យុវជន និងគ្រូដឹកនាំ ប្តេជ្ញាខំអស់ពីសមត្ថភាពក្នុង​កម្មវិធីប្រកួតប្រជែងស្នាដៃយុវជនសតវត្សទី២១
ភ្នំពេញ – នៅក្នុងកម្មវិធីយល់ដឹងស្ដីពីនីតិវិធី និងទម្រង់ នៃការរៀបចំគម្រោងស្នាដៃរបស់យុវជន សម្រាប់កម្មវិធីប្រកួតប្រជែងស្នាដៃយុវជនសតវត្សទី២១ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ទាំង​យុវជន និងគ្រូដឹកនាំ សុទ្ធតែ​បាន​ប្តេជ្ញាចិត្តថា នឹងខិតខំឱ្យ​អស់ពីសមត្ថភាពក្នុង​ការ​ប្រកួតប្រជែងស្នាដៃយុវជនសតវត្សទី២១ ឱ្យទទួលបានលទ្ធផលល្អ។
យុវសិស្ស គា វឌ្ឍនា ជាសិស្សថ្នាក់ទី១១ នៃវិទ្យាល័យចំណេះដឹងទូទៅ និងបច្ចេកទេសជាស៊ីមត្បែងមានជ័យ ស្ថិត​ក្នុង​ខេត្តព្រះវិហារ ដែល​ជាបេក្ខជនមួយរូបក្នុងចំណោមបេក្ខជនបីរូបតំណាងឱ្យខេត្តព្រះវិហារ បានអះអាងថា ខ្លួន​នឹង​ខំ​ប្រឹងប្រែង​ឱ្យ​អស់​ពីសមត្ថភាព​ដើម្បី​ជា​ការ​លើក​មុខ​មាត់​ខេត្ត​របស់ខ្លួនផង និង​ជា​ការ​រួម​ចំណែក​ជា​ដំណោះ​ស្រាយ​បញ្ហា​របស់​ប្រទេស​ផង។
យុវសិស្ស គា វឌ្ឍនា
“ខ្ញុំមានអារម្មណ៍ថារំភើបដែលបានចូលរួមជាបជាបេក្ខជនតំណាងខេត្តព្រះវិហារ ព្រោះកម្មវិធីនេះមានការរៀបចំល្អ ព្រមទាំងមានគ្រូដឹកនាំពន្យល់ដោយយកចិត្តទុកដាក់ដើម្បីបញ្ជ្រាបចំណេះដឹងដល់សិស្សានុសិស្ស… ខ្ញុំ​ប្តេជ្ញាចិត្តថា នឹង​ខិតខំ​ឱ្យ​អស់​ពីសមត្ថភាព ដើម្បី​លើក​មុខ​មាត់​ខេត្ត​របស់ខ្ញុំ”
ចំណែកយុវតី តារា សុទ្ធិនុត សិស្សថ្នាក់ទី១១ នៃវិទ្យាល័យហ៊ុនសែន ក្រុងទេពនិមិត្ត មក​ពី​ខេត្តប៉ៃលិនវិញ ក៏​បានអះអាងដែរថា ខ្លួន​សប្បាយចិត្តដែលបានជាប់ជាបេក្ខជនតំណាងខេត្ត ។ សម្រាប់​កម្មវិធី​ប្រកួត​ស្នាដៃយុវជន​សតវត្សទី២១នេះ ខ្លួន និង​សមាជិកក្រុមទាំងអស់នឹងខំប្រឹងប្រែងធ្វើឱ្យអស់ពីសមត្ថដើម្បីកែប្រែផលិតផលប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាក្នុងវិស័យស្ទែមឱ្យបានច្រើនដើម្បីជួយសង្គម។
លោកស្រី សុខ វុធ្ធាណេ គ្រូបង្រៀនគណិតវិទ្យា មកពី​វិទ្យាល័យចំណេះដឹងទូទៅ និងបច្ចេកទេសជាស៊ីមត្បែងមានជ័យ ខេត្តព្រះវិហារ មានប្រសាសន៍ថា ក្នុងនាមជាគ្រូដឹកនាំ លោកស្រីនឹងខិតខំប្រឹងប្រែងឱ្យអស់ពីសមត្ថភាពដើម្បីជួយសិស្ស ដោយធ្វើ​យ៉ាងណាឱ្យពួកគេមានគំនិតបង្កើតគម្រោងដែលមានភាពច្នៃប្រឌិត ហើយ​លោកស្រីនឹង​ជួយពិនិត្យកែលម្អបន្ថែមទៀត។
លោកស្រី សុខ វុធ្ធាណេ ជាគ្រូបង្រៀនគណិតវិទ្យា
“ខ្ញុំមិនដាក់កំហិតថាសិស្សត្រូវតែធ្វើបែបនេះ ឬធ្វើបែបនោះ គឺខ្ញុំទុកអទិភាពឱ្យពួកគាត់អភិវឌ្ឍខ្លួនឯង បង្កើតគម្រោងខ្លួនឯង ហើយនៅពេលសិស្សត្រូវការម្ភារៈ គឺខ្ញុំលើកជាគម្រោងដើម្បីស្វែងរកដៃគូជួយផ្ដល់ជាសម្ភារៈដើម្បីឱ្យសិស្សបានស្រាវជ្រាវ”
លោកស្រី សុខ វុធ្ធាណេ ក៏បានលើកទឹកចិត្តសិស្សត្រូវមានភាពជឿជាក់លើខ្លួនឯង ព្រោះនៅពេលយើងអាចបង្កើតអ្វីមួយថ្មីបានទោះតិចតួចក៏ដោយក៏ជាស្នាដៃរបសយើង។ លើសពីនេះ យុវជនទាំងអស់ត្រូវស្វែងយល់ឱ្យច្បាស់ពីមុខវិជ្ជាស្ទែម និងបន្តខិតខំសិក្សារៀនសូត្របន្ថែមទៀត។
គួរជម្រាបជូនថា ការប្រកួតប្រជែងស្នាដៃយុវជនសតវត្សរ៍ទី២១ ធ្វើ​ឡើង​ក្រោមប្រធានបទ “ការប្រើប្រាស់ STEM ក្នុងវិស័យបរិស្ថាន” ។ កម្មវិធីនេះ មានតំណាងយុវជន ២៥ក្រុម ស្មើ២០០នាក់ មកពីរាជធានី ខេត្តទាំង២៥ នឹងចូលរួមវគ្គប្រកួតប្រជែងថ្នាក់ជាតិ ដើម្បីដណ្តើមយកជ័យលាភីពីលេខ១ ដល់លេខ៣ ដោយបេក្ខជនតាមក្រុមនីមួយៗ ត្រូវរៀបចំគម្រោងស្នាដៃរបស់ខ្លួន និងវីដេអូខ្លី ដើម្បីចូលរួមប្រកួត ដែលនឹងប្រព្រឹត្តទៅចាប់ពីថ្ងៃទី​ ២៣ដល់២៥ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២២ នៅខេត្តសៀមរាប៕