ភ្នំពេញ – ការអានសៀវភៅ មិនមែនជារឿងខាតបង់នោះឡើយ ការអានបានរួមចំណែកផ្ដល់ចំណេះដឹងថ្មីៗ តាមរយៈបទពិសោធន៍ជីវិតរបស់អ្នកនិពន្ធ ទទួលបានកម្លាំងចិត្ត មានគំនិតចាស់ទុំ ព្រមទាំងធ្វើឱ្យខួរក្បាលគិតរហ័ស។ ដើម្បីរួមចំណែកជួយឱ្យយុវជនទទួលបាននូវសារៈប្រយោជន៍ទាំងនេះ ទើបបានជាមានការប្រារព្ធទិវាសៀវភៅកម្ពុជាឡើង ដើម្បីជំរុញការផ្សព្វផ្សាយសៀវភៅក្នុងស្រុក និងអន្តរជាតិឱ្យបានទូលំទូលាយ បំផុសវប្បធម៌អាន ការស្រឡាញ់សៀវភៅ លើកកម្ពស់សមត្ថភាពអាន និងវប្បធម៌រៀនសូត្រឯករាជ្យ។
កញ្ញា សេង ដានីន គ្រូបង្រៀនភាសាអង់គ្លេស នៅវិទ្យាល័យជាស៊ីមសាមគ្គី ដែលបានចូលរួមក្នុងកម្មវិធីទិវាសៀវភៅ ដែលប្រព្រឹត្តធ្វើឡើងនៅពហុកីឡាដ្ឋានជាតិតេជោ បានលើកឡើងថា ការអានសៀវភៅ ពិតជាមានសារៈសំខាន់ ព្រោះសៀវភៅប្រៀបដូចជាឃ្លាំងចំណេះវិជ្ជា នៅពេលនរណាម្នាក់បានអាន នោះពួកគាត់អាចទទួលបានចំណេះដឹងថ្មីៗជាមិនខាន។
កញ្ញាបន្តថា ទិវាសៀវភៅកម្ពុជា បានរួមចំណែកលើកកម្ពស់ការអាននៅកម្ពុជា ដោយក្នុងនោះកម្មវិធីមានការបញ្ជុះតម្លៃសៀវភៅ ដែលធ្វើឱ្យយុវជនមួយចំនួនដែលធ្លាប់មានការស្ទាក់ស្ទើរមិនហ៊ានទិញសៀវភៅ ជំរុញមួយឱ្យគាត់ចង់ទិសៀវភៅយកទៅអាន, មួយទៀតវាក៏ជួយលើកកម្ពស់វប្បធម៌អានសៀវភៅ ដោយជំរុញលើកទឹកចិត្តដល់អ្នកមិនដែលអានឱ្យដឹងអំពីសារៈសំខាន់នៃការអានសៀវភៅ និងចង់អានសៀវភៅ។
“ខ្ញុំមានអារម្មណ៍ថា ហាក់ដូចមានក្ដីសង្ឃឹមនៅពេលបានឃើញទិវាសៀវភៅកម្ពុជាបានរៀបចំឡើងរួចរាល់ ហើយក៏សប្បាយរីករាយនៅពេលឃើញមានបងប្អូន យុវវ័យចូលរួមច្រើន ហើយឃើញស្តង់រៀបចំបានស្អាត គឺបានត្រៀមរួចជាស្រេចសម្រាប់អ្នកមកអានតែម្ដង”
គ្រូបង្រៀនភាសាអង់គ្លេសរូបនេះ បន្ថែមថា ក្នុងនាមជាគ្រូបង្រៀនម្នាក់ នាងអាចផ្សព្វផ្សាយអំពីទិវាសៀវភៅឱ្យសិស្សបានដឹងហើយមកចូលរួមទិញសៀវភៅអានទាំងអស់គ្នា ព្រោះអាចជាការកំសាន្តដែលអាចឱ្យសិស្សមកលំហែអារម្មណ៍ ដោយសារខណៈពេលនេះក៏ជាពេលវិសមកាលសិក្សាដែលសិស្សអាចមានពេលវេលាគ្រប់គ្រាន់ចូលរួមទិវាសៀវភៅដើម្បីទិញសៀវភៅយកទៅអាន។ ទន្ទឹមគ្នានេះ អ្នកគ្រូ សេង ដានីន ក៏សំណូមពរដល់សាធារណៈជនកុំឱ្យមានការរិះគន់ ឬបង្អាប់ នៅពេលឃើញយុវជនខ្មែរអង្គុយអានសៀវភៅនៅទីសាធារណៈ ព្រោះការអានសៀវភៅគឺជារឿងដែលល្អ ដែលគួរតែលើកទឹកចិត្តឱ្យពួកគាត់អានកាន់តែច្រើនឡើង។
