ភ្នំពេញ – ខណៈប្រទេសកម្ពុជាកំពុងអភិវឌ្ឍន៍ទាំងសង្គម សេដ្ឋកិច្ច និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធគ្រប់វិស័យ អ្នកជំនាញអភិវឌ្ឍន៍ធនធានមនុស្សមើលឃើញថា ជំនាញប្រព័ន្ធចម្រោះទឹកកង្វក់ជាជំនាញថ្មីនិងចាំបាច់មិនអាចខ្វះបាននៅក្នុងសង្គម ។ កម្ពុជាកំពុងត្រូវការអ្នកជំនាញប្រព័ន្ធចម្រោះទឹកកង្វក់ ដើម្បីចូលរួមលើកកម្ពស់សោភ័ណភាព សុវត្ថិភាព និងសុខភាពប្រជាជនរស់នៅទីក្រុង ។
ឯកឧត្តម ហឿន សំនៀង នាយកវិទ្យាស្ថានតេជោសែន សាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន មានប្រសាសន៍ថា កម្ពុជាកំពុងត្រូវការអ្នកជំនាញប្រព័ន្ធចម្រោះទឹកកង្វក់ ដើម្បីគ្រប់គ្រងប្រព័ន្ធទឹកក្រោមដី ព្រមទាំងរៀបចំហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធពាក់ព័ន្ធឱ្យបានល្អ ។ ជាក់ស្តែង កម្ពុជាកំពុងដោះស្រាយប្រព័ន្ធចម្រោះទឹកកង្វក់នៅរាជធានីភ្នំពេញ និងកំពុងសិក្សានៅបណ្តាទីក្រុងធំៗ ដូចជា ខេត្តបាត់ដំបង កំពង់ចាម ក្រុងព្រះសីហនុ និងបណ្តាខេត្តផ្សេងៗទៀត ដែលមានទីប្រជុំជនរស់នៅច្រើន ។
ឯកឧត្តម ហឿន សំនៀង
” កាលណាប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍អគារខ្ពស់ៗមានគ្រប់កន្លែងទាំងអស់ ដូច្នេះការបង្ហូរទឹកស្អុយ ឬទឹកដែលប្រើរួច តើទៅកន្លែងណា ? យើងគ្រប់គ្រងយ៉ាងម៉េច? បើគ្រប់គ្រងមិនបានទេទីក្រុងនោះនឹងក្លាយទៅជាទីក្រុងមិនស្អាត ប៉ះពាល់ដល់សុខភាព ប៉ះពាល់ដល់ការរស់នៅរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ… ដូច្នេះដើម្បីឱ្យទីក្រុងមួយក្លាយទៅជាទីក្រុងដែលគួររស់នៅ យើងត្រូវមានអ្នកជំនាញផ្នែកប្រព័ន្ធចម្រោះទឹកកង្វក់ហ្នឹង”
សូមបញ្ជាក់ថា ជំនាញប្រព័ន្ធចម្រោះទឹកកង្វក់ជាជំនាញមួយក្នុងចំណោមជំនាញទាំង៦ ដែលបណ្តុះបណ្តាលដោយវិទ្យាស្ថានតេជោសែន សាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន។ ជំនាញប្រព័ន្ធចម្រោះទឹកកង្វក់ និស្សិតត្រូវចំណាយពេលសិក្សារយៈពេល ៥ឆ្នាំ ហើយបន្ទាប់ពីបញ្ចប់ការសិក្សា និស្សិតនឹងចេះវាយតម្លៃលើដំណើរការប្រព្រឹត្តិកម្មទឹក ព្រមទាំងប្រតិបត្តិការថែទាំទឹក ។ សិក្សាជំនាញនេះ និស្សិតគួរមានជំនាញមូលដ្ឋានលើផ្នែកវិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា វិស្វកម្ម និងគណិតវិទ្យា។
មន្ត្រីជំនាញនៃវិទ្យាស្ថានតេជោសែន សាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន បានឱ្យដឹងថា ក្រោយពីបញ្ចប់ការសិក្សានិស្សិតនឹងក្លាយទៅជាវិស្វករផ្នែកប្រព័ន្ធចម្រោះទឹកកង្វក់ អនាម័យ និងបរិស្ថាន ហើយអាចបម្រើការងារនៅតាមស្ថាប័នរដ្ឋនានា ក្រុមហ៊ុនឯកជន វិស័យសាងសង់ អង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាល ព្រមទាំងស្ថាប័នដៃគូអភិវឌ្ឍន៍អន្តរជាតិនានា ៕