សម្តេចក្រឡាហោម ៖ គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍មានកំណើន​ឡើងវិញ ជនរងគ្រោះ​៧៤ភាគរយ​ជាអ្នកជិះ​ម៉ូតូមិនពាក់មួកសុវត្ថិភាព
ភ្នំពេញ – មានប្រសាសន៍​នៅ​ក្នុង​ទិវា​អន្តរជាតិ​រំលឹក​ជនរគ្រោះ​ដោយ​គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍​ផ្លូវ​គោកលើកទី១៧ សម្តេចក្រឡាហោម ស ខេង ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ បានលើក​ឡើងថា នៅឆ្នាំ​២០២២នេះ បន្ទាប់ទីស្ថានភាព​ជំងឺកូវីដ១៩​ធូរស្រាល ការធ្វើចរាចរណ៍​មានចលនា​មមាញឹកឡើងវិញ ក្នុងនោះ​ហេតុ​ការណ៍​គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍​ក៏​មាន​កំណើន​ឡើងវិញផងដែរ។
បើតាម​ការ​បញ្ជាក់របស់​សម្តេច​ក្រឡាហោម ជាមធ្យម​ក្នុង​មួយថ្ងៃ មាន​អ្នក​ស្លាប់​ចំនួន​៥នាក់ និង​អ្នក​របួស​ចំនួន​១៣នាក់ ។ ប្រការ​គួរ​ឱ្យ​កត់សម្គាល់​ជនរងគ្រោះភាគច្រើន​ដែលស្លាប់ គឺជាអ្នក​ជិះ​ម៉ូតូ​មាន​ចំនួន​ដល់ទៅ​៧៩ភាគរយ ហើយ​ក្នុងនោះ​មាន ៧៤ភាគរយ មិន​បានពាក់មួកសុវត្ថិភាព​ក្នុងពេល​រងគ្រោះថ្នាក់។
ជាមួយ​គ្នា​នេះដែរ គណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍​ផ្លូវគោក ក៏​បានពិនិត្យ​ឃើញ​មូលហេតុ​ដែលបង្ក​គ្រោះថ្នាក់ និង​បន្ត​កើន​ឡើង​ចំនួន ៥ ដូចជា៖
១-គ្រោះថ្នាក់បណ្តាលមកពីការបើកបរលើសល្បឿនកំណត់ចំនួន ៣៨% ការមិនគោរពសិទ្ធិ អាទិភាព ចំនួន ២៤% និងការមិនប្រកាន់ស្តាំចំនួន ១១%   នៅតែមានកម្រិតខ្ពស់។ ជាមួយនេះ ករណីល្មើស ច្បាប់ ស្តីពី ចរាចរណ៍ផ្លូវគោកដែលនៅតែបន្តកើតមានឡើង  គឺការមិនពាក់មួកសុវត្ថិភាពចំនួន ៩០% ការមិនពាក់ខ្សែក្រវាត់ ចំនួន ៥២%   និងការប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទពេលបើកបរចំនួន ១០% ។
២-កត្តាខ្វះផ្លាកសញ្ញា គំនូសសញ្ញានៅតាមផ្លូវជាតិ និងផ្លូវជនបទមួយចំនួន នៅតែជាឧបសគ្គ បង្ក ការលំបាកដល់ការបើកបរយានយន្តប្រកបដោយសុវត្ថិភាព។
៣-យានយន្តកែច្នៃខុសបច្ចេកទេស ការដឹកលើសកម្រិតកំណត់ ការមិនបានត្រួតពិនិត្យលក្ខណៈ បច្ចេកទេស យានយន្ត ដែលអាចបង្កគ្រោះថ្នាក់ និងការខូចខាតផ្លូវថ្នល់។
៤-ការដឹកជញ្ជូនកម្មករតាមបែបប្រមូលផ្តុំដោយខ្វះសុវត្ថិភាព នៅតែបង្កគ្រោះថ្នាក់ជាក្រុម។
និង ៥-ការបើកបរក្រោមឥទ្ធិពលនៃគ្រឿងស្រវឹង និងគ្រឿងញៀន។​
ជាមួយ​គ្នា​នេះ សម្តេចក្រឡាហោម ក៏​បានធ្វើការអំពាវនាវដល់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋអ្នកប្រើប្រាស់ផ្លូវទាំងអស់ ត្រូវចូលរួមថែមទៀត ក្នុងការ គោរពអនុវត្តច្បាប់ស្តីពីចរាចរណ៍ផ្លូវគោកឱ្យបានខ្ជាប់ខ្ជួន ដើម្បីការពារអាយុជីវិតខ្លួនឯងផ្ទាល់ ដើម្បីភាព សុខដុម្យរមនាក្នុងក្រុមគ្រួសារ ដើម្បីការពារទ្រព្យសម្បត្តិរបស់បងប្អូន និងដើម្បីរួមគ្នាលើកកម្ពស់កិត្តិយស សេចក្តី ថ្លៃថ្នូររបស់ប្រទេសជាតិយើង៕
ឆ្នាំសិក្សា២០២៥-២០២៦ វិទ្យាស្ថានជាតិវិជ្ជាជីវៈបាត់ដំបង ផ្តល់អាហារូបករណ៍១០០% ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្ររង ១២០កន្លែង និងថ្នាក់សញ្ញាបត្របច្ចេកទេស ១៤០០កន្លែង