ឯកឧត្តម ហឿន សំនៀង ៖ ជំនាញសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូនជាតម្រូវការចាំបាច់ទាំងបច្ចុប្បន្ននិងអនាគត
ភ្នំពេញ – ជំនាញកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសាធារណៈ និងដឹកជញ្ជូនជាតម្រូវការចាំបាច់សម្រាប់កម្ពុជា ខណៈបច្ចុប្បន្នកម្ពុជានៅតែប្រើប្រាស់ធនធានមនុស្សភាគច្រើនជាអ្នកជំនាញមកពីប្រទេសមួយចំនួន ដូចជា ប្រទេសចិន ជប៉ុន និងកូរ៉េជាដើម ។ ប្រសិនបើគ្មានធនធានមនុស្សមានជំនាញសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូននោះទេ ទាំងបច្ចុប្បន្ននិងអនាគត កម្ពុជានឹងប្រើប្រាស់ធនធានហិរញ្ញវត្ថុកាន់តែយ៉ាងច្រើន ជួលអ្នកជំនាញក្រៅស្រុក ដើម្បីកសាង និងថែទាំហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធគមនាគមន៍ទូទាំងប្រទេស ។ នេះបើតាមប្រសាសន៍របស់ឯកឧត្តម ហឿន សំនៀង នាយកវិទ្យាស្ថានតេជោសែនសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន ។
ឯកឧត្តម ហឿន សំនៀង មានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា ឈរលើមូលហេតុកម្ពុជាកំពុងខ្វះខាតអ្នកជំនាញ និងវិស្វករជំនាញកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសាធារណៈ និងដឹកជញ្ជូន វិទ្យាស្ថានតេជោសែនសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន លើកទឹកចិត្តឱ្យយុវជនសិក្សាជំនាញនេះ ដើម្បីបំពេញតម្រូវការជំនាញនិងកម្លាំងពលកម្មជំនាញទាំងបច្ចុប្បន្ននិងអនាគត ។
ឯកឧត្តម ហឿន សំនៀង នាយកវិទ្យាស្ថានតេជោសែនសាធារណៈការ និងដឹកជញ្ជូន មានប្រសាសន៍បន្ថែមថា
“កម្ពុជាជាប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍ ហើយវិស័យសាធារណៈការ និងដឹកជញ្ជូនជាអាទិភាពសំខាន់មួយក្នុងចំណោមវិស័យនានា ។ នៅពេលដែលកម្ពុជាមានធនធានមនុស្ស និងមូលធនមនុស្សលើជំនាញសាធារណៈការ និងដឹកជញ្ជូនស្រាប់ នោះនឹងមានសក្តានុពលកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធគមនាគមន៍ដោយខ្លួនឯង និងអាចធ្វើការនៅក្រៅប្រទេស”
វិទ្យាស្ថានតេជោសែនសាធារណៈការ និងដឹកជញ្ជូន មានជំនាញចំនួនប្រាំមួយដែលសិស្ស-និស្សិតអាចជ្រើសរើសសិក្សាបាន រួមមាន ជំនាញសំណង់ផ្លូវថ្នល់ ផ្លូវល្បឿនលឿន ស្ពាន ផ្លូវដែក និងសំណង់កំពង់ផែន, ជំនាញសេដ្ឋកិច្ច និងគ្រប់គ្រងការដឹកជញ្ជូនផ្លូវគោក, ជំនាញបើកបរនាវា, ជំនាញប្រព័ន្ធចម្រោះទឹកកង្វក់, ជំនាញគ្រប់គ្រងភស្តុភារកម្ម និងខ្សែច្រវ៉ាក់ផ្គត់ផ្គង់, ព្រមទាំងជំនាញម៉ាស៊ីននាវា ។
នាយកវិទ្យាស្ថានតេជោសែនសាធារណៈការ និងដឹកជញ្ជូន បានឱ្យដឹងទៀតថា ការកសាងមូលធនមនុស្សលើជំនាញសាធារណៈការ និងដឹកជញ្ជូន នឹងចូលរួមសម្រេចចក្ខុវិស័យរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលប្រែក្លាយប្រទេសកម្ពុជាជាប្រទេសដែលមានចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់ឆ្នាំ២០៣០ និងក្លាយជាប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍នៅឆ្នាំ២០៥០ ។
គួរបញ្ជាក់ថា វិទ្យាស្ថានតេជោសែនសាធារណៈការ និងដឹកជញ្ជូន ស្ថិតក្រោមការគ្រប់គ្រងរបស់ក្រសួងសាធារណៈការ និងដឹកជញ្ជូន ។ សិស្ស-និស្សិតដែលមានបំណងសិក្សាជំនាញសាងសង់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសាធារណៈ និងដឹកជញ្ជូន ទាមទារការប្តេជ្ញាចិត្តខ្ពស់បំផុតក្នុងពេលការសិក្សាដែលមានរយៈពេល ៥ឆ្នាំ ។ ការសិក្សានៅវិទ្យាស្ថានតេជោសែនសាធារណៈការ និងដឹកជញ្ជូន មានកម្រិតជំនាញបរិញ្ញាបត្រ បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ និងថ្នាក់បណ្ឌិត ។ មួយឆ្នាំវិទ្យាស្ថានប្រឡងជ្រើសរើសនិស្សិតចូលសិក្សាមានចំនួនតែ ២០០នាក់ប៉ុណ្ណោះ៕