• ការចែកចាយ ព័ត៌មាន រូបភាព ឬទិន្នន័យ ដែលមានខ្លឹមសារអវិជ្ជមាន ដែលនាំប៉ះពាល់ដល់កិត្តិយស
• ចែករំលែករូបថតមិត្តភក្ដិ ឬមិត្តរួមថ្នាក់ ដោយគ្មានការអនុញ្ញាត
• ចែករំលែកទិន្នន័យលម្អិត អំពីសកម្មភាព ដែលគេធ្វើជាប្រចាំ
២. ការទំនាក់ទំនងប្រកបដោយទំនួលខុសត្រូវ ៖ កុមារដែលធំធាត់ឡើងនៅក្នុងសម័យឌីជីថល គួរតែត្រូវបានបង្រៀនអំពីរបៀបប្រាស្រ័យទាក់ទងក្នុងពិភពឌីជីថលដោយត្រឹមត្រូវ។ អាណាព្យាបាល ត្រូវណែនាំកុមារឱ្យដឹងថា របៀបទំនាក់ទំនងក្នុងជីវិតជាក់ស្ដែង និងការទំនាក់ទំនងនៅលើបណ្ដាញសង្គមមិនដូចគ្នានោះទេ។
កុមារត្រូវដឹង រឿងណា ដែលគួរចែករំលែកលើអនឡាញ ហើយរឿងណា ដែលគួររក្សាឯកជនភាព។ លើសពីនេះ មុននឹងចែករំលែក ព័ត៌មាន ឬខ្លឹមសារអ្វីមួយ ត្រូវពិនិត្យ ខ្លឹមសារនោះឱ្យបានល្អិតល្អន់។ អាណាព្យាបាលត្រូវរំលឹកកុមារ ពីអាកប្បកិរិយាត្រឹមត្រូវ ដែលត្រូវធ្វើនៅក្នុងពិភពអនឡាញ និងមិនអាចបង្ហោះខ្លឹមសារ ដែលបង្កផលប៉ះពាល់អ្នកដទៃនោះទេ ព្រោះគ្រប់យ៉ាង ដែលកុមារសរសេរ ចែករំលែក និងបង្ហោះគឺជាកញ្ចក់ឆ្លុះបញ្ចាំងពីគេខ្លួនឯង។
៣. ប្រឆាំងនឹងការគម្រាមកំហែងតាមអ៊ីនធឺណិត ៖ ការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងការគម្រាមកំហែងតាមអ៊ីនធឺណិត គឺជាក្រមសីលធម៌ឌីជីថលមួយដ៏សំខាន់ ដែលកុមារត្រូវយល់ដឹង។ ការប៊ូលី ការបង្ហោះខ្លឹមសារប្រមាថ ឬបង្ហោះពាក្យនាំឱ្យមានការខឹងស្អប់តាមអនឡាញ អាចប៉ះពាល់អារម្មណ៍មនុស្សយ៉ាងឆាប់រហ័ស ដែលនាំឱ្យគ្រោះថ្នាក់ធ្ងន់ធ្ងរ។
ហេតុនេះ កុមារ ត្រូវតែទទួលបានការណែនាំអំពីបញ្ហានេះ និងចូលរួមធ្វើជាពលរដ្ឋឌីជីថល ប្រកបដោយសីលធម៌។
៤. ស្វែងយល់ពីព័ត៌មានក្លែងក្លាយ ៖ នៅលើអ៊ីនធឺណិត គឺសម្បូរទៅដោយព័ត៌មានក្លែងក្លាយ ព័ត៌មានមិនត្រឹមត្រូវ និងយុទ្ធនាការលាបពណ៌ ដាក់គ្នា រវាងក្រុមមនុស្សណាមួយ។ ហេតុនេះ កុមារ ត្រូវតែយល់ដឹងអំពីបញ្ហានេះ ហើយចំណុចសំខាន់ ដែលអ្នកអាណាព្យាបាលត្រូវពន្យល់កុមារ គឺ មិនមែនព័ត៌មានដែលពួកគេបានឃើញទាំងអស់នៅលើអនឡាញសុទ្ធតែជាការពិតនោះទេ។
ដូច្នេះ ដើម្បីធានាថា ព័ត៌មាន ដែលពួកគេ កំពុងមើលជាព័ត៌មានពិត កុមារ ត្រូវពិនិត្យ ប្រភពឱ្យបានត្រឹមត្រូវ, ធ្វើការផ្ទៀងផ្ទាត់ និងពិនិត្យមើលប្រភពឱ្យបានច្រើន និងតាមដានតែអ្នកកាសែត និងប្រភពព័ត៌មាន ដែលគួរឱ្យទុកចិត្ត។
. លើកទឹកចិត្តឱ្យកុមារស្វែងរកជំនួយពីមនុស្សពេញវ័យ ៖ ក្រៅពីពន្យល់អំពីរបៀបប្រើប្រាស់ និងគ្រប់គ្រង បណ្ដាញឌីជីថល អាណាព្យាបាល ត្រូវណែនាំកុមារឱ្យស្វែងរកជំនួយពីមនុស្សពេញវ័យ ប្រសិនបើពួកគេកំពុងប្រឈមនឹងបញ្ហាអ្វីមួយ ដែលមិនអាចដោះស្រាយបានក្នុងពិភពឌីជីថល។ ការជំរុញឱ្យមានការជជែកជាលក្ខណៈបើកចំហ ស្ដាប់ពួកគេដោយមិនមានការវិនិច្ឆ័យ អាចផ្នែកមួយសំខាន់ ក្នុងការជួយកុមារឱ្យប្រើប្រាស់បណ្ដាញឌីជីថលដោយសុវត្ថិភាព និងប្រសិទ្ធភាព៕