ភ្នំពេញ – មានប្រសាសន៍នៅក្នុងពិធីសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់បន្ទប់សុខភាព សាលាបឋមសិក្សាអនុវត្ត និងវិទ្យាល័យអនុវត្តនៅវិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ កាលពីថ្ងៃទី៦ មេសា ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ដើម្បីវិនិយោគទៅលើការអប់រំ យើងមិនត្រូវវិនិយោគតែទៅលើការកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធរឹងតែមួយមុខ ដោយមិនបានពង្រឹងការគ្រប់គ្រង ការរៀននិងការបង្រៀន បានឡើយ។
ឯកឧត្តមបញ្ជាក់ថា ដើម្បីអាចកែលម្អសាលារៀនបានទេ យើងត្រូវតែពង្រឹងទៅលើការគ្រប់គ្រង ពង្រឹងការរៀន និងការបង្រៀន នោះយើងនឹងអាចសម្រេចបានលទ្ធផលទៅតាមអ្វីដែលយើងចង់បាន។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី ក៏បានវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះការចូលរួមគាំទ្ររបស់ថ្នាក់ដឹកនាំ គណៈកម្មការកំណែទម្រង់ ក្នុងការជួយកែលម្អសាលាបឋមសិក្សាអនុវត្ត និងវិទ្យាល័យអនុវត្ត ឱ្យក្លាយទៅជាសាលាជំនាន់ថ្មី។
ឯកឧត្តមបក៏បានផ្តល់អនុសាសន៍ដល់សាលាបឋមសិក្សាអនុវត្តត្រូវដាក់បញ្ចូលនូវអំណានដំបូង គណិតដំបូង និងចុះមើលដោយផ្ទាល់នូវការបង្រៀនរបស់គ្រូល្អ អំណានដំបូង និងគណិតដំបូង ដោយសហការជាមួយនាយកដ្ឋានបឋម និងមានការរង្វាយតម្លៃពីនាយកដ្ឋានធានាគុណភាពអប់រំ ។
ដោយឡែកចំពោះមធ្យមសិក្សាត្រូវមើលសាលាដែលគេអនុវត្តបានល្អ ដូចជាសាលាជំនាន់ថ្មីដែលមានស្តង់ដាខ្ពស់ មើលពីរបៀបគ្រប់គ្រងរបៀបបង្រៀន និងធ្វើការស្រាវជ្រាវជាប្រចាំ ទើបទទួលបានលទ្ធផលល្អប្រសើរ។
គួរជម្រាបជូនថា បន្ទប់សុខភាព នៃសាលាបឋមសិក្សាអនុវត្ត និងវិទ្យាល័យអនុវត្ត ស្ថិតក្នុងវិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ ត្រូវបានជួសជុលកែលម្អឡើងវិញ ដោយប្រើប្រាស់ថវិការបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដោយបំពាក់សម្ភារ បរិក្ខារគ្រប់គ្រាន់ទៅតាមស្តង់ដារសាលាជំនាន់ថ្មី។