ដោយឡែក យុវតី សេង ស្រីណេ សិស្សថ្នាក់ទី១២ នៅវិទ្យាល័យជាស៊ីមសាមគ្គី និយាយថា ទិវាសៀវភៅនេះ បានជួយឱ្យនាងស្គាល់សៀវភៅបានច្រើន ជួបអ្នកនិពន្ធ អ្នកមកទិញសៀវភៅ ព្រមទាំងបានយល់ដឹងអំពីប្រភេទសៀវភៅ និងទិញសៀវភៅបានច្រើនតាមរយៈការលក់បញ្ចុះតម្លៃ។
យុវតី សេង ស្រីណេ
“ខ្ញុំមានអារម្មណ៍ថាសប្បាយរីករាយ នៅពេលបានចូលរួមទិវាសៀវភៅ យុវជនចាប់អារម្មណ៍អានសៀវភៅបានច្រើន ដោយពួកគាត់ហ៊ានចំណាយថវិកាទិញសៀវភៅមកអានដែលអាចជួយផ្ដល់ចំណេះដឹង ដោយមិនចំណាយលុយទៅទិញរបស់ផ្សេងៗដែលមិនផ្ដល់ចំណេះដឹង”
យុវតី សេង ស្រីណេបន្ថែមថា នាងចូលចិត្តអានសៀវភៅ ហើយសៀវភៅដែលនាងអានភាគច្រើនជាសៀវភៅលើកទឹកចិត្ត ព្រោះសៀវភៅប្រភេទនេះ ជួយឱ្យនាងគិតពីផ្លូវវិជ្ជមានបានច្រើន ជួយពង្រឹងទឹកចិត្ត ជាពិសេសធ្វើឱ្យនាងមានអធ្យាស្រ័យល្អជាមួយមនុស្សនៅជុំវិញខ្លួន ព្រមទាំងធ្វើឱ្យផ្លូវចិត្តស្ងប់ ។
ជាមួយគ្នានេះយុវតី សេង ស្រីណេ បានលើកទឹកចិត្តដល់យុវជន សិស្សានុសិស្សទាំងអស់ចូលរួមអានសៀវភៅឱ្យបានច្រើន ពីព្រោះសៀវភៅមានអត្ថប្រយោជន៍ជាច្រើនដែលអាចជួយផ្ដល់ទាំងចំណេះដឹង និងជួយអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិ។
សម្រាប់កញ្ញា ង៉ុយ សារិកា ជានិស្សិត និងជាអ្នកនិពន្ធ និយាយថា នេះជាលើកទី១ ក្នុងការប្រារព្ធទិវាសៀវភៅ មានការចូលរួមពីស្ថាប័នផ្សេងៗចូលរួមលក់សៀវភៅ ដែលផ្ដល់ភាពងាយស្រួលដល់អ្នកចូលចិត្តអានសៀវភៅ អាចមកទីនេះ ដើម្បីកសាន្តអារម្មណ៍ផង និងមករកទិញសៀវភៅសម្រាប់អានផង។
កញ្ញា ង៉ុយ សារិកា បន្តថា ការអានសៀវភៅមានសារៈសំខាន់ ពីព្រោះសៀវភៅគឺជាការបណ្ដុំទៅដោយចំណេះដឹង ដោយសារពេលខ្លះមនុស្សមិនអាចដឹងរឿងគ្រប់យ៉ាងអស់នោះឡើយ ប៉ុន្តែនៅពេលពួកគេមានសៀវភៅនៅក្នុងដៃសម្រាប់អាន ប្រៀបបានជាយើងអាចឃើញពិភពលោកបានធំជាមុន។
