ទិវាជាតិអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេសនិងវិជ្ជាជីវៈឆ្នាំនេះ ធ្វើឡើងក្រោមប្រធានបទ «TVET ផ្តល់ជំនាញ និង​ការងារ​សមរម្យ»
ភ្នំពេញ – ទិវាជាតិ​អប់រំបណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ លើកទី៦ ដែល​កំណត់ធ្វើនៅថ្ងៃទី១៥ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​២០២៣ខាងមុខ នឹងប្រព្រឹត្តទៅ​ក្រោម​ប្រធានបទ «TVET ផ្តល់ជំនាញ និង​ការងារសមរម្យ» ដោយប្រធានបទនេះ ស្របទៅតាម​បែបបទនៃសង្គមបច្ចុប្បន្ន ជា​ពិសេសប្រជាពលរដ្ឋម្នាក់ត្រូវ​មាន​ជំនាញ​មួយ​យ៉ាងតិចប្រចាំជីវិត។
បើយោង​តាមសារាចរ ស្តីពី​ការ​រៀបចំ​ទិវាជាតិអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ ចុះថ្ងៃទី១២ ខែមេសា ឆ្នាំ​២០២៣ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បានធ្វើ​ការ​ណែនាំទៅ​ដល់ក្រសួង ក៏​ដូចជា​ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធនានា រៀបចំទិវាជាតិនេះ ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​ដោយ​រលូនប្រកបដោយ​ភាពអធិកអធម ដោយ​ក្នុងនោះ ក្រសួងការងារបណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ ទទួលបន្ទុក​រៀបចំទិវានេះ ហើយ​ទន្ទឹមនឹងនេះ ត្រូវរៀបចំផលិតជាវីដេអូ និង​ខ្លឹមសារឯកសារផ្សេងៗ ដោយ​សហការជាមួយ​ក្រសួង ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ រដ្ឋបាលរាជធានី ខេត្ត អង្គការជាតិ អន្តរជាតិ ដៃគូអភិវឌ្ឍ និង​វិស័យ​ឯកជន ដើម្បីធ្វើការ​ផ្សព្វផ្សាយ​ឱ្យ​បានទូលំទូលាយទូទាំងប្រទេស។
សម្រាប់ក្រសួង ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធនានា ត្រូវ​ចូលរួម​សហការ​គាំទ្រ និង​ផ្សព្វផ្សាយគ្រប់មធ្យោបាយនានា ដើម្បីអបអរសាអទរទិវាជាតិអប់រំ បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ លើកទី៦ ឆ្នាំ​២០២៣ តាមអង្គភាពរៀងៗខ្លួន។
រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ ត្រូវ​ចូលរួម​សហការ និងគាំទ្រ​ដល់ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ធ្វើការ​ផ្សព្វផ្សាយទិវាជាតិលើកទី៦ ឆ្នាំ​២០២៣នេះ ឱ្យ​កាន់តែផុលផុស និង​គ្រប់មធ្យោបាយ ដូចជា ចងពាក្យស្លោក បដានៅតាមទីសាធារណៈ​ក្នុងដែនដីរបស់ខ្លួន។
ដោយ​ឡែករដ្ឋបាលខេត្តនីមួយៗ ត្រូវ​រៀបចំទិវាជាតិអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ លើកទី៦ ឆ្នាំ២០២៣ ដោយ​មានការចូលរួមពីមន្ទីរការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ គ្រឹះស្ថានអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ សាធារណៈ ឯកជន និងអង្គការ សមាគម ដែលស្ថិត​ក្នុងដែនដីរបស់ខ្លួន ។ ទន្ទឹម​នឹងនេះ ត្រូវ​មានចលនាលើកទឹកចិត្ត​ឱ្យ​មានការ​ចូលរួម​ពីវិស័យ​ឯកជន ក្រុមហ៊ុន រោងចក្រ សហគ្រាស គ្រឹះស្ថានផងដែរ។
ជាមួយគ្នានេះដែរ សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្រ្តី ក្នុងនាមរាជរដ្ឋាភិបាល ក៏​សូមអំពាវនាវ​ដល់សាស្រ្តាចារ្យ លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ សិស្សានុសិស្ស និស្សិត មាតាបិតា អាណាព្យាបាល កម្មករនិយោជិត និយោជក អង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាល ដៃគូអភិវឌ្ឍ និងបងប្អូនជនរួមជាតិ​ទាំងអស់ សូមចូលរួម និង​ផ្សព្វផ្សាយទិវាជាតិនេះឱ្យ​បានផុសផុល ឱឡារិក អធិកអធម នៅទូទាំងប្រទេស។
គួរជំរាបជូនដែរថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានកំណត់​យកថ្ងៃទី១៥ ខែមិថុនា ជារៀងរាល់ឆ្នាំ ជាទិវាជាតិអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ក្នុងគោលបំណងដើម្បីលើកកម្ពស់ការអប់រំ​បណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ធ្វើការផ្សព្វផ្សាយទៅដល់សិស្សានុសិស្ស និស្សិត យុវជន មាតាបិតា អាណាព្យាបាល និងផ្នែក​ឯកជន​ឱ្យ​បានយល់អំពីសារៈសំខាន់ នៃ «ការអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ» ហៅថា TVET ក្នុងការជំរុញ​ការ​អភិវឌ្ឍ​កម្លាំង​ពលកម្មជំនាញ​ប្រកបដោយគុណភាព និង​ប្រសិទ្ធភាព​ឱ្យ​ឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការទីផ្សារការងារ​ទាំងក្នុង និង​ក្រៅប្រទេស៕