សព្វថ្ងៃនេះ អ្វីដែលយុវជនជួបប្រទះច្រើនបំផុតនោះ គឺការស្វែរកក្ដីស្រមៃរបស់ខ្លួនឯងពិតប្រាកដ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ការស្វែងរកក្ដីស្រមៃរបស់មនុស្សម្នាក់ៗ គឺជារឿងដែលពិបាកពន្យល់ ប៉ុន្តែមនុស្សម្នាក់អាចធ្វើអ្វីបានច្រើនដ៏រាបណាមានក្ដីស្រឡាញ់ចំពោះអ្វីមួយពិតប្រាកដ សូម្បីតែជាកិច្ចការតូចៗក្ដី។ នេះបើតាមការលើកឡើងរបស់ អ្នកនាង រស់ រតនៈ ឬគេស្គាល់ថា Chef Nak ជាស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុន Chef Nak និងជាអ្នកអភិរក្សរសជាតិខ្មែរ បានចែករំលែកបទពិសោធន៍ នៅក្នុងកម្មវិធីពិព័រណ៍ RYL នៅវិទ្យាស្ថានតិចណូ កាលពីកន្លងទៅថ្មីៗនេះ។
អ្នកនាង រស់ រតនៈ មានប្រសាសន៍ថា អ្នកនាងផ្ទាល់ក៏ធ្លាប់ជួបការលំបាកស្វែងរកក្ដីស្រមៃពិតប្រាកដ គឺការស្វែងរកខ្លួនឯងថាស្រឡាញ់អ្វី ផងដែរ ។ ហើយអ្នកនាងក៏មិនដែលដឹងថា ការធ្វើម្ហូបជាអ្វីដែលគាត់ស្រឡាញ់ឡើយ។ ដោយពេលរកក្តីស្រមៃរបស់ខ្លួនឯងមិនទាន់ឃើញ ទើបអ្នកនាងទៅរៀនផ្នែកគណនេយ្យ រៀនផ្នែករដ្ឋបាល ដោយសារតែមិនបានដឹងថា ខ្លួនស្រឡាញ់អ្វី។
Chef Nak បានចែករំលែកទៅកាន់យុវជនជំនាន់ក្រោយអំពីវិធីដែលអ្នកនាងអាចស្វែងរកក្ដីស្រមៃខ្លួនឯងឃើញ នោះគឺការមើលពីខ្លួនឯងពីខាងក្នុង ព្រោះជួនកាលយើងមើលឃើញអ្វីដែលធំពេក និងមើលឆ្ងាយពេករហូតភ្លេចពីអ្វីដែលយើងស្រឡាញ់ពិតប្រាកដនៅក្បែរខ្លួន ។ អ្នកនាងបន្តថា គាត់ចេះធ្វើម្ហូបតាំងពីអាយុ៤ឆ្នាំមកម៉្លេះ ប៉ុន្តែគាត់គិតថា វាជារឿងធម្មតា ។ ហើយដោយសារតែការមើលមិនឃើញអំពីសក្តានុពលខ្លួនឯង ទើបធ្វើឱ្យអ្នកនាងមើលរំលងវាអស់រយៈពេលយ៉ាងយូរ ។ ដូច្នេះ យុវជនត្រូវមើលថា តើមានអ្វីខ្លះជារឿងតូចៗដែលយើងធ្វើវាទៅមិនហត់ ធ្វើវាបានយូរ ហើយធ្វើវាទាំងសប្បាយចិត្ត ព្រមទាំងទទួលលទ្ធផលល្អទៀត ទាំងនេះហើយដែលអាចនាំយើងឱ្យសម្រេចក្ដីស្រមៃចេញពីសក្តានុពលក្នុងខ្លួនរបស់យើង។
នៅពេលខ្ញុំមិនទាន់សម្រេចចិត្តធ្វើអ្វីដែលខ្ញុំស្រឡាញ់ពិតប្រាកដជាមួយការធ្វើម្ហូបនេះ ខ្ញុំតែងតែឃើញថា មនុស្សគ្រប់គ្នាធ្វើរឿងជោគជ័យអ្វីមួយ គឺដោយសារតែគេមានធនធាន មានជំនួយ ជាមនុស្សពូកែ ហើយខ្ញុំមើលឃើញគេល្អជាងខ្ញុំទាំងអស់ ហើយគិតថាខ្លួនឯងជាមនុស្សអន់។ ដូច្នេះ ប្រសិនបើយើងមិនព្រមចេញពីភាពជាជនរងគ្រោះនេះទេ យើងមិនអាចធ្វើអ្វីពិសេសជាងនេះបានទេ។
អ្នកនាង រស់ រតនៈ ស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុន Chef Nak
អ្នកនាង រស់ រតនៈ បន្ថែមថា ក្ដីស្រមៃរបស់ Chef Nak គឺធ្វើយ៉ាងណាដើម្បីឱ្យពិភពលោកស្គាល់ម្ហូបខ្មែរ។ ហើយដើម្បីធ្វើកិច្ចការមួយនេះបានមិនមែនជារឿងលេងសើចនោះឡើយ គឺទាមទារការលះបង់ជាច្រើន ដើម្បីធ្វើរឿងមួយនេះ និងការឈឺចាប់ ព្រោះនៅពេលទៅក្រៅប្រទេសពិបាករកម្ហូបខ្មែរ។ អ្នកនាងបន្តថា ការខិតខំប្រឹងប្រែងទាំងអស់នេះ ក្ដីស្រមៃទាំងអស់នេះ គឺសង្ឃឹមថា ជាការចាប់ផ្ដើមរបស់អ្នកនាងក្នុងវ័យ៣០ឆ្នាំ ដែលនឹងធ្វើឱ្យប្រទេសជាតិឃើញគុណតម្លៃម្ហូបខ្មែរដើម្បីចូលរួមទាំងអស់គ្នា។
ស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុន Chef Nak លើកឡើងទៀតថា ប្រសិនបើយើងមានឱកាសធ្វើការជាមួយក្ដីស្រមៃរបស់យើងហើយ សូមកុំធ្វើឱ្យអ្នកដ៏ទៃមើលមកយើងធ្លាក់ខ្លួនក្រតោកយ៉ាក ដោយសារតែធ្វើអ្វីដែលខ្លួនស្រឡាញ់ ពីព្រោះយើងមិនធ្វើជានរណាទាំងអស់ ។ បើយើងស្រឡាញ់អ្វីដែលយើងធ្វើ គឺធ្វើយ៉ាងណាឱ្យយើងអាចរស់នៅជាមួយវាដោយភាពថ្លៃថ្នូរ ។
«ធ្វើកិច្ចការដោយក្ដីស្រឡាញ់ កុំឱ្យក្រដោយសារការស្រឡាញ់របស់យើង ប៉ុន្តែធ្វើអ្វីមួយហើយឱ្យបានត្រឡប់ទៅជួយជាតិយើងវិញ»
Chef Nak ក៏បានផ្ដាំផ្ញើដល់យុវជនទាំងអស់គ្នា គួរប្រញាប់រកក្ដីស្រមៃរបស់ខ្លួនឯងឱ្យឃើញ ហើយកុំចាំដល់អាយុ ៣០ឆ្នាំទើបចាប់ផ្ដើមធ្វើអ្វីជាស្រមៃរបស់ខ្លួនឱ្យសោះ សូមចាប់ផ្ដើមធ្វើរឿងទាំងនោះឱ្យឆាប់បំផុតតាមដែលអាចធ្វើទៅបាន៕