ប្រតិភូយុវជនអាស៊ាន ៖ ការយល់ដឹងអំពីសិល្បៈវប្បធម៌របស់ប្រទេសជាសមាជិកអាស៊ានជាឱកាសមួយក្នុងការផ្លាស់ប្ដូរវប្បធម៌គ្នាទៅវិញទៅមក
ភ្នំពេញ – នៅព្រឹកថ្ងៃទី​១០ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០២២ ប្រតិភូយុវជន​អាស៊ាន​ បានអញ្ជើញ​ទស្សនាតំបន់​ប្រវត្តិសាស្រ្ត​មួយ​ចំនួន​ក្នុង​រាជធានីភ្នំពេញ ដូចជា សួនច្បារវិមានឯករាជ្យ សារមន្ទីរស្រីឦសានវរ្ម័ន (ស.ស.រ.) និងផ្សារធំថ្មី ។
លោក ឈួន វណ្ណដាសម្បត្តិ អ្នកស្រាវជ្រាវផ្នែកគោលនយោបាយបរទេស និងជាប្រតិភូយុវជនប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា បាននិយាយថា ការទស្សនាតំបន់ប្រវត្តិសាស្រ្តនៅរាជធានីភ្នំពេញរបស់ប្រតិភូយុវជនអាស៊ាន ជាការយល់ដឹងអំពីសិល្បៈវប្បធម៌របស់ប្រទេសជាសមាជិកអាស៊ាន ព្រមទាំងជាឱកាសមួយក្នុងការផ្លាស់ប្ដូរវប្បធម៌គ្នាទៅវិញទៅមក ជាពិសេសបើកទូលាយនូវការទទួលយកនូវអ្វីដែលថ្មី។
លោក ឈួន វណ្ណដាសម្បត្តិ បន្តថា នៅពេលយុវជនអាស៊ានមានទំនាក់ទំនងល្អ និងមានការផ្លាស់ប្ដូរគំនិតគ្នាទៅវិញទៅមក ជាមេរៀនមួយបង្ហាញថា យុវនអាស៊ានអាចរៀនសូត្រពីគ្នា និងចែករំលែកបទពិសោធន៍ល្អទៅវិញទៅមក ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ កាលណាយុវជនអាស៊ានមានទំនាក់ទំនងល្អ អនាគតអាស៊ានកាន់តែជិតស្និត រួមដំណើរតែមួយក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍សហគមន៍មួយដ៏ល្អប្រសើរផងដែរ។
ជាមួយគ្នានេះ កញ្ញា សារ៉ា ចូវ (Sarah Chua) ជានិសិ្សតមកពីសាកលវិទ្យាល័យបច្ចេកវិទ្យា និងរចនា ប្រទេសសិង្ហបុរី និងជាប្រតិភូយុវជនប្រទេសសិង្ហបុរី បន្ថែមថា តាមរយៈដំណើរទស្សនៈកិច្ច នាងចាប់អារម្មណ៍ទៅលើអត្ថន័យដ៏ល្អដែលកម្ពុជាអាចទទួលបានឯករាជ្យភាពត្រឡប់មកវិញ និងប្រវត្តិនៃការប្រើប្រាស់ក្រដាសប្រាក់រៀលរបស់កម្ពុជា។ សារ៉ា បន្តថា នៅប្រទេសកម្ពុជាមានអ្វីជាច្រើនដែលនាងមិនធ្លាប់រំពឹងថាបានឃើញ ហើយវាពិតជាពិសេសដែលនៅកម្ពុជាមាន ព្រោះនាងមិនធ្លាប់បានឃើញនៅប្រទេសសិង្ហបុរីពីមុនមកឡើយ។
លោក Franklin G. Villa ជាប្រតិភូយុវជនប្រចាំប្រទេសហ្វីលីពីន បានប្រាប់មក AMS ថា បន្ទាប់ពីបានទស្សនាសារមន្ទីរប្រវត្តិសាស្រ្តរបស់ប្រទេសកម្ពុជាលោកយល់ថា ល្អបំផុតដោយសារមានប្រវត្តិសាស្រ្តដ៏យូរលង់ណាស់មកហើយ និងគួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍ចង់សិក្សាស្វែងយល់បន្ថែមទៀត។
លោក Franklin បន្តថា នៅពេលត្រឡប់ទៅប្រទេសហ្វីលីពីនវិញ លោកនឹងនាំយកចំណេះដឹងដែលទទួលបានពីប្រទេសកម្ពុជាចែករំលែកទៅកាន់យុវជននៅប្រទេសហ្វីលីពីន ដោយសារប្រទេសកម្ពុជាមានរឿងរ៉ាវដ៏គួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍ច្រើន និងជាកន្លែងដែលគួរមកទស្សនាកម្សាន្តផងដែរ។
ជាមួយ​គ្នានេះ លោក ឈួន វណ្ណដាសម្បត្តិ ក៏​សំណូមពរ និងលើកទឹកចិត្តដល់យុវជនឱ្យចូលរួមសកម្មភាពយ៉ាងសកម្ម ដូចជា ១. ចូលរួមលើសពីការស្ដាប់ មានន័យថា នៅពេលស្ដាប់ឮអ្វីមួយពីអ្នកដទៃ គប្បីចូលរួមក្នុងសកម្មភាពនោះដោយផ្ទាល់ដើម្បីឱ្យបានដឹងកាន់តែច្បាស់, ទី២. ចូលរួមជាអ្នកចែករំលែកផ្សព្វផ្សាយ គឺរាល់ចំណេះដឹងដែលទទួលបានពីកម្មវិធីល្អៗ គួរបន្តចែករំលែកទៅកាន់យុវជនដទៃទៀតឱ្យបានដឹង ដូចជាកម្មវិធីអាស៊ានជាដើម និងទី៣. ចូលរួមបង្កើនមិត្តិភាព ជាមួយប្រជាជនចម្រុះជាតិសាសន៍ ដើម្បីមានគំនិតទូលាយ និងទទួលយកនូវអ្វីដែលថ្មី៕