នាយករដ្ឋមន្រ្តីស្នើ​ឱ្យ​សិក្សា​លទ្ធភាព​បង្កើត​ទារកដ្ឋាន និង​មត្តេយ្យ​សហគមន៍ នៅតាម​តំបន់ដែលមាន​រោងចក្រ
ឯកឧត្តមអគ្គទេសាភិបាលបណ្ឌិត ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បាន​ស្នើ​ដល់ក្រសួងការងារ ត្រូវ​សហការជាមួយ​ក្រសួងកិច្ច​ការ​នារី, ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា តំណាង​ភាគី​និយោជក និ​ងតំណាង​ភាគី​កម្មករ​និយោជិត រួមគ្នា​សិក្សា​លទ្ធភាព​បង្កើត​ទារក​ដ្ឋាន និងមត្តេយ្យសហគមន៍ នៅ តាម​តំបន់​ដែលមាន​រោងចក្រ ដើម្បីជួយ​ដល់កូនចៅប្រជាពលរដ្ឋ។
ការស្នើនេះ បានធ្វើ​ឡើង​នៅ​ក្នុង​ជំនួប​ជាមួយ​កម្មករ កម្មការិនី ប្រមាណជិត២ម៉ឺននាក់ នៅ​ខណ្ឌពោធិ៍សែនជ័យ រាជធានីភ្នំពេញ នាព្រឹកថ្ងៃអង្គារ ទី២៩ ខែសីហា ឆ្នាំ​២០២៣។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ហ៊ុន ម៉ាណែត លើកឡើងថា រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​គិតគូរជាជំហាន ដើម្បីជួយ​សម្រួលដល់​កម្មករ-កម្មការិនីដែល​មក​ធ្វើ​ការ​ជួប​ការលំបាកមិន​មាន​អ្នកថែទាំកូន ដោយ​ខ្លះ​អាច​យកកូន​ទៅផ្ញើ​អ្នកជិតខាង ឬជួលអ្នកថែទាំ ដោយ​ត្រូវ​ចំណាយ​បន្ថែម និង​បារម្ភពីសុវត្ថិភាពកូនផងនោះ។ តែជាមួយ​គ្នា​នេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត