ភ្នំពេញ – សម្រាប់លោកគ្រូអ្នកគ្រូដែលមានបំណងចង់បន្តការសិក្សានៅប្រទេសជប៉ុន ពេលនេះឱកាសបានមកដល់ហើយ ដោយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានប្រកាសជ្រើសរើសគ្រូបង្រៀនទៅសិក្សាលើវិស័យអប់រំនៅប្រទេសជប៉ុនក្នុងឆ្នាំ២០២២ ក្រោមកម្មវិធីអាហារូបករណ៍ Teacher Training Students របស់ក្រសួងអប់រំ វប្បធម៌ កីឡា វិទ្យសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យា នៃប្រទេសជប៉ុន។
បើតាមក្រសួងអប់រំ លោកគ្រូអ្នកគ្រូដែលត្រូវជ្រើសរើស ចាំបាច់ដាក់ពាក្យប្រឡង ដោយត្រូវគោរពតាមលក្ខខណ្ឌដូចជា មានសញ្ជាតិខ្មែរ, បានបញ្ចប់ការសិក្សាពីសាលាគរុគោសល្យណាមួយ និងកំពុងបង្រៀននៅតាមសាលាបឋមសិក្សា សាលាមធ្យមសិក្សា ឬសាលាគរុគោសល្យនានានៅកម្ពុជាដែលមានរយៈពេលបំពេញការងារយ៉ាងតិច៥ឆ្នាំ (គិតដល់ថ្ងៃទី០១ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២២) ។ មានអាយុមិនលើសពី៣៥ឆ្នាំ(កើតក្រោយថ្ងៃទី០២ ខែមេសា ឆ្នាំ១៩៨៦) មានចំណេះដឹងភាសាអង់គ្លេសកម្រិតមធ្យម មានឆន្ទៈក្នុងការសិក្សាភាសាជប៉ុន និងមានសុខភាពល្អបរិបូណ៍ ទាំងកាយសម្បទា និងសតិបញ្ញា ។
សម្រាប់ បេក្ខជន-បេក្ខនារីដែលប្រឡងជាប់ទៅសិក្សានៅប្រទេសជប៉ុន នឹងត្រូវផ្គត់ផ្គង់ការរស់នៅ ការធានារ៉ាប់រងថ្លៃសេវាសុខភាព ការស្នាក់នៅ និងថ្លៃសំបុត្រយន្ត ហោះទៅមក កម្ពុជា-ជប៉ុន-កម្ពុជា ។
លោកគ្រូអ្នកគ្រូដែលចាប់អារម្មណ៍ចំពោះកម្មវិធីសិក្សាអាហារូបករណ៍នេះ អាចទាញយកពាក្យស្នើសុំអាហារូបករណ៍ (Application Form) ជាភាសាអង់គ្លេសដែលមាននៅក្នុងគេហទំព័ររបស់ស្ថានទូតជប៉ុននៅភ្នំពេញ (Embassy of Japan in Cambodia) ។ បេក្ខជនអាចទាញយកពាក្យអង់គ្លេស៖ https://bit.ly/3sGn6AF និងទាញយកពាក្យភាសាខ្មែរ៖ https://bit.ly/3qAergs ។
ការប្រឡងធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី៤ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ នៅស្ថានទូតជប៉ុន ប្រចាំព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា លើវិញ្ញាសារភាសាជប៉ុន និងភាសាអង់គ្លេស ។