ស្វាមីភរិយាសម្រេចិត្តចង់បានកូនអាចជារបត់នៃការផ្លាស់ប្តូរដ៏ធំមួយក្នុងដំណើរជីវិតអាពាហ៍ពិពាហ៍ ។ ដំណើរជីវិតត្រង់ចំណុចនេះ ចាំបាច់ត្រូវចេះជំនាញភាពជាម្តាយឪពុក ដែលតម្រូវឱ្យចេះពីរបៀបចិញ្ចឹមកូនប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពក្នុងជីវិតក្រោយពេលរៀបការ ។ ផ្អែកការចុះផ្សាយរបស់គេហទំព័រ MOM NEWS Daily ដើម្បីអាចក្លាយជាឪពុកម្តាយដ៏ល្អ និងមានទំនួលខុសត្រូវ មានវិធីសាស្ត្របីចំណុចសំខាន់ៗត្រូវដឹង មុនពេលសម្រេចចិត្តបង្កើតជីវិតថ្មីជាចំណងដៃអាពាហ៍ពិពាហ៍ ។
១. ការរៀបចំផែនការហិរញ្ញវត្ថុ ៖ ការគ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុគ្រួសារនេះមានរឿងរ៉ាវខ្លះដែលស្វាមីភរិយាថ្មីត្រូវចាប់អារម្មណ៍ ។ ស្ថេរភាពហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ចំណាយលើកូនអាចកើតឡើងទៅបានអាស្រ័យលើភាពឆ្លាតវៃរបស់ម្តាយឪពុក ។ ភារកិច្ចដំបូងរបស់អ្នក គឺត្រូវមានឆន្ទៈគ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុ និងចេះរៀបចំផែនការឱ្យបានល្អ ទោះបីករណីអ្នកបានធ្វើវារួចរាល់ហើយក៏ដោយ ។
បន្ថែមពីនេះស្វាមីភរិយាថ្មោងថ្មីអាចប្រឹក្សាយោបល់ជាមួយអ្នកជំនាញផ្នែកធានារ៉ាប់រង ដើម្បីដឹងពីគោលការណ៍ធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតរបស់អ្នក និងការសិក្សារបស់កូនអ្នក ។ មួយវិញទៀតម្តាយឪពុកគួរតែគណនាពីប្រាក់ចំណូលសន្សំរួមសម្រាប់កូននៅអាយុ ១៨ឆ្នាំទៅមុខ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះអាចបង្កើតគណនីសន្សំណាមួយដើម្បីផ្គត់ផ្គង់ការសិក្សារបស់កូនទៅថ្ងៃមុខ។
២. សិក្សាពីរបៀបចិញ្ចឹមកូន ៖ វាមិនមែនជារឿងអាក្រក់នោះទេពេលអ្នកអានសៀវភៅពីរទៅបីក្បាលទាក់ទងនឹងការចិញ្ចឹមបីបាច់ថែរក្សាកូន ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ អ្នកក៏ត្រូវចេះជ្រើសរើសសៀវភៅនិងអត្ថបទដើម្បីឱ្យចំណេញពេលវេលាអាន ព័ត៌មានពិតពីអ្នកជំនាញ ។ ទទួលបានការណែនាំពីវិធីសាស្រ្តចិញ្ចឹមកូនពីអ្នកជំនាញនឹងជួយឱ្យម្តាយឪពុកវ័យក្មេង ក្លាយជាមនុស្សមានសមត្ថភាពគ្រប់គ្រាន់ដើម្បីចិញ្ចឹមកូន ។ ក៏ប៉ុន្តែសូមចាំដែរថា គ្រប់ក្មេងទាំងឡាយមិនដូចគ្នានោះទេ ពួកគេមានលក្ខណៈពិសេសផ្សេងៗគ្នា ។
៣. ចេះទទួលយកការពិតពីរឿងរ៉ាវជីវិតក្រោយអាពាហ៍ពិពាហ៍ ៖ បុរសនិងស្រី្តជាម្តាយឪពុកនឹងអាចមានអារម្មណ៍ថា ដំណើរជីវិតហាក់ប្រែប្រួលនៅពេលមានកូន ។ អារម្មណ៍ទាំងនេះវានឹងប្រែប្រួល តែវាមិនចម្លែកពេកទេនៅពេលអ្នកជួបរឿងទាំងនោះក្នុងភាពជាម្តាយឪពុក ។ ដំណាក់កាលនេះទាមទារភាពអត់ធ្មត់ខ្លាំង ដើម្បីស្ដារស្ថានការណ៍ដ៏មមាញឹក ឬបង្កើតបរិយាកាសរីករាយនៅក្នុងជីវិតថ្មីគ្រួសារ៕