សម្តេចតេជោ ៖ ប្រទេស​ជឿនលឿន​ទៅមុខ​បាន ទាល់តែមានធនធាន​មនុស្សគ្រប់គ្រាន់
ភ្នំពេញ – មានប្រសាសន៍​ក្នុង​ពិធីសម្ពោធ​អគារសិក្សាថ្មី នៅពុទ្ធិកសាកលវិទ្យាល័យព្រះសីហមុនីរាជា ស្ថិត​ក្នុងបរិវេណវត្តស្វាយពពែ សង្កាត់ទន្លេបាសាក់ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានលើក​ឡើងថា យើងមិនអាចខ្វះធនធាន​មនុស្ស​បានទេ សម្តេចបញ្ជាក់ថា ប្រទេស​របស់យើងជឿនលឿន​ទៅមុខបាន ទាល់តែយើងមានធនធាន​មនុស្ស​គ្រប់គ្រាន់។
បើតាម​ប្រសាសន៍​របស់សម្តេចតេជោ ប្រទេសកម្ពុជា​កាលពីសម័យ​សង្គមរាស្រ្តនិយម ពោល​គឺ​កំឡុងឆ្នាំទសវត្សរទី៦០ ប្រាក់ចំណូល​ប្រជាជន​កម្ពុជាគឺមាន​ប្រមាណ ២៦៧ដុល្លារក្នុងម្នាក់ ខណៈ​ពេល​ដែល​ប្រទេស​កូរ៉េខាងត្បូង​មាន​តែត្រឹម៧២ដុល្លារ​ប៉ុណ្ណោះ ។ សម្តេចមានប្រសាសន៍ថា សង្រ្គាម​បានបំផ្លាញធនធានមនុស្ស ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រទេស​យើង​ដែលមានធនធាន​សំបូរបែប ក្លាយ​ទៅជា​ប្រទេស​ក្រីក្រ។
“ក្នុងពេល​ដែលប្រទេសមួយ​ចំនួនគ្មានធនធាន​ធម្មជាតិ តែគេក្លាយទៅជាអ្នកមានបាន ដោយសារ ទី១ នយោបាយគេត្រូវ ទី២ គេមានធនធាន​មនុស្ស ឯសម្រាប់យើង​ក៏​ដូចគ្នាដែរ គឺយើងមានកំហុសខាងនយោបាយ ហើយយើងខ្វះធនធានមនុស្ស”
យ៉ាងណាក៏ដោយ សម្រាប់បច្ចុប្បន្ន​នេះ សម្តេចតេជោ​ស្នើ​ដល់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និ​ងកីឡា ត្រូវពង្រឹងគុណភាព នៃការបណ្តុះបណ្តាល ដោយថា គុណភាព នៃការ​បណ្តុះបណ្តាលជាបញ្ហាសំខាន់ ហេតុនេះ ទើបរាជរដ្ឋាភិបាលធ្វើការវិនិយោគលើវិស័យអប់រំ។
គួរ​បញ្ជាក់ថា ក្នុង​នីតិកាលកន្លងមក រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​កំណត់​យកអាទិភាពចំនួន រួមមាន ផ្លូវ ទឹក ភ្លើង និង​មនុស្ស ដើម្បីជំរុញ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រទេស ។ ក្នុងនោះ​នៅ​ក្នុង​នីតិកាលទី៦ រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​កំណត់​យក ​ «យុទ្ធសាស្រ្តចតុកោណ» ដំណាក់កាលទី៤ ដោយ​បានផ្តោត​កា​រយក​ចិត្ត​ទុកដាក់​តម្កល់ «មនុស្ស» (អភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស) ជាវិស័យអាទិភាពទី១ នៅ​លើគេ ដោយ​រួម​មាន ៖ ការពង្រឹងគុណភាពវិស័យអប់រំ វិទ្យាសាស្រ្ត និង​បច្ចេកវិទ្យា, ការ​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញ​បច្ចេកទេស, ការ​លើក​កម្ពស់​សេវាសុខភាពសាធារណៈ និងអាហារូបត្ថម្ភ និង ការពង្រឹងសមភាពយេនឌ័រ និង​ការ​គាំពារសង្គម៕