មន្រ្តី​ជាន់ខ្ពស់​ក្រសួង​អប់រំ ៖ ការ​សិក្សា​ចិត្តសង្គម និង​អារម្មណ៍ ​សំខាន់​សម្រាប់​គ្រូបង្រៀន​ក្នុងការ​​អប់រំ​កុមារតូច​ឱ្យ​ចេះ​គ្រប់​គ្រង​លើ​ខ្លួនឯង និង​ការ​ប្រាស្រ័យ​ទាក់ទង​ជាមួយ​មនុស្ស​ជុំ​វិញ​ខ្លួន
ថ្លែងក្នុងពិធី​បិទ​សិក្ខាសាលា​ផ្សព្វផ្សាយ និង​វគ្គបណ្ដុះបណ្ដាល​គ្រូបង្គោល​ ស្ដីពីការ​សិក្សា​ចិត្តសង្គម និង​អារម្មណ៍ កាលពី​ពេល​កន្លង​ទៅថ្មីៗ​នេះ លោក​ជំទាវ គឹម សេដ្ឋានី រដ្ឋលេខាធិការ​ប្រចាំការ នៃ​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានមាន​ប្រសាសន៍​ថា ការ​សិក្សា​ចិត្តសង្គម និង​អារម្មណ៍ ​ជា​រឿង​ដ៏​សំខាន់​សម្រាប់​លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ​ក្នុងការ​អប់រំ​កុមារតូច​ឱ្យ​ចេះ​គ្រប់​គ្រង​លើ​ខ្លួនឯង និង​ការ​ប្រាស្រ័យ​ទាក់ទង​ជាមួយ​មនុស្ស​ជុំ​វិញ​ខ្លួន។
លោកជំទាវ​ គឹម សេដ្ឋានី បញ្ជាក់ថា ជាក់ស្ដែង ការប្រែប្រួល​ក្នុងសង្គម បរិស្ថាន មនុស្សជុំវិញខ្លួន សម្ពាធ​ការងារ​របស់អាណាព្យាបាល បានជះឥទ្ធិពល​ទៅអារម្មណ៍​របស់កុមារតូច​ដែលងាយរង​ផលប៉ះពាល់​ខ្លាំង​ជាងគេ។ លោកជំទាវបន្តថា សិក្ខាសាលានេះ ពិតជាឆ្លើយតប​ទៅនឹងតម្រូវការ​ចាំបាច់​ចំពោះមុខ​នៅក្នុងការ​គាំពារ និង​អភិវឌ្ឍ​កុមារតូច ក៏ព្រោះក្នុងវ័យ​កុមារតូចការ​អភិវឌ្ឍខាង​ផ្នែកខួរក្បាល​អាចទទួល​នូវ​សម្ពាធ​ផ្លូវចិត្ត ហើយ​ការធ្វើឱ្យ​កុមារចេះ​ស្គាល់ពី​ខ្លួនឯង ចេះគ្រប់គ្រង​អារម្មណ៍ ចេះចែក​រំលែក​ក្ដីស្រឡាញ់ ចេះរួមរស់​នៅជាមួយ​កុមារ​ផ្សេងទៀត ធ្វើឱ្យ​គាត់មាន​សុខភាព​ផ្លូវចិត្តនាំ​មកនូវសុខភាព សន្តិភាព​ពីក្នុងថ្នាក់​រៀនតូច​មួយ​របស់​គាត់ ឈានទៅ​ក្នុងសង្គម​ដើម្បីធ្វើឱ្យសង្គមមួយ​មានសន្តិភាព​ទាំងផ្លូវកាយ និងផ្លូវចិត្ត។
