«ត្រុដិ» របាំប្រជាប្រិយខ្មែរ លេងសម្រាប់ដេញឧបទ្រពចង្រៃ និងជូនពរជ័យឆ្នាំថ្មី
ភ្នំពេញ – នៅមុនពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិខ្មែរចូលមកដល់ គេតែងតែឃើញ​នៅ​តាមទីប្រជុំជន ស្រុកភូមិមួយចំនួន ក៏​ដូចជាស្ថាប័នក្រសួងរដ្ឋនានា អញ្ជើញ​ក្រុមរបាំត្រុដិ មក​ធ្វើ​ការ​សម្តែង។
បើតាមលោក ជុំ វុឌ្ឍី ប្រធានមន្ទីរវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈរាជធានីភ្នំពេញ បាន​បញ្ជាក់ថា របាំត្រុដិ នេះ គឺគេលេងដើម្បីដេញ​ឧបទ្រពចង្រៃនៅក្នុងឆ្នាំចាស់ ហើយ​និង​ជូនពរជ័យសម្រាប់ឆ្នាំថ្មី ។ លោកថា ការណ៍ដែលគេមិនបានប្រារព្ធពិធីបុណ្យឆ្លងឆ្នាំថ្មី ឬមិនចូលរួមអបអរសាទរនូវរបាំនេះ អាចនាំមកនូវទុក្ខសោកដោយប្រការណាមួយ។
​សម្រាប់ឆ្នាំនេះ ដើម្បីអបអរការបើកពិធីចូលឆ្នាំអធិកអធមឡើងវិញបន្ទាប់ពីផ្អាកដោយសារវិបត្តិជំងឺកូវីដ-១៩ អស់រយៈពេល​ប្រមាណ២ឆ្នាំមកនោះ មន្ទីរវប្បធម៌​ និង​វិចិត្រសិល្បៈរាជធានីភ្នំពេញ បានរៀបចំ​ក្រុមរបាំងត្រុដិ ដើម្បីធ្វើការសម្តែង​នៅ​តាម​ក្រសួង មន្ទីរនានា ក៏ដូចជា​ស្ថានទូត ដើម្បីជាការស្វាគមន៍ឆ្នាំថ្មី ទទួល​លាភសិរី ផងដែរ។
យោង​តាម​សៀវភៅ «របាំងប្រជាប្រិយខ្មែរ» នៃក្រុមជំនុំទំនៀមទម្លាប់ខ្មែរ បានសរសេរថា ​របាំ​នេះ​មាន​តែ​ក្នុង​ក្រុង​សៀមរាប និង​តំបន់​ខ្លះ​នៃ​ខេត្ត​បាត់ដំបង​ ត្រង់​ភូមិភាគ​ណា​ដែល​នៅ​ជាប់​នឹង​ខេត្ត​សៀមរាប​ប៉ុណ្ណោះ។ របាំ​នេះ ​មាន​លេង​តែ​នៅ​ពេល​បុណ្យ​ចូលឆ្នាំខ្មែរ​ប៉ុណ្ណោះ ​ក្នុង​គោលបំណង​ដើម្បី​ប្រសិទ្ធិ​នូវ​សព្ទសាធុការពរ​ជូន​ដល់​អ្នក​ស្រុក​ ក្នុង​ឱកាស​ឆ្នាំ​ថ្មី។
បើតាម​ឯកសារ​ដដែល​​​ ពាក្យថា «ត្រុដិ» ជា​ពាក្យ​ដើម​មក​ពី​ភាសា​សំស្ក្រឹត​ប្រែ​ថា​ ផ្ដាច់​ឬ​កាត់​ផ្ដាច់ ​គឺ​សំដៅ​ដល់​ការ​ផ្ដាច់​ឆ្នាំ​ ឬ​ការ​ផ្ដាច់​ឆ្នាំ​ចាស់​ចូល​ទៅ​ឆ្នាំ​ថ្មី​។ ប៉ុន្តែ​បើ​តាម​ទម្លាប់​របស់​អ្នកស្រុក​ខ្លះ ​គេ​លេង​របាំ​នេះ​នៅ​ពេល​ប្រារព្ធ​ពិធី​សុំ​ទឹក​ភ្លៀង​នៅ​គ្រា​ស្រុកទេស ​​មាន​ការ​រាំងស្ងួត​ ។ ​ឯកសារ​ខ្លះលើកឡើងថា ​ របាំ​ត្រុដិ ​មាន​ប្រវត្តិ​ចេញ​ពី​ជន​ជាតិ​ដើម​ភាគ​តិច​សំរ៉ែ តាំង​ពី​យូរយារ​​​ណាស់​មក​ហើយ។  ​វា​​ជា​មរតក​បន្ត​​ពី​​​​​ជំពូក​​​​ជនជាតិ​ដើម​ភាគ​តិច​​មួយ​នេះ ​​និង​​​​​​ជា​ចំណែក​មួយ​នៃ ​អារ្យធម៌​អំបូរ អូស្រ្តូអាស៊ី​យាង ដែល​​​បាន​ចាប់​​​កំណើត​នៅ​​ដែនដី​​​​​​ប្រទេស ​កម្ពុជា​សព្វ​ថ្ងៃ​ តាំង​ពី​​​បុរាណ​កាល​​​រាប់​​ពាន់​ឆ្នាំ​​មុន។ ​​​​​ប្រពៃណី វប្បធម៌​​​ដ៏​យូរលង់​​​​​ ក៏​នៅ​បន្ត​​​រហូត​ដល់​​សង្គម​សម័យ​នា​បច្ចុប្បន្ន​ របាំ​ ត្រុដ តែង​ទទួល​ការ​ពេញ​និយម​​សម្ដែង​ក្នុង​កម្មវិធី​នានា​ពុន​ឆ្នាំ​​ថ្មី​ប្រពៃណី​ជាតិ​ចូល​មក​ដល់៕