រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ៖ ដើម្បីវិនិយោគទៅលើការអប់រំ ការកែលម្អសាលារៀនតែមួយមុខមិនគ្រប់គ្រាន់ទេ ត្រូវពង្រឹងការគ្រប់គ្រង ការរៀននិងការបង្រៀន
ភ្នំពេញ – មានប្រសាសន៍​នៅក្នុងពិធីសម្ពោធដាក់​ឱ្យប្រើប្រាស់បន្ទប់សុខភាព សាលាបឋមសិក្សាអនុវត្ត និងវិទ្យាល័យអនុវត្តនៅវិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ កាលពីថ្ងៃទី៦ មេសា ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ដើម្បីវិនិយោគទៅលើការអប់រំ យើងមិនត្រូវវិនិយោគតែទៅលើការកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធរឹងតែមួយមុខ ដោយមិនបានពង្រឹងការគ្រប់គ្រង ការរៀននិងការបង្រៀន បានឡើយ។
ឯកឧត្តម​បញ្ជាក់ថា ដើម្បីអាចកែលម្អសាលារៀនបានទេ យើង​ត្រូវ​តែ​ពង្រឹងទៅលើការគ្រប់គ្រង ពង្រឹងការរៀន និងការបង្រៀន នោះ​យើង​នឹង​អាចសម្រេចបានលទ្ធផលទៅតាមអ្វីដែលយើងចង់បាន។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ ឯកឧត្តម​រដ្ឋមន្ត្រី ក៏​បានវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះការចូលរួមគាំទ្ររបស់ថ្នាក់ដឹកនាំ គណៈកម្មការកំណែទម្រង់ ក្នុងការជួយកែលម្អសាលាបឋមសិក្សា​អនុវត្ត និង​វិទ្យាល័យ​អនុវត្ត ឱ្យ​ក្លាយទៅជាសាលាជំនាន់ថ្មី។
ឯកឧត្តមបក៏​បានផ្តល់អនុសាសន៍​ដល់សាលាបឋមសិក្សាអនុវត្តត្រូវដាក់បញ្ចូលនូវអំណានដំបូង គណិតដំបូង និងចុះមើលដោយផ្ទាល់នូវការបង្រៀនរបស់គ្រូល្អ អំណានដំបូង និងគណិតដំបូង ដោយសហការជាមួយនាយកដ្ឋានបឋម និងមានការរង្វាយតម្លៃពីនាយកដ្ឋានធានាគុណភាពអប់រំ ។
ដោយ​ឡែក​ចំពោះ​មធ្យមសិក្សាត្រូវមើលសាលាដែលគេអនុវត្តបានល្អ ដូចជាសាលាជំនាន់ថ្មីដែលមានស្តង់ដាខ្ពស់ មើលពីរបៀបគ្រប់គ្រងរបៀបបង្រៀន និងធ្វើការស្រាវជ្រាវជាប្រចាំ ទើបទទួលបានលទ្ធផលល្អប្រសើរ។
គួរជម្រាបជូនថា បន្ទប់សុខភាព នៃសាលាបឋមសិក្សាអនុវត្ត និងវិទ្យាល័យអនុវត្ត ស្ថិត​ក្នុងវិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ ត្រូវ​បានជួសជុល​កែលម្អឡើងវិញ ដោយ​ប្រើប្រាស់ថវិការបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដោយ​បំពាក់សម្ភារ បរិក្ខារគ្រប់គ្រាន់ទៅតាមស្តង់ដារសាលាជំនាន់ថ្មី។