មន្រ្តីជាន់​ខ្ពស់​ក្រសួងអប់រំ​រូបនេះ​បន្ថែម​ថា ពិត​ណាស់​មុខវិជ្ជាការសិក្សាពីសង្គម និង​អារម្មណ៍ (SEL) ជា​មុខវិជ្ជា​ថ្មី​ ប៉ុន្ដែ​ជាមុខ​វិជ្ជា​គោល​ ជាមូលដ្ឋាន​គ្រឹះ​ដ៏សំខាន់​ ត្បិត​នា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​មនុស្ស​ជា​ច្រើន​រង​នូវ​សម្ពាធ​ផ្លូវ​ចិត្ត​ ដែល​អាច​ឈាន​ទៅ​រក​ការ​គិត​អវិជ្ជមាន​ផងដែរ​ ដែល​នេះ​អាច​ឃើញ​ពី​សារៈសំខាន់​នៃ​មុខវិជ្ជាការ​សិក្សាពីសង្គម និងអារម្មណ៍ (SEL) ទៅ​ក្នុង​ការ​សិក្សា​របស់​កុមារតូច​ត្រូវ​ចាប់​ផ្ដើម​ពី​ពួកគេ​ដើម្បី​បណ្ដុះ​នូវ​មូលធន​មនុស្ស​រឹងមាំ​សម្រាប់​ប្រទេសជាតិ។
ការសិក្សា​ពីសង្គម និង​អារម្មណ៍ (SEL) គឺ​មានសារៈសំខាន់​ក្នុងការ​អប់រំកុមារ​តូច (ECE) ព្រោះ​វាផ្តល់ឱ្យកុមារ​នូវជំនាញក្នុង​ជីវិត​សំខាន់ៗ ដូចជាការ​យល់ដឹង​ដោយខ្លួនឯង ការគ្រប់គ្រង​អារម្មណ៍ ការយល់​ចិត្តអ្នកដទៃ និង​ការសម្រេច​ចិត្តប្រកប​ដោយការ​ទទួល​ខុសត្រូវ។ SEL ជំរុញ​សមត្ថភាព​របស់កុមារ​ក្នុងការ​ប្រាស្រ័យទាក់ទង​ជាវិជ្ជមានជា​មួយមិត្តភក្ដិ គ្រប់គ្រង​អារម្មណ៍ និង​អភិវឌ្ឍ​ភាពធន់ ដែលទាំងអស់នេះ​ជាមូលដ្ឋានគ្រឹះ​សម្រាប់ភាព​ជោគជ័យ​ក្នុងការ​សិក្សា និង​សុខុមាល​ភាព​ផ្ទាល់ខ្លួន។ រយៈពេលដំបូង​នៃកុមារភាព​ផ្តល់នូវឱកាស​ដ៏ល្អសម្រាប់​ការរៀន​សូត្រ និង​ការអភិវឌ្ឍ​ជាមួយនឹង​គំនិត​រឹងមាំ និង​រាងកាយដែល​មានសុខភាពល្អ​សម្រាប់ការ​កសាង​សមត្ថភាព SEL ដែល​មានសារៈសំខាន់​សម្រាប់​ការ​រៀនសូត្រ​ពេញមួយ​ជីវិតក្នុង​សតវត្សទី២១ ។
សិក្ខាសាលាផ្សព្វផ្សាយ និងវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលគ្រូបង្គោល​ ស្ដីពីការសិក្សាចិត្តសង្គម និងអារម្មណ៍
គួរជំរាប​ជូនថា សិក្ខាសាលាបណ្តុះបណ្តាលនេះ គឺជាផ្នែកសំខាន់​មួយនៃគម្រោង​ដែលកំពុង​ដំណើរការ​របស់​អង្គការយូណេស្កូ ដើម្បីគាំទ្រដល់​ប្រទេសជា​សមាជិក​ក្នុងការរៀបចំ​ដាក់បញ្ចូល​ការសិក្សាពីសង្គម និងអារម្មណ៍ (SEL) នៅក្នុងប្រព័ន្ធ​អប់រំកុមារតូច (ECCE) ។ សិក្ខាសាលានេះ ជាសកម្មភាពថ្នាក់ជាតិ​ដ៏សំខាន់មួយ ដើម្បីដំណើរ​ការក្របខណ្ឌ APETT-SEL នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា៕