ក្រសួងអប់រំជ្រើសរើសគ្រូបង្រៀនទៅសិក្សានៅប្រទេសជប៉ុន
ភ្នំពេញ – សម្រាប់លោកគ្រូអ្នក​គ្រូ​ដែលមាន​បំណងចង់បន្ត​ការ​សិក្សា​នៅប្រទេស​ជប៉ុន ពេល​នេះ​ឱកាស​បាន​មក​ដល់​ហើយ ដោយ​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា បានប្រកាស​ជ្រើសរើសគ្រូបង្រៀនទៅ​សិក្សា​លើវិស័យ​អប់រំ​នៅ​ប្រទេស​ជប៉ុន​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២២ ក្រោមកម្មវិធីអាហារូបករណ៍ Teacher Training Students របស់ក្រសួងអប់រំ វប្បធម៌ កីឡា វិទ្យសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យា នៃប្រទេសជប៉ុន។
បើតាម​ក្រសួងអប់រំ លោកគ្រូអ្នក​គ្រូ​ដែល​ត្រូវ​ជ្រើសរើស ចាំបាច់ដាក់ពាក្យប្រឡង ដោយ​ត្រូវគោរពតាមលក្ខខណ្ឌដូចជា មានសញ្ជាតិខ្មែរ, បានបញ្ចប់ការសិក្សាពីសាលាគរុគោសល្យណាមួយ និងកំពុងបង្រៀននៅតាមសាលាបឋមសិក្សា សាលាមធ្យមសិក្សា ឬសាលាគរុគោសល្យនានានៅកម្ពុជាដែលមានរយៈពេលបំពេញការងារយ៉ាងតិច៥ឆ្នាំ (គិតដល់ថ្ងៃទី០១ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២២) ។ មានអាយុមិនលើសពី៣៥ឆ្នាំ(កើតក្រោយថ្ងៃទី០២ ខែមេសា ឆ្នាំ១៩៨៦) មានចំណេះដឹងភាសាអង់គ្លេសកម្រិតមធ្យម មានឆន្ទៈក្នុងការសិក្សាភាសាជប៉ុន និងមានសុខភាពល្អបរិបូណ៍ ទាំងកាយសម្បទា និងសតិបញ្ញា ។
ជំនាញសិក្សាដែលអាហារូបកណ៍ផ្ដល់ជូនមាន Educational Administration (ex. Educational administration and finance, school Management), Educational methods (ex. Instrucion, learning system theory, curriculum, Educational assessment), Specialized subject research (ex. Mathematics, Physic, Chemistry, Gymnastics) និង Observational Tours and practice (ex. Class observation, participation in special educational activities, tour of educational research facilities) ។
សម្រាប់ បេក្ខជន-បេក្ខនារីដែលប្រឡងជាប់ទៅសិក្សានៅប្រទេសជប៉ុន នឹង​ត្រូវ​​ផ្គត់ផ្គង់ការរស់នៅ ការធានារ៉ាប់រងថ្លៃសេវាសុខភាព ការស្នាក់នៅ និងថ្លៃសំបុត្រយន្ត ហោះទៅមក កម្ពុជា-ជប៉ុន-កម្ពុជា ។
លោកគ្រូអ្នកគ្រូ​ដែល​ចាប់អារម្មណ៍​ចំពោះកម្មវិធីសិក្សាអាហារូបករណ៍នេះ អាចទាញយកពាក្យស្នើសុំអាហារូបករណ៍ (Application Form) ជាភាសាអង់គ្លេសដែលមាននៅក្នុងគេហទំព័ររបស់ស្ថានទូតជប៉ុននៅភ្នំពេញ (Embassy of Japan in Cambodia) ។ បេក្ខជនអាចទាញយកពាក្យអង់គ្លេស៖ https://bit.ly/3sGn6AF និងទាញយកពាក្យភាសាខ្មែរ៖ https://bit.ly/3qAergs  ។
សម្រាប់ដំណើរការក្នុងការដាក់ពាក្យប្រឡង បេក្ខជន-បេក្ខនារីទាំងអស់អាចយកពាក្យអាហារូបករណ៍ទៅដាក់នៅការិយាល័យអាហារូបករណ៍ និងកម្មសិក្សា នៃនាយកដ្ឋានទំនាក់ទំនងវប្បធម៌ និងអាហារូបករណ៍ដែលមានអាសយដ្ឋាន អគារលេខ២៣ ផ្លូវលេខ៣៦០ សង្កាត់បឹងកេងកង១ ខណ្ឌបឹងកេងកង(ខាងកើតទូរទស្សន៍អប្សរា ចម្ងាយប្រហែល៥០ម៉ែត្រ) ឬព័ត៌មានបន្ថែមតាមទូរស័ព្ទលេខ ០៩៨ ៩៨៩ ៧៨៩ ។
ការប្រឡងធ្វើឡើង​នៅថ្ងៃទី៤ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ នៅស្ថានទូតជប៉ុន ប្រចាំព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា លើវិញ្ញាសារភាសាជប៉ុន និងភាសាអង់គ្លេស ។