ភ្នំពេញ – នៅក្នុងពិធីជួបសំណេះសំណាលជាមួយសាស្ត្រាចារ្យ លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងនិស្សិតនៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទកសិកម្ម កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តម ឌិត ទីណា រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានផ្តល់គន្លឹះលើកទឹកចិត្តបីចំណុចដល់និស្សិតកសិកម្ម ដើម្បីពង្រឹងគុណភាពសិក្សាឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង ។
គន្លឹះទាំងបីចំណុចនោះរួមមាន ៖
១. សាកលវិទ្យាល័យ គឺជាកន្លែងផ្តល់កិត្តិយស កិត្តិស័ព្ទ មោទកភាព និងទំនុកចិត្ត ដល់សាស្ត្រាចារ្យ និងនិស្សិត ។ កេរ្តិ៍ឈ្មោះល្អ កើតចេញពីការខិតខំចូលរួមកសាងទាំងអស់គ្នាឥតឈប់ឈរ ។
ឯកឧត្តម ឌិត ទីណា រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ មានប្រសាសន៍ ៖
“សាកលវិទ្យាល័យយើងមានប្រវត្តិយូរមក ហើយក៏មានកិត្តិនាមល្អ ព្រមទាំងបានបណ្ដុះបណ្ដាលថ្នាក់ដឹងនាំវិស័យកសិកម្មជាច្រើន ដូច្នេះយើងត្រូវបន្តកសាងនិងថែរក្សាកេរ្តិ៍ឈ្មោះនេះ”។
២. សាស្ត្រាចារ្យ គឺជាអ្នកផ្តល់ចំណេះដឹង និងបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្ស ។ កាលណាធនធានមនុស្សខ្លាំង នោះនឹងអាចបង្កើតស្នាដៃ និងអភិវឌ្ឍប្រទេសបានគ្រប់វិស័យ រួមទាំងកសិកម្មផងដែរ ។ លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ គឺជាអ្នកចាក់សោរបើកទ្វារឱ្យសិស្សគ្រប់រូបបានចូលចាប់យកចំណេះដឹង ហើយនៅពេលបានឃើញសិស្សជោគជ័យ កម្លាំងចិត្តពីមោទកភាពរបស់លោកគ្រូ អ្នកគ្រូគឺជារង្វាន់ដ៏ធំបំផុត ។
៣. និស្សិតត្រូវមានគោលដៅជីវិតច្បាស់លាស់ និងតស៊ូប្រឹងប្រែងដើម្បីភាពជោគជ័យនៅក្នុងជីវិត ។ ត្រង់ចំណុចនេះ ឯកឧត្តមបានលើកឡើងថា គ្មានអ្នកណាអាចទទួលខុសត្រូវលើអនាគតរបស់យើងជាងយើងខ្លួនឯងនោះទេ ។ យើងត្រូវមានផែនការជាក់លាក់ ត្រូវធ្វើការងារតូចតាចឱ្យបានសម្រេចនិងឱ្យកាន់តែបានល្អ។ ធនធានមនុស្សល្អ មិនខ្វះទេអ្នកត្រូវការ ។
សូមជម្រាបថា នៅក្នុងពិធីជួបសំណេះសំណាលជាមួយសាស្ត្រាចារ្យ និងនិស្សិត នៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទកសិកម្ម ឯកឧត្តម ឌិត ទីណារដ្ឋមន្រ្តី ក្រសួងកសិកម្មរុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ ក៏បានពិនិត្យពីវឌ្ឍនភាពមួយចំនួនរបស់សាកលវិទ្យាផងដែរ ៕