ភ្នំពេញ – តើអ្នកណាខ្លះធ្លាប់មានអារម្មណ៍ថា ខ្លួនឯងជាមនុស្សទន់ជ្រាយនៅពេលដែលជួបបញ្ហាធ្ងន់ធ្ងរ និងបញ្ហាដែលពិបាកៗក្នុងជីវិត ? ឧបសគ្គជីវិតតែងតែកើតមានឡើងចំពោះមនុស្សគ្រប់គ្នា ហើយពេលដែលអ្នកចុះចាញ់ ពេលដែលអ្នកអស់កម្លាំងចិត្ត ពេលខ្លះមិនដឹងថា តើគួរតែទៅរកអ្នកណា ចម្លើយគឺមានតែខ្លួនឯងនឹងឯងប៉ុណ្ណោះដែលត្រូវរឹងមាំ ហើយព្យាយាមទាញខ្លួនឯងឱ្យត្រឡប់មកស្ថានភាពល្អប្រសើរវិញ ។ ចំណុចនេះ បង្ហាញថាជីវិតជួបការលំបាកខ្លះ មិនមែនបង្ហាញថាជាមនុស្សទន់ជ្រាយនោះទេ ។ នេះជាការលើកឡើងរបស់អ្នកស្រី គីម ស៊ីដដាវីស អ្នកនិយាយសាធារណៈ និងជាគ្រូបង្រៀនមុខវិជ្ជាជំនាញគ្រប់គ្រង នៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ ។
អ្នកស្រី គីម ស៊ីដដាវីស លើកឡើងថា ៖
“ពេលខ្លះពិតណាស់វាជារឿងដែលពិបាកធ្វើមែនទែន ព្រោះអ្នកក៏ជាមនុស្សធម្មតាម្នាក់ដែលត្រូវតស៊ូជាមួយបញ្ហាផ្សេងៗស្ទើរតែរាល់ថ្ងៃ អញ្ចឹងវាមិនចម្លែកនោះទេបើពេលខ្លះអ្នកទន់ជ្រាយនោះ”
អ្នកស្រីបានបញ្ជាក់ថា បើសិនជាអ្នកនៅតែគិតថាខ្លួនឯងទន់ជ្រាយ សាកត្រឡប់ទៅមើលរឿងរ៉ាវកន្លងដែលកើតមានចំពោះអ្នក ពិតណាស់អ្នកអាចឆ្លងវាផុតមករហូតសោះ ទោះពេលខ្លះត្រូវដួល ពេលខ្លះត្រូវបាត់បង់អ្វីម្យ៉ាងទៅក៏ដោយ តែចុងក្រោយអ្នកក៏អាចឆ្លងកាត់វាបាន ហើយត្រឡប់មកឈរនៅត្រង់នេះបានម្តងទៀត ។
អ្នកជំនាញរូបនេះបន្តថា ជាក់ស្ដែងទៅអ្នកមិនមែនទន់ជ្រាយទេ គ្រាន់តែអ្នកទទួលអារម្មណ៍មិនល្អៗ ពីការគិត ការសម្លឹង ការនិយាយរបស់អ្នកដទៃ ហើយដែលធ្វើឱ្យមានការប៉ះទង្គិចដល់ការគិតរបស់អ្នកតែប៉ុណ្ណោះ ។
“មិនមានអ្នកណារឹងមាំរហូត ហើយក៏មិនមានអ្នកណាទន់ជ្រាយរហូតនោះដែរជឿចុះណា ជួនកាលវាអាចជាទម្លាប់ដែលអ្នកត្រូវប្រាប់ខ្លួនឯងថាត្រូវតែរឹងមាំទោះជាមានអ្វីកើតឡើងក៏ដោយ អ្នកតែងតែប្រាប់ខ្លួនឯងថាអ្នកធ្វើបាន អ្នកត្រូវតែទប់វាឱ្យបាន រហូតដល់ពេលខ្លះអ្នកដាក់សម្ពាធខ្លួនឯងខ្លាំងពេក”
– លោកស្រី គីម សុដដាវីស អ្នកស្រី គីម សុដដាវីស បញ្ជាក់បន្ថែមថា រឿងខ្លះអ្នកស្ទើរតែមិនចាំបាច់ដាក់សម្ពាធខ្លួនឯងពេកនោះទេ រឿងខ្លះអ្នកមិនបាច់ចាប់អារម្មណ៍ពីវាក៏បាន ប៉ុន្តែផ្ទុយទៅវិញអ្នកទ្រាំទ្រគ្រប់យ៉ាង ដោយឆ្លើយតបជាមួយវាគ្រប់រឿងទាំងអស់ វាហត់ណាស់តើអ្នកដឹងទេ? ព្រោះវាមិនងាយនោះទេដែលអ្នកនឹងត្រូវរឹងមាំគ្រប់ពេលនោះ សាកបណ្តោយវាខ្លះ សាកព្រលែងវាខ្លះ សាកឈប់គិតពីវាខ្លះ ហើយអ្នកនឹងមិនទន់ជ្រាយទេណា ៕