ភ្នំពេញ – មានប្រសាសន៍នៅក្នុងទិវាអន្តរជាតិរំលឹកជនរគ្រោះដោយគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ផ្លូវគោកលើកទី១៧ សម្តេចក្រឡាហោម ស ខេង ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ បានលើកឡើងថា នៅឆ្នាំ២០២២នេះ បន្ទាប់ទីស្ថានភាពជំងឺកូវីដ១៩ធូរស្រាល ការធ្វើចរាចរណ៍មានចលនាមមាញឹកឡើងវិញ ក្នុងនោះហេតុការណ៍គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ក៏មានកំណើនឡើងវិញផងដែរ។
បើតាមការបញ្ជាក់របស់សម្តេចក្រឡាហោម ជាមធ្យមក្នុងមួយថ្ងៃ មានអ្នកស្លាប់ចំនួន៥នាក់ និងអ្នករបួសចំនួន១៣នាក់ ។ ប្រការគួរឱ្យកត់សម្គាល់ជនរងគ្រោះភាគច្រើនដែលស្លាប់ គឺជាអ្នកជិះម៉ូតូមានចំនួនដល់ទៅ៧៩ភាគរយ ហើយក្នុងនោះមាន ៧៤ភាគរយ មិនបានពាក់មួកសុវត្ថិភាពក្នុងពេលរងគ្រោះថ្នាក់។
ជាមួយគ្នានេះដែរ គណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក ក៏បានពិនិត្យឃើញមូលហេតុដែលបង្កគ្រោះថ្នាក់ និងបន្តកើនឡើងចំនួន ៥ ដូចជា៖
១-គ្រោះថ្នាក់បណ្តាលមកពីការបើកបរលើសល្បឿនកំណត់ចំនួន ៣៨% ការមិនគោរពសិទ្ធិ អាទិភាព ចំនួន ២៤% និងការមិនប្រកាន់ស្តាំចំនួន ១១% នៅតែមានកម្រិតខ្ពស់។ ជាមួយនេះ ករណីល្មើស ច្បាប់ ស្តីពី ចរាចរណ៍ផ្លូវគោកដែលនៅតែបន្តកើតមានឡើង គឺការមិនពាក់មួកសុវត្ថិភាពចំនួន ៩០% ការមិនពាក់ខ្សែក្រវាត់ ចំនួន ៥២% និងការប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទពេលបើកបរចំនួន ១០% ។
និង ៥-ការបើកបរក្រោមឥទ្ធិពលនៃគ្រឿងស្រវឹង និងគ្រឿងញៀន។
ជាមួយគ្នានេះ សម្តេចក្រឡាហោម ក៏បានធ្វើការអំពាវនាវដល់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋអ្នកប្រើប្រាស់ផ្លូវទាំងអស់ ត្រូវចូលរួមថែមទៀត ក្នុងការ គោរពអនុវត្តច្បាប់ស្តីពីចរាចរណ៍ផ្លូវគោកឱ្យបានខ្ជាប់ខ្ជួន ដើម្បីការពារអាយុជីវិតខ្លួនឯងផ្ទាល់ ដើម្បីភាព សុខដុម្យរមនាក្នុងក្រុមគ្រួសារ ដើម្បីការពារទ្រព្យសម្បត្តិរបស់បងប្អូន និងដើម្បីរួមគ្នាលើកកម្ពស់កិត្តិយស សេចក្តី ថ្លៃថ្នូររបស់ប្រទេសជាតិយើង៕