សកម្មភាពការងារស្ម័គ្រចិត្តជួយសង្គម ជាឱកាសដែលយុវជនសិក្សានិងពង្រឹងសមត្ថភាពការងារ
ភ្នំពេញ៖ សកម្មភាពការងារស្ម័គ្រចិត្ត និងការងារសង្គមនានា ជាផ្នែកមួយសំខាន់ចូលរួមពង្រឹងសមត្ថភាព លើកទឹកចិត្ត និងអភិវឌ្ឍន៍គំនិតយុវជនឱ្យកាន់តែ​ប្រ​សើ​រឡើង​ ។ បន្ថែមពីលើនេះ សកម្មភាពការងារស្ម័គ្រចិត្តជួយសង្គមក៏ជាឱកាសដែលយុវជនអាចសិក្សាពីការងារបានយ៉ាងល្អ ។ នេះជាការលើកឡើង​រប​ស់​ក្រុ​ម​យុវ​ជននៅក្នុងកិច្ចពិភាក្សាអនឡាញមួយក្រោមប្រធានបទ “បន្លឺសំឡេងយុវជនក្នុងការចូលរួមកិច្ចការអភិវឌ្ឍន៍សង្គម” រៀបចំដោយយុជននៃអង្គការសហប្រជាជាតិ (UNYAP) សហការជាមួយអង្គការទស្សនៈពិភពលោកប្រចាំនៅកម្ពុជា ។
លោក ងួន ច័ន្ទសេង អ្នកបច្ចេកទេសកម្មវិធីកិច្ចការពារកុមារ នៃអង្គការទស្សនៈពិភពលោក មានប្រសាសន៍ថា យុវជនមានចាប់ផ្តើមមាន​ទំនុកចិត្តទៅលើខ្លួនឯងពេលបានចូលរួមចុះសកម្មភាពនានាជួយសហគមន៍។ លើសពីនេះការងារសង្គមជួយឱ្យយុវជនអភិវឌ្ឍន៍​សមត្ថភាព ចំណេះ​ដឹង និងជំនាញ​រប​ស់​ខ្លួន​ឱ្យ​ខ្លាំ​ង​ពូ​កែ​ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ តាមរយៈសកម្មភាពការងារស្ម័គ្រចិត្តជួយសង្គមយុវជនមានឱកាសទទួលបានការងារជាច្រើនផងដែរ ។
« ផ្ដល់ឱកាសឱ្យយុវជននៅក្នុងកិច្ចការងារសង្គម ជារឿងសំខាន់មួយអាចជួយដុះខាត់សមត្ថភាពយុវជនឱ្យកាន់តែខ្លាំងឡើង ! នៅពេលយុវជនកាន់តែខ្លាំង មានការខិតខំប្រឹងប្រែងមិនបោះបង់ចោលនៅកិច្ចការងារអភិវឌ្ឍន៍ខ្លួន និងសង្គមជាតិ ហើយក្លាយជាធនធានដ៏មានតម្លៃបំផុតសម្រាប់ប្រទេស»
លោក ងួន ច័ន្ទសេង
ទន្ទឹមនឹងគ្នានេះដែរ កញ្ញា អុល មេត្តា យុវជនស្ម័គ្រចិត្តប្រឹក្សាយោបល់ដល់កុមារ និងស្ត្រីតាមសហគមន៍ បាននិយាយថា ការងារស្ម័គ្រចិត្តជំរុញឱ្យយុវ​ជនទ​ទួលឱ​កា​​ស​រៀនសូត្រពីការងារ និងទទួលបានឱកាសបណ្ដុះបណ្ដាលផ្សេងៗ ។ ការងារស្ម័គ្រចិត្តជួយឱ្យយុវជនចេះអត់ធ្មត់ដោះស្រាយបញ្ហា ហើយយុវជនកាន់​តែ​មា​ន​​ទឹកចិត្តកា​ន់តែ​ខ្លាំ​​ង​​នៅក្នុងកិច្ចសង្គម ។
យុវជនស្ម័គ្រចិត្តរូបនេះបានបញ្ជាក់ថា យុវជនជាអ្នកបន្តវេនដ៏មានសក្ដារនុពលសម្រាប់ប្រទេស​ជាតិ ជាពិសេសប្រទេសកម្ពុជាមាន​យុវជនច្រើន ដូច្នេះបើយុវជនមិ​នបានចូលរួមកិច្ចការអភិវឌ្ឍអ្វីមួយ នោះហាក់បាត់សំឡេងក្នុងកិច្ចអភិវឌ្ឍន៍ប្រទេសជាតិ ។ យុវជនមិនអាចបង្កើនសមត្ថភាពរបស់ខ្លួននោះទេ បើមិនមានអ្នកមានបទពិសោធន៍ ឬអ្នកជំនាញបង្ហាញ​ផ្លូ​វ​ ។
ចំណែកឯ កញ្ញា មាស គឹមធួន អ្នកសរសេរព័ត៌មានឯករាជ្យ បាននិយាយថា យុវជនជាវ័យមានខួរក្បាលរហ័ស គិតលឿន និងឆ្លើយតបលឿន ហើយយុវជនជាផ្នែកដ៏សំខាន់ចូលរួមដោះស្រាយបញ្ហានានានៅក្នុងសង្គម ។ លើសពីនេះ យុវជនត្រូវបណ្តុះ​ផ្នត់គំនិត​ស្រឡាញ់​ជាតិ ចេះ​តាមដាន​ព្រឹត្តិការណ៍​សង្គម ​ការវិវត្ត​ក្នុងសង្គមដើម្បី​ចូលរួមចំណែកជាយុវជនមានគុណភាព ។  ​
កញ្ញា មាស គឹមធួន យល់ឃើញថា ប្រទេសជាតិមួយរីកចម្រើនទៅមុខ អាស្រ័យត្រូវចូលរួមពីយុវជន ហើយ​យុវ​ជ​នហ៊ានបរិច្ចាគ​កម្លាំងកាយ កម្លាំងចិត្ត ប្រាជ្ញាស្មារតីទៅតាម​អ្វីដែល​អ្នក​អាច​ធ្វើបាន​ដើម្បី​សង្គមជាតិមួយ ។
គួរបញ្ជាក់ថា ទិវាយុវជនអន្តរជាតិ ថ្ងៃទី១២ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១ ប្រារព្ធឡើងជាក្រោមប្រធានបទ «ការផ្លាស់ប្តូរប្រព័ន្ធស្បៀង នវានុវត្តន៍របស់យុវជនដើម្បីសុខភាពមនុស្សនិងភពផែនដី»។