ក្រសួងអប់រំកម្ពុជា និងអង្គការអប់រំ វិទ្យាសាស្ត្រ និងវប្បធម៌ នៃអង្គការសហប្រជាជាតិ (UNESCO) កាលពីដើមសប្ដាហ៍នេះ បានបង្ហាញពីលទ្ធផល នៃការសិក្សាថ្នាក់ជាតិមួយ ដែលរកឃើញថា ក្មេងប្រុសបានសម្រេចចិត្តឈប់រៀនច្រើនជាងក្មេងស្រី។
ការសិក្សាបានបង្ហាញថា ក្នុងរយៈពេល ៥ឆ្នាំកន្លងមកនេះ ក្មេងស្រីកាន់តែច្រើនបានចុះឈ្មោះចូលរៀន បើប្រៀបធៀបទៅនឹងក្មេងប្រុស។ លទ្ធផលនេះបង្ហាញឱ្យឃើញពីវឌ្ឍនភាព ដែលកម្ពុជាសម្រេចបាន ក្នុងការពង្រឹងសមត្ថភាពក្មេងស្រី ខណៈពេលដែលមានការព្រួយបារម្ភកាន់តែខ្លាំង អំពីការបោះបង់ការសិក្សារបស់ក្មេងប្រុស។
UNESCO បានលើកឡើងថា នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៤ អត្រាចុះឈ្មោះចូលរៀន មាន ៦៥% សម្រាប់ក្មេងស្រី និង ៥៧% សម្រាប់ក្មេងប្រុស ដោយបន្ថែមថា ការបោះការសិក្សានៅតែជាបញ្ហាប្រឈមដ៏ធំសម្រាប់ក្មេងប្រុស។
ការសិក្សានេះរកឃើញថា ជាមធ្យម ក្មេងប្រុស ១៧% បានឈប់រៀននៅកម្រិតមធ្យមសិក្សា បើធៀបទៅនឹងក្មេងស្រី ដែលអត្រាត្រឹមតែ ១៣% ។
ការសិក្សាបានប្រើប្រាស់ទិន្នន័យ និងការពិគ្រោះយោបល់ដោយរួមទាំងការសម្ភាសន៍ និងការពិភាក្សាជាមួយសិស្ស ឪពុកម្ដាយ គ្រូបង្រៀន ថ្នាក់ដឹកនាំសាលា សមាជិកសហគមន៍ និងមន្ត្រីអប់រំ។
លទ្ធផលនៃការសិក្សារកឃើញថា ការដកខ្លួនចេញពីការអប់រំរបស់ក្មេងប្រុសក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ត្រូវបានជំរុញដោយកត្តា ដែលមានទំនាក់ទំនងគ្នាទៅវិញទៅមកជាច្រើន រួមមាន បុគ្គល គ្រួសារ សាលារៀន សហគមន៍ និងគោលនយោបាយ។
ការសិក្សានេះ បានបង្ហាញថា កត្តាទាំងនេះ រួមមានទម្លាប់សិក្សាមិនល្អ និងការស្ទាក់ស្ទើរក្នុងការស្វែងរកជំនួយក្នុងចំណោមក្មេងប្រុស សម្ពាធសេដ្ឋកិច្ច កង្វះការគាំទ្រក្នុងគ្រួសារ ធនធានសាលានៅមានកម្រិត ការរំពឹងទុករបស់សហគមន៍ ដែលផ្ដល់អាទិភាពលើការងារជាងការអប់រំ។
របាយការណ៍នេះ បានអំពាវនាវឱ្យមានយុទ្ធសាស្ត្ររួមមួយ ដើម្បីរក្សាក្មេងប្រុសឱ្យបន្តការសិក្សា និងបង្កើនការរៀនសូត្ររបស់ពួកគេ ដោយពង្រឹងអក្ខរកម្មមូលដ្ឋាន សមត្ថភាពគណិតវិទ្យា និងជំនាញសង្គម ដោយបន្ថែមថា រដ្ឋាភិបាល ត្រូវធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសាលាជនបទ ការពង្រឹងការជ្រើសរើស និងបណ្ដុះបណ្ដាលគ្រូបង្រៀន ព្រមទាំងពង្រីកសកម្មភាព ក្រៅម៉ោងសិក្សាបន្ថែមទៀត។
លោកស្រី បូ ចាន់គូលីកា អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា យើងត្រូវតែធ្វើឱ្យប្រាកដថា ក្មេងស្រី និងក្មេងប្រុស ទាំងអស់មានឱកាសស្មើគ្នាក្នុងការរៀនសូត្រ និងទទួលភាពជោគជ័យក្នុងជីវិត។
លោកស្រីបន្ថែមថា ការរកឃើញនៅក្នុងការសិក្សានេះ បានផ្ដល់នូវដំណោះស្រាយជាក់ស្ដែង ដើម្បីដោះស្រាយវិសមភាពយេនឌ័រ និងលើកកម្ពស់ការអប់រំប្រកបដោយបរិយាប័ន្ន។
លោកស្រី Matthias Eck អ្នកឯកទេសកម្មវិធី នៅក្នុងការអប់រំ ប្រកបដោយបរិយាប័ន្ន និងសមភាពយេនឌ័ររបស់អង្គការយូណេស្កូ បានមានប្រសាសន៍ថា ការដោះស្រាយបញ្ហាការបោះបង់ការសិក្សា និងសកម្មភាពអវិជ្ជមានរបស់បុរសនៅក្នុងសង្គម គឺពិតជាមានភាពសំខាន់ខ្លាំងណាស់ ដើម្បីសម្រេចបាននូវគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាពទី៤ ស្ដីពីការអប់រំ ដែលលើកកម្ពស់សមភាពយេនឌ័រ និងការអប់រំ ដែលមានគុណភាពប្រកបដោយបរិយាប័ន្ន សម្រាប់ទាំងអស់គ្នា៕