ក្រសួងអប់រំដាក់​ឱ្យ​អនុវត្ត​វិធានការ​បង្ការ និង​ទប់ស្កាត់​គ្រោះថ្នាក់ ក្នុងពេលធ្វើដំណើរ​ទៅ​មក​សាលារៀន
ភ្នំពេញ – ដើម្បីកាត់បន្ថយជាអតិបរមានូវផលប៉ះពាល់ និងគ្រោះថ្នាក់ ដែលអាចកើតមានក្នុងអំឡុងពេលធ្វើដំណើរទៅមកសាលារៀន កន្លែងបំពេញការងារ របស់សិស្សានុសិស្ស និងបុគ្គលិកអប់រំ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បាន​សម្រេច​ចេញ​សេចក្តីណែនាំពី​វិធានការ​បង្ការ និង​ទប់ស្កាត់​គ្រោះថ្នាក់​ក្នុង​ពេល​ធ្វើដំណើរ​មក​សាលា​រៀនសម្រាប់​បុគ្គលិក​អប់រំ និង​សិស្សានុសិស្ស។
ឯកឧត្តម រស់ សុវាចា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានមានប្រសាសន៍ថា ជារៀងរាល់ឆ្នាំ សិស្សានុសិស្ស និងបុគ្គលិកអប់រំមួយចំនួនតូច បានរងគ្រោះថ្នាក់​ក្នុងអំឡុងពេលធ្វើដំណើរទៅសាលារៀន ឬមកបំពេញការងារ ទាំងតាមផ្លូវគោក និងផ្លូវទឹក ជាពិសេសនៅរដូវវស្សា និងអំឡុងពេលទឹកជំនន់។ ទន្ទឹមគ្នានេះ គ្រឹះស្ថានសិក្សាភាគច្រើននៅតាមដងទន្លេ ជុំវិញបឹងទន្លេសាប និងទីទំនាបផ្សេងទៀត តែងរងនូវការជន់លិច និងខូចខាតបរិស្ថាន ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសម្ភារៈ និងឯកសារជាដើម ហើយ​បុគ្គលិកអបរំ និងសិស្សានុសិស្ស តែងតែទទួលរងគ្រោះថ្នាក់ជាយថាហេតុ។
បើតាម​ឯកឧត្តម រស់ សុវាចា ដើម្បីកាត់បន្ថយជាអតិបរមានូវផលប៉ះពាល់ និងគ្រោះថ្នាក់ ដែលអាចកើតមាន ក្រសួងធ្វើការណែនាំដល់មន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡារាជធានី ខេត្ត, ការិយាល័យអប់រំ យុវជន និងកីឡានៃរដ្ឋបាលក្រុង ស្រុកខណ្ឌ, គណៈគ្រប់គ្រងគ្រឹះស្ថានសិក្សា និងមាតាបិតា អ្នកអាណាព្យាបាលសិស្ស ដោយ​ក្នុងនោះ៖
១- មន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡារាជធានី ខេត្ត, ការិយាល័យអប់រំ យុវជន និងកីឡានៃរដ្ឋបាលក្រុង ស្រុកខណ្ឌ ត្រូវ​តាមដានរាល់សេចក្តីជូនដំណឹងស្ដីពីការព្យាករណ៍អាកាសធាតុ និងជូនដំណឹងទៅគ្រប់សាលារៀន។ ពាក់ព័ន្ធពិនិត្យមើលកម្រិតហានិភ័យដែលនឹងអាចកើតមាន ដូចជាស្ថានភាពផ្លូវ, ខ្យល់ព្យុះ, ជំនន់ទឹកភ្លៀងឬ ទឹកស្ទឹង បឹង ទន្លេ ។ល។
៣- មាតាបិតា អ្នកអាណាព្យាបាល ត្រូវ​ណែនាំកូនចៅជាប់ជាប្រចាំឱ្យមានការប្រុងប្រយ័ត្ន និងជ្រើសរើសការប្រើប្រាស់មធ្យោបាយធ្វើដំណើរដែលមានសុវត្ថិភាព នៅតាមផ្លូវពីផ្ទះទៅមកសាលារៀន។ ពិនិត្យលទ្ធភាពទិញសម្ភារៈ និងឧបករណ៍ការពារសុវត្ថិភាពផ្សេងទៀត ឱ្យកូនចៅនៅពេលធ្វើដំណើរទៅសាលារៀន។ ម៉្យាងវិញទៀត សហការជាមួយអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធ ដូចជាការផ្តល់ព័ត៌មានអំពីម្ចាស់អាជីវកម្ម ឬមធ្យោបាយដឹកជញ្ជូនដែលប្រឈមនឹងហានិភ័យ ឬដែលមិនគោរពតាមលក្ខខណ្ឌ និងគោលការណ៍ច្បាប់បានកំណត់។ ត្រូវដឹកជញ្ជូនកូនចៅទៅសាលារៀនដោយផ្ទាល់ ក្នុងករណីចាំបាច់ ដោយកុំបណ្តោយឱ្យពួកគេធ្វើដំណើរដោយខ្លួនឯង និងពិនិត្យលទ្ធភាពចូលរួមវិភាគទានជាមួយសាលារៀនដើម្បីរៀបចំមធ្យោបាយដឹកជញ្ជូនកូនចៅធ្វើដំណើរទៅសាលារៀន៕