កំពង់ចាម – សិស្សកម្ពុជាចំនួន២រូប សហការជាមួយសិស្សមកពីប្រទេសកូរ៉េ បានឈ្នះពានរង្វាន់លេខ១ នៃក្នុងវគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រ នៃកម្មវិធីប្រកួតប្រជែង The 12th e-Learning International Contest of Outstanding New Ages (e-ICON) កាលពីថ្ងៃទី២៤ ខែតុលា កន្លងទៅនេះ។
សិស្សានុសិស្សកម្ពុជាទាំង២រូបដែលបានឈ្នះពាន គឺ កញ្ញា ហេន ម៉ារ៉ានីត និងកញ្ញា មុំ ស្រីនាង ជាសិស្សនៃវិទ្យាល័យ សម្ដេច ហ៊ុន សែន ពាមជីកង ដែលបានសហការជាមួយសិស្សានុសិស្សកូរ៉េ ជាក្រុមមួយដែលមានឈ្មោះថា Steps of Hope World G04 ក្នុងការបង្កើតកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃដែលមានឈ្មោះថា First Person Narration – Active Health Learning។
កម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃនេះ ត្រូវបានបង្កើតឡើងដើម្បីកែលម្អស្ថានភាពសុខមាលភាពរបស់បុគ្គល និងសហគមន៍ កាត់បន្ថយបញ្ហាសុខភាព ការស្វែងរកព័ត៌មាន ទីតាំងសុខភាពសម្រួលដល់អ្នកជំងឺទូទៅ និងឆ្លើយសំណួរដែលទាក់ទង និងសុខភាព ដោយកម្មវិធីទូរសព្ទដៃនេះ បានចែកចេញជា២មុខងារ គឺទី១. ត្រួតពិនិត្យស្ថានភាពសុខុមាលភាព និងបរិក្ខារពេទ្យដើម្បីលើកកម្ពស់សុខភាព និងទី២. ផ្តល់ព័ត៌មានអប់រំអំពីសុខភាព។
គួរជម្រាបជូនថា កម្មវិធីប្រកួតប្រជែង e-ICON នេះ ធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងជំរុញការអភិវឌ្ឍកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃ ដើម្បីគ្រប់គ្រង និងឆ្លើយតបនឹងបញ្ហាប្រឈមរួម របស់សកលលោកនាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិត បណ្ដុះស្មារតីធ្វើការងារជាក្រុម ជំនាញភាពជាអ្នកដឹកនាំ និងជំរុញការផ្លាស់ប្ដូរបទពិសោធន៍ឱ្យគ្នាទៅវិញទៅមក។ លើសពីនេះ បង្កើនចំណេះដឹងក្នុងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន ប្រើប្រាស់ធនធានអប់រំតាមអ៊ីនធឺណិត ពង្រឹងជំនាញពីការផលិតមាតិកាសម្រាប់ប្រើប្រាស់ជាសាកល ក៏ដូចជាការពង្រឹងចំណងមិត្តភាព និងពង្រីកវិសាលភាពភាពជាដៃគូក្នុងវិស័យអប់រំ៕