រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ ជំរុញ​យុវជន​ជ្រើសរើស​ជំនាញ​ដែលស្របទៅនឹងទេពកោសល្យ ដែលជាក្តីស្រមៃរបស់ខ្លួន
ក្នុង​ឱកាស​ចូលរួម​ជាអធិបតី​ក្នុងសិក្ខា​សាលា​ចែក​រំលែក​ចំណេះដឹង និង​បទពិសោធន៍​ស្តីពី​ការ​ត្រៀម​ខ្លួន​ចូល​ទីផ្សារ​ការងារ​ក្នុង​យុគសម័យ​ឌីជីថល​កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តម ហេង សួរ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ បានជំរុញ​ដល់​សិស្ស​និស្សិត​ដែល​កំពុងត្រៀម​ខ្លួន​ចូលទីផ្សារ​ការងារ ត្រូវ​ស្គាល់ពី​តម្រូវ​ការ​ទីផ្សារ​ឱ្យ​ច្បាស់លាស់ និង​ស្គាល់នូវ​ក្តីស្រមៃ​របស់ខ្លួន ក្នុងការ​ជ្រើសរើស​ការ​សិក្សា​មួយ​ដែល​ត្រឹម​ត្រូវ និង​នាំ​មក​នូវ​ជោគជ័យផ្ទាល់ខ្លួន សង្គម​គ្រួសារ និង​សង្កមជាតិ។
ឯកឧត្តម ហេង សួរ មានប្រសាសន៍ថា កន្លងទៅ ពេលខ្លះ​យុវជន​យើង​ជ្រើសរើស​ជំនាញ​ទាំង​ការប្រថុយ​ ហើយ​ខ្លះទៀត​ជ្រើសរើស​ជំនាញ​តាមរយៈ​មិត្តភក្តិ ដោយវាមិន​ប្រាកដថា ជា​ការ​សម្រេច​ចិត្តជ្រើសរើស​ជំនាញ​មួយ ដែល​នឹង​បំពេញ​ទៅតាម​ក្តីស្រមៃ​របស់ខ្លួន​នោះទេ។ ជាការកត់សម្គាល់ ឯកឧត្តមមើលឃើញថា បច្ចុប្បន្ន​យុវជន​យើង​មួយ​ចំនួន​ចាប់ផ្តើម​ឯករាជ្យ​ធ្វើការ​ក្រៅ​ម៉ោង​ដើម្បី​យក​ប្រាក់មក​បង់ថ្លៃសាលា ប៉ុន្តែភាគច្រើន​ប្រហែល​ជា​នៅពឹងអាស្រ័យ​ទៅលើ​ការ​គាំទ្រពី​ក្រុមគ្រួសារនៅឡើយ ដូច្នេះ ភារកិច្ច​របស់យុវជន ដំបូង​ប្រហែល​ជា​ត្រូវ​គិតថា រៀនជំនាញ​ណា ដែលជាជំនាញ​មានការងារធ្វើច្រើន ជំនាញដែលសម​ទៅនឹងអ្វី​ដែលជាទេពកោសល្យ ឬមួយ​សមត្ថភាព ឬដុង​ពីកំណើត​របស់ខ្លួន។ « ឧទាហរណ៍ មនុស្សច្រើន​ចូលចិត្តទំនាក់ទំនង ចូលចិត្តឡើងមានមតិ ប៉ុន្តែដល់ពេលយើងទៅធ្វើការខាងផ្នែកមេកានិក ដែលមិនសូវជួបជាមួយ​អ្នកខាងក្រៅច្រើន អញ្ចឹងជួនកាលវាអត់ស៊ីគ្នាជាមួយនឹងដុងពីកំណើត ហើយ​និង អ្វីដែលជាក្តីស្រមៃរបស់ខ្លួន»
ដូច្នេះ តើធ្វើយ៉ាងដូចម្តេច ទើប​យុវជន​អាចស្វែង​រក​ទេពកោសល្យ ឬសមត្ថភាព​ពីកំណើតរបស់ខ្លួនបាន? បើតាម​ប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ យុវជន​អាច​ស្វែង​រក​សមត្ថភាព ឬដុងពីកំណើតរបស់ខ្លួនបាន​តាមរយៈ​ការធ្វើតេស្តខ្លួនឯងថា តើ​យើង​ពូកែខាងអ្វី ដូចជាពូកែខាងគណិតវិទ្យា ឬពូកែភាសាខ្មែរ ឬក៏​ពូកែខាងទំនាក់ទំនង រួចសម្លឹងមើលអាជីពដែលសាកសម។ មួយវិញទៀត យុវជន​អាចធ្វើតេស្តតាមរយៈកម្មវិធីរបស់​ទីភ្នាក់ងារជាតិ មុខរបរ និង​ការងារក៏បាន។
យ៉ាងណាក៏ដោយ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បង្ហាញក្តីរំពឹងថា យុវជនរបស់យើង​នឹងពិចារណា​លើការជ្រើសរើស​វិថីជីវិត​នាពេល​អនាគត ដើម្បីសម្រេចក្តីស្រមៃ​ដោយ​ឈរ​លើ​មូលដ្ឋាន​បទពិសោធន៍របស់អ្នកជំនាញ និង​តម្រូវ​ការ​ការងារជាក់ស្តែង ។
ឯកឧត្តមបញ្ជាក់ថា ការធ្វើយ៉ាងដូចនេះ នឹង​ជំរុញ​ឱ្យ​កម្លាំង​ពលកម្ម​វ័យ​ក្មេង​កម្ពុជា សម្រេចក្តីស្រមៃរបស់ខ្លួន ហើយ​ក៏​ស្រប​ទៅនឹង​ផែនការយុទ្ធសាស្រ្ត​រយៈពេល​៥ឆ្នាំ​របស់​ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ​លើវិស័យការងារ សន្តិសុខ និងបណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ ដោយ​អនុវត្ត​តាមយុទ្ធសាស្រ្ត​បញ្ចកោណ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជាអាណត្តិទី៧ ដែលមានទិសដៅ​ផ្តល់​នូវ​ព័ត៌មានគ្រប់គ្រាន់ ទូលំទូលាយ និង​ច្រើន​ជម្រើស​សម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋ និងយុវជន៕