មន្រ្តី​ជាន់ខ្ពស់​ក្រសួង​សុខាភិបាល ៖ កម្មវិធី​ផ្តល់ប្រឹក្សា​ឌីជីថល​ស្តីពី​អាហារូបត្ថម្ភ នឹង​ជំរុញ​ការយល់ដឹង​អំពី​បរិយាកាស​សុវត្ថិភាព​ចំពោះ​មាតា និង​ទារក
រាជធានីភ្នំពេញ — កាលពីសប្តាហ៍​កន្លងទៅនេះ ក្រសួងសុខាភិបាល​កម្ពុជា បានប្រកាស​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់ “កម្មវិធីផ្ដល់ប្រឹក្សាឌីជីថលស្ដីពីអាហារូបត្ថម្ភ” ដែល​គេ​ជឿថា នឹង​ជួយ​ជំរុញ​ការ​យល់ដឹងអំពី​បរិយាកាស​សុវត្ថិភាព​ចំពោះ​មាតា និងទារក។
លោក​ជំទាវ​វេជ្ជបណ្ឌិត ប្រាក់ សោភ័ណនារី រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួង​សុខាភិបាល មាន​ប្រសាសន៍ថា កម្មវិធី​ផ្តល់​ប្រឹក្សា​ឌីជីថល​ស្តីពី​អាហារូបត្ថម្ភ គឺជា​កម្មវិធី​ទំនើប​សម្រាប់​គាំទ្រ​ការ​ប្រឹក្សា​អាហារូបត្ថម្ភ ដើម្បី​ត្រួត​ពិនិត្យ​ការលូតលាស់​ដោយ​អ្នក​ជំនាញ​សុខភាព និងផ្តល់​នូវការ​យល់ដឹង​កាន់​តែច្បាស់​អំពី​បរិយាកាស​សុវត្ថិភាព​ចំពោះ​មាតា និង​ទារក។
បើតាម​ការ​លើក​ឡើង​របស់លោកជំទាវ​វេជ្ជបណ្ឌិត ប្រាក់ សោភ័ណនារី ខេត្តកំពង់ធំ បានក្លាយជាខេត្តទី១ ដែល​ក្រសួង​សុខាភិបាល ជ្រើសរើស​យកជា​ទីតាំង​អនុវត្ត​កម្មវិធី​ឌីជីថល​នេះ​ដំបូង​គេ និង​មានមណ្ឌល​សុខភាព​មួយ​ចំនួនទៀត​នៅក្នុង​ខេត្តកំពត​ផង​ដែរ។
រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួង​សុខាភិបាល ក៏បាន​ក្រើន​រំលឹក​ឱ្យបុគ្គលិក​សុខាភិបាល​គប្បី​យក​ចិត្ត​ទុកដាក់​ខ្ពស់ក្នុង​ការ​អនុវត្ត​នូវ​កម្មវិធី​ថ្មីនេះ ដើម្បី​បង្កើន​ភាព​ងាយ​ស្រួល​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ ពិសេស​គឺស្រី្ត​ជាមាតា និង​ទារក ដែល​អញ្ជើញ​មក​ប្រឹក្សា​យោបល់​នៅ​មណ្ឌល​សុខភាព។
លោក Jose Kadel ឯកអគ្គរដ្ឋទូតស្តីទីសាធារណរដ្ឋសហព័ន្ធអាល្លឺម៉ង់
ជាមួយ​គ្នា​នេះ លោក Jose Kadel ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ស្តីទី​សាធារណរដ្ឋ​សហព័ន្ធអាល្លឺម៉ង់ មាន​ប្រសាសន៍​ថា អាល្លឺម៉ង់​មាន​មោទនភាព​ចំពោះ​កម្ពុជា ក្នុង​ការបង្កើត​កម្មវិធី​ផ្តល់​ប្រឹក្សា​ជាលក្ខណៈឌីជីថល​បែបនេះ ដែល​កម្មវិធីនេះ​នឹងផ្តល់​នូវអត្ថ​ប្រយោជន៍​យ៉ាង​សម្បូរ​បែប​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ ពិសេស​គឺស្រ្តី​ជាមាតា និង​កុមារ ដែល​មក​ពិនិត្យព្យាបាល និង​ប្រឹក្សាយោបល់​នៅ​មណ្ឌល​សុខភាព។
ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ស្តីទី​សាធារណរដ្ឋ​សហព័ន្ធ​អាល្លឺម៉ង់ បញ្ជាក់​ថា អាល្លឺម៉ង់ នឹង​បន្តគាំទ្រ​ចំពោះ​កិច្ចការងារ​សុខាភិបាល​ជាមួយ​កម្ពុជា ដើម្បី​លើក​កម្ពស់​សុខមាលភាព​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​ទូទាំង​ប្រទេស។
គួរជំរាប​ជូនថា ក្រោម​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​របស់​ក្រសួង​សុខាភិបាល, មជ្ឈមណ្ឌល​ជាតិ​គាំពារ​មាតា និង​ទារក ដោយ​មានការ​ឧបត្ថម្ភ​គាំទ្រ​ពីគម្រោង​ពហុវិស័យ សន្តិសុខ​ស្បៀង និង​អាហារូបត្ថម្ភ (GIZ Musefo) «កម្មវិធី​ផ្តល់​ប្រឹក្សា​ឌីជីថល​ស្តីពី​អាហារូបត្ថម្ភ» ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង ក្នុង​គោលបំណង​ដើម្បីផ្តល់​នូវ​ធាតុចូល និង​ចំណេះដឹង​អំពីរបប​អាហារ​ដែល​មានសុខភាព​ល្អសម្រាប់​ស្ត្រី​មាន​ផ្ទៃពោះ និង​បំបៅ​ដោះកូន និង​កុមារ​អាយុក្រោម ២ ឆ្នាំ ដើម្បី​បង្កើត​ឥទ្ធិពលវិជ្ជមាន​លើ​អាកប្បកិរិយា និង​ការ​អនុវត្ត​របស់​គ្រួសារ​ឆ្ពោះទៅ​រក​របប​អាហារ​មានតុល្យភាព, បង្កើត និង​លើក​កម្ពស់​គុណភាព​នៃការ​ប្រឹក្សា​សេវា​អាហារូបត្ថម្ភ​របស់​បុគ្គលិក​សុខាភិបាល៕