រដ្ឋមន្ត្រីកសិកម្មលើកទឹកចិត្តនិស្សិត ៣ចំណុច ជួយពង្រឹងគុណភាពសិក្សាឱ្យកាន់តែប្រសើរ
ភ្នំពេញ – នៅក្នុងពិធីជួបសំណេះសំណាលជាមួយ​សាស្ត្រាចារ្យ​ លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងនិស្សិតនៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទកសិកម្ម កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តម ឌិត ទីណា រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានផ្តល់គន្លឹះលើកទឹកចិត្តបីចំណុចដល់និស្សិតកសិកម្ម ដើម្បីពង្រឹងគុណភាពសិក្សាឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង ។
គន្លឹះទាំងបីចំណុចនោះ​រួមមាន ៖
១. សាកលវិទ្យាល័យ​ គឺជាកន្លែងផ្តល់កិត្តិយស កិត្តិស័ព្ទ​ មោទកភាព និងទំនុកចិត្ត​ ដល់សាស្ត្រាចារ្យ​ និង​និស្សិត ។ កេរ្តិ៍ឈ្មោះល្អ​ កើតចេញពីការខិតខំចូលរួមកសាងទាំងអស់គ្នា​ឥតឈប់ឈរ​ ។
“សាកលវិទ្យាល័យយើងមានប្រវត្តិយូរមក ហើយក៏មានកិត្តិនាមល្អ ព្រមទាំងបានបណ្ដុះបណ្ដាលថ្នាក់ដឹងនាំវិស័យកសិកម្មជាច្រើន ដូច្នេះ​យើងត្រូវបន្តកសាងនិងថែរក្សាកេរ្តិ៍ឈ្មោះនេះ”។
២. សាស្ត្រាចារ្យ​ គឺជាអ្នកផ្តល់ចំណេះដឹង​ និងបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្ស ​។ កាលណាធនធានមនុស្សខ្លាំង​ នោះនឹងអាចបង្កើត​ស្នាដៃ​ និងអភិវឌ្ឍប្រទេសបានគ្រប់វិស័យ​ រួមទាំងកសិកម្មផងដែរ ។ លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ​ គឺជាអ្នក​ចាក់​សោរបើកទ្វារឱ្យសិស្សគ្រប់រូបបានចូលចាប់យកចំណេះដឹង​ ហើយនៅពេលបានឃើញសិស្សជោគជ័យ កម្លាំងចិត្តពីមោទកភាពរបស់លោកគ្រូ អ្នកគ្រូគឺជារង្វាន់ដ៏ធំបំផុត ។
៣. និស្សិតត្រូវមានគោលដៅជីវិត​ច្បាស់លាស់ និងតស៊ូប្រឹងប្រែងដើម្បីភាពជោគជ័យនៅក្នុងជីវិត ។ ត្រង់ចំណុចនេះ ឯកឧត្តមបានលើកឡើងថា គ្មានអ្នកណាអាចទទួលខុសត្រូវលើអនាគតរបស់យើងជាងយើងខ្លួនឯងនោះទេ ។ យើងត្រូវមានផែនការជាក់លាក់ ត្រូវធ្វើការងារតូចតាចឱ្យបានសម្រេចនិងឱ្យកាន់តែបានល្អ។ ធនធានមនុស្សល្អ មិនខ្វះទេអ្នកត្រូវការ ។