មន្រ្តីអំពាវនាវដល់ប្រជាពលរដ្ឋ​ប្រើប្រាស់​ផ្លូវចូលរួមគោរពច្បាប់ចរាចរណ៍ ក្នុង​ឱកាសពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ ដើម្បីកាត់បន្ថយ​គ្រោះថ្នាក់
ឧត្ដមសេនីយ៍ត្រី ថី វិសាល អនុប្រធាននាយកដ្ឋាននគរបាលចរាចរណ៍ និងសណ្តាប់ធ្នាប់សាធារណៈ នៃអគ្គស្នងការដ្ឋាននគរបាលជាតិ មានប្រសាសន៍ថា បើក្រឡេក​មើលពីករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍​កំឡុង​នៃពិធីបុណ្យ​ភ្ជុំបិណ្ឌកាលពីឆ្នាំ២០២៣ធៀបនឹងឆ្នាំ២០២២ គឺគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍មានការកើនឡើង ពោល​គឺកើនពី៣៤ករណី ទៅដល់ ៥៨ករណី ខណៈ​អ្នកស្លាប់មានចំនួន ២២នាក់ ហើយអ្នករងរបួសទាំង កម្រិតធ្ងន់ និងកម្រិតស្រាលចំនួន ៧៩នាក់ ខណៈ​ឆ្នាំ​២០២២ គឺមានតែ៥៧នាក់ប៉ុណ្ណោះ។
ឧត្ដមសេនីយ៍ត្រី ថី វិសាល អនុប្រធាននាយកដ្ឋាននគរបាលចរាចរណ៍ និងសណ្តាប់ធ្នាប់សាធារណៈ នៃអគ្គស្នងការដ្ឋាននគរបាលជាតិ
បើតាម​អនុប្រធាននាយកដ្ឋាននគរបាលចរាចរណ៍ និងសណ្តាប់ធ្នាប់សាធារណៈ ករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍​កាលពីឆ្នាំ២០២៣ គេ​បានរកឃើញមូលហេតុធំៗចំនួន ៣ដែលបង្កឱ្យមានគ្រោះថ្នាក់ គឺ ទី១. ការបើកបរក្នុងល្បឿនលឿន មានប្រមាណ៥២%, ទី២. ការវ៉ាជែងក្នុងស្ថានភាពគ្រោះថ្នាក់ មានប្រមាណ ១៧% និង ទី៣. ការបើកបរមិនប្រកាន់ស្ដាំ ឬបើកបញ្រ្ចាស់ទិស មានប្រមាណ ១០%។
ដូច្នេះ​ដើម្បីកាត់បន្ថយ​ករណីគ្រោះថ្នាក់ក្នុងពិធីបុណ្យភ្ជុំឆ្នាំនេះ ឧត្ដមសេនីយ៍ត្រី ថី វិសាល អំពាវនាវដល់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ជាពិសេសអ្នកដែលប្រើប្រាស់ផ្លូវ ចូលរួមគោរពច្បាប់ស្ដីពីចរាចរណ៍ផ្លូវគោកទាំងអស់គ្នា ទី១. កុំបើកបរក្នុងល្បឿនលឿនហួសកំណត់, ទី២. កុំវ៉ាជែងក្នុងស្ថានភាពគ្រោះថ្នាក់, ទី៣. សូមបើកបរដោយប្រកាន់ស្ដាំជានិច្ច និងកុំបើកបរបញ្ច្រាសទិស និងទី៤. កុំបើកបរក្នុងស្ថានភាពស្រវឹង។ លើសពីនេះ សូមមានការយោគយល់អធ្យាស្រ័យខ្ពស់ ហើយប្រសិនមានគ្រោះថ្នាក់កើតឡើងសូមកុំបន្តឱ្យមានអំពើហិង្សា ដោយទុកលទ្ធភាពនេះជូនសមត្ថកិច្ចចូលដោះស្រាយ និងសម្របសម្រួលជូន។ ករណីមានបញ្ហាណាមួយកើតឡើង អាចទំនាក់ទំនងមកលេខប្រតិកម្មរហ័សរបស់អគ្គស្នងការដ្ឋាននគរបាលជាតិ គឺលេខ១១៧។
លោកបណ្ឌិត ឈត ប៊ុនថង ប្រធានផ្នែកទំនាក់ទំនងវប្បធម៌ អប់រំ និងទេសចរណ៍ នៃវិទ្យាស្ថានទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិ នៃរាជបណ្ឌិតសភាកម្ពុជា
សម្រាប់លោកបណ្ឌិត ឈត ប៊ុនថង ប្រធានផ្នែកទំនាក់ទំនងវប្បធម៌ អប់រំ និងទេសចរណ៍ នៃវិទ្យាស្ថានទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិ នៃរាជបណ្ឌិតសភាកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ក្នុងឱកាសពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌនេះ ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរ នឹងសម្រុកធ្វើដំណើរទៅស្រុកកំណើត ឬទៅកាន់គោលដៅណាមួយ ក្នុងនោះក៏មានប្រជាពលរដ្ឋមួយចំនួនបើកបរមិនគោរពច្បាប់ចរាចរណ៍, បើកបរមិនមានសីលធម៌, មិនមានការអធ្យាស្រ័យ នៅតែមានការបំពាន ការបើកបញ្រ្ជៀត បើកវ៉ាជែង ឬបើកបរក្នុងល្បឿនលឿនហួសកំណត់ ជាហេតុបណ្តាល​ឱ្យ​កើតមានគ្រោះថ្នាក់។
យ៉ាងណាក៏ដោយ​ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាកកស្ទះ និងកាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ក្នុងឱកាសបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ សម្រាប់លោកបណ្ឌិត ឈត ប៊ុនថង ពលរដ្ឋ​គួរ ទី១. នៅពេល​ចរាចរណ៍មមារញឹក និងចង្អៀត គឺមិនអាចបើកលឿនតាមចិត្តនោះទេ ពោលគឺត្រូវតែគោរពឱ្យ​តម្លៃគ្នាបើកតាមគន្លង កុំបញ្រ្ជៀតតាមទំនើងចិត្ត គោរពភ្លើងសញ្ញាចរាចរណ៍ និងគោរពការបញ្ជារបស់នគរបាលចរាចរណ៍ជាដើម, ទី២. បើមានការប៉ះបន្តិចបន្តួច ត្រូវអត់អោនអធ្យាស្រ័យគ្នាទៅវិញទៅមក និងដោះស្រាយដោយសន្តិវិធី កុំឱ្យរឿងតូចទៅជារឿងធំ នាំឱ្យកកស្ទះទៅមុខមិនរួច។