កញ្ញា ង៉ុយ សារិកា
“សៀវភៅមានច្រើនប្រភេទ រួមមាន សៀវភៅលើកទឹកចិត្ត និងសៀវភៅផ្ដល់ចំណេះដឹងប្រវត្តិសាស្រ្តផ្សេងៗ ហើយនៅពេលយើងអានសៀវភៅយើងអាចដឹងរឿងរ៉ាវជាច្រើនដែលយើងមិនបានដឹងពីមុនមក”
ដោយឡែកលោក ឡោម លីម អ្នកលក់សៀវភៅ របស់គ្រឹះស្ថានដាំដើមជីវិត និយាយថា នៅថ្ងៃទីមួយ នៃកម្មវិធីទិវាសៀវភៅ មានយុវជនមកចូលរួមទស្សនាកម្មវិធី និងទិញសៀវភៅប្រហែលពី ៦០ភាគរយ ទៅ៧០ភាគរយ ។ លោកថា នេះជាចំនួនមួយដែលច្រើន ព្រោះទើបតែជាថ្ងៃចាប់ផ្ដើមនៃកម្មវិធីទិវាសៀវភៅ ដែលអាចឱ្យលោកកត់សម្គាល់បានថា យុវជនចាប់ផ្ដើមចូលចិត្តអានសៀវភៅ។
លោក ឡោម លីម បន្ថែមថា ភាគច្រើនអ្នកមកទិញសៀវភៅ គឺទៅតាមវ័យ បើជាសិស្ស-និស្សិត ពួកគាត់ចូលចិត្តទិញសៀវភៅទាក់ទងទៅនឹងការរៀន ឬការអភិវឌ្ឍខ្លួនឯង ដោយឡែកសម្រាប់ អ្នកដែលមានការងារធ្វើ ពួកគាត់ចូលចិត្តទិញសៀវភៅទាក់ទងនឹងការលក់ និងវិធីសាស្រ្តធ្វើអាជីវកម្មជាដើម។
លោក ឡោម លីម បន្ថែមថា ទិវាសៀវភៅដែលប្រារព្ធឡើងនេះ គឺជាកម្មវិធីល្អ ជំរុញការអាននៅកម្ពុជា ជួយដល់ប្រជាជនខ្មែរឱ្យកាន់តែមានចំណេះដឹង និងអាចអភិវឌ្ឍខ្លួនកាន់តែប្រសើរឡើង។ លោកបន្តថា ទិវាសៀវភៅនេះ ក៏នឹងជួយដល់អ្នកនិពន្ធក្នុងការលើកទឹកចិត្តឱ្យអ្នកនិពន្ធខិតខំប្រឹងប្រែងនិពន្ធសៀវភៅមានគុណភាពសម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជាឱ្យកាន់តែច្រើនបន្ថែមទៀត ព្រោះសន្ទុះនៃការអានរបស់ប្រជាជនកម្ពុជាយើងក៏កាន់តែច្រើនទៅតាមនោះដែរ។
គួរជម្រាបជូនថា ទិវាសៀវភៅកម្ពុជា (Cambodia Boook Day) ប្រារព្ធធ្វើឡើងចាប់ពីថ្ងៃទី ៦ ដល់ ១០ ខែ មេសា ឆ្នាំ ២០២២នៅពហុកីឡដ្ឋានជាតិមរតកតេជោ ដើម្បីចូលរួមលើកកម្ពស់ការអានពេញមួយឆ្នាំ ដោយក្នុងនោះក៏មានការចូលរួមគាំទ្រ និងការដាក់តាំងបង្ហាញសៀវភៅពី សមាគមអ្នកនិពន្ធខ្មែរ គ្រឹះស្ថានបោះពុម្ព បណ្ណាគារ ហាងលក់សៀវភៅអនឡាញ បណ្ណាល័យ អ្នកនិពន្ធ អ្នកផ្សព្វផ្សាយសៀវភៅ ដោយមានទាំងការបញ្ចុះតម្លៃសៀវភៅរហូតដល់ ៧០% ថែមទៀត៕