុំពីសំណាក់អ្នកសិក្សារៀនសូត្រ ក៏ដូចជារំពឹងថាសៀវភៅមួយក្បាលនេះនឹងជាផ្នែកមួយជួយឱ្យសិស្សវិទ្យាល័យទាំងអស់ទទួលបាននូវភាពជោគជ័យ តាមរយៈការផ្តល់ជាគន្លឹះ វិធីសាស្រ្ត ឬជាការជំរុញទឹកចិត្ត ឆន្ទៈឱ្យកាន់តែខ្លាំងក្លាក្នុងការសម្រេចក្តីស្រមៃរបស់ពួកគេ។
លោក ភាព សុភ័ក  អ្នកនិពន្ធសៀវភៅ «សិស្សឆ្នើមនិទ្ទេសA»
អ្នកនិពន្ធជំនាន់ថ្មីវ័យ២៤ឆ្នាំរូបនេះ បន្ថែមថា ការពិតលោកមានគម្រោងសរសេរសៀវភៅនេះយូរណាស់មកហើយ ពោល​គឺតាំងពីពេលលោកចាប់ផ្តើមផលិតវីដេអូចែករំលែកដំបូងមកម៉្លេះ ប៉ុន្តែការសរសេរសៀវភៅមិនមែនជារឿងងាយស្រួលនោះទេ។ លោកថា ដោយការប្តេជ្ញាចិត្តសម្រេចនូវអ្វីដែលខ្លួនចង់ធ្វើ លោកបានចំណាយពេលវេលា៤ខែ ដើម្បីផ្តោតលើការរៀបចំ និងសរសេរសៀវភៅនេះឱ្យចេញជារូបរាង។
ទោះបីជាការសរសេរសៀវភៅនេះជួបបញ្ហាខ្លះៗ ប៉ុន្តែលោក ភាព សុភ័ក អាចដោះស្រាយបានតាមរយៈការសុំជំនួយ និងការប្រឹក្សាយោបល់ពីរៀមច្បងអ្នកនិពន្ធឱ្យជួយចែករំលែកបទពិសោធន៍។ លោក ភាព សុភ័ក បានបង្ហាញអារម្មណ៍រីករាយ និងមោទនភាពចំពោះស្នាដៃមួយនេះ ហើយអរគុណដល់អ្នកដែលបានជួយជ្រោមជ្រែងលោកកន្លងមករហូតសម្រេចបាននូវសមិទ្ធផលមួយនេះ។
ភាពជាសិស្សឆ្នើម ឬសិស្សនិទ្ទេស A គឺជាអ្វីដែលសិស្សគ្រប់គ្នាអាចធ្វើបានឱ្យតែពួកគេមានក្តីស្រមៃ ហើយមានការតាំងចិត្តសម្រេចក្តីស្រមៃនោះ។ លោក ភាព សុភ័ក ក៏បានលើកទឹកចិត្តឱ្យយុវជនទាំងអស់ខិតខំរៀនសូត្រដើម្បីអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពខ្លួនឯង ដើម្បីគ្រួសារ និងដើម្បីក្លាយជាធនធានមនុស្សសម្រាប់សង្គមជាតិរបស់យើង។
គួរជម្រាបជូនថា កន្លងមក លោក ភាព សុភ័ក បានបង្កើតវីដេអូពាក់ព័ន្ធនឹងការសិក្សាជាច្រើន រួមទាំងវីដេអូដែលពាក់ព័ន្ធជាមួយការត្រៀមប្រឡងបាក់ឌុបផងដែរ។ លោកក៏មានបទពិសោធន៍ជាច្រើនក្នុងការចូលរួមជាវាគ្មិន ជាអ្នកនិយាយជាសាធារណៈ ជាពិធីករ និងជាអ្នកចែករំលែកនៅក្នុងកម្មវិធីនិងវេទិការសាធារណៈផ្សេងៗ ក្នុងគោលបំណងតម្រង់ទិស និងជំរុញទឹកចិត្តឱ្យយុវជនស្រឡាញ់ការរៀនសូត្រ ជឿជាក់លើខ្លួនឯងក្នុងការតាមចាប់ក្តីស្រមៃរបស់ខ្លួន៕