រាជរដ្ឋាភិបាលចេញអនុក្រឹត្យ​​លើកកម្ពស់អាហារូបត្ថម្ភកុមារ​តាម​សាលារៀនដោយប្រើ​កសិផលសហគមន៍
ភ្នំពេញ – រាជរដ្ឋាភិបាល​តាមរយៈរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច និង​ហិរញ្ញវត្ថុ និងក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា​ បានសម្រេច​ដាក់ឱ្យអនុវត្ត​កម្មវិធី​ផ្តល់​អាហារ​តាម​សាលារៀន​ដោយ​ប្រើប្រាស់​កសិផល​ក្នុង​សហគមន៍ក្នុង​គោលបំណងលើកកម្ពស់​ការ​សិក្សា​របស់​កុមារ​ក្នុង​តំបន់​ក្រីក្រ និង​ភាព​ងាយ​រងគ្រោះ​ខ្ពស់​ ព្រម​ទាំង​រួមចំណែកលើកកម្ពស់​ផលិត​ភាព​ស្បៀងអាហារសហគមន៍ ​។​ នេះបើផ្អែកតាមអនុក្រឹត្យស្តីពីការអនុវត្តកម្មវិធីផ្តល់អាហារតាមសាលារៀនដោយប្រើប្រាស់កសិផលក្នុងសហគមន៍ ចេញនៅថ្ងៃទី​១៣ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៣ ។
អនុក្រឹត្យស្តីពីការអនុវត្តកម្មវិធីផ្តល់អាហារតាមសាលារៀនដោយប្រើប្រាស់កសិផលក្នុងសហគមន៍ បានចុះហត្ថលេខាដោយសម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រី, រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ, និងរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ។ អនុក្រឹត្យ​នេះមាន​វិសាលភាព​អនុវត្ត​ចំពោះ​សាលារៀន​សាធារណៈ​ដែល​ក្រសួង​អប់រំបាន​ជ្រើសរើស​ឱ្យ​អនុវត្ត​កម្មវិធី​ ។
អនុក្រឹត្យ​ថ្មីនេះ ​បាន​បញ្ជាក់ថា ​ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា ត្រូវ​រៀបចំ​លិខិតបទដ្ឋាន​គតិ​​យុត្ត ប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រង ការបណ្តុះ​បណ្តាល និង​ការអភិវឌ្ឍ​សមត្ថ​ភាព​រាល់​ឯកសារ​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការអនុវត្ត​កម្មវិធី​ ដើម្បី​គ្រប់គ្រង​និង​អនុវត្ត​កម្មវិធី​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព និង​ប្រសិទ្ធ​ផល​ ​។​ មិនតែប៉ុណ្ណោះ​ ប្រមុខ​រាជ​រដ្ឋា​​ភិ​បាល​ក៏បាន​កំណត់​ក្នុង​អនុក្រឹត្យ​នេះ ​អំពី​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​រូបវន្ត ស្តង់ដា​សំណង់​ផ្ទះបាយ និង​កន្លែង​សិស្ស​ទទួលទាន​អាហារ​នៅតាម​សាលារៀន​គោល​ដៅមាននៅក្នុង​សៀវភៅ​ណែនាំ​ប្រតិ​​ប​ត្តិ​កម្មវិធី ​។​
កសិផល​ក្នុង​សហគមន៍​សំដៅលើ​ផលិត​ផល​ក្នុង​សហគមន៍​ដែលមាន​ដូចជា អង្ករ សាច់ ត្រី ស៊ុត ទឹក​ដោះ​សត្វ បន្លែ ផ្លែឈើ គ្រាប់​​ធញ្ញជាតិ ចំណីអាហារ​ដែល​បញ្ចូល​មីក្រូ​សារជាតិ​ជាដើម ​ដែលមាន​ប្រភពពី​ផលិតកម្ម​ដំបូង​សម្រាប់​ផ្គត់ផ្គង់​តាម​សាលារៀន​សាធារណៈ​ ។ កម្មវិធីផ្តល់អាហារតាមសាលារៀនដោយប្រើប្រាស់កសិផលក្នុងសហគមន៍ ត្រូវមានអានុភាពអនុវត្តបន្តរហូតដល់មានលិខិតបទដ្ឋានគតិយុទ្ធថ្មីមកជំនួស ។
​គួរបញ្ជាក់ថា តាមអនុក្រឹត្យបានតម្រូវឱ្យក្រសួង-ស្ថាប័នមួយចំនួនចូលរួមអនុវត្ត មានដូចជា ក្រុមប្រឹក្សាជាតិគាំពារសង្គម,ក្រុមប្រឹក្សាស្តារអភិវឌ្ឍន៍វិស័យកសិកម្ម និងជនបទ, ក្រសួងមហាផ្ទៃ, ក្រសួងសុខាភិបាល, ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ, ក្រសួងផែនការ, ក្រសួងសង្គមកិច្ច អតីតយុទ្ធជន និងយុវនីតិសម្បទា, ក្រសួងកិច្ចការនារី និងរដ្ឋបាលក្រុង-ស្រុក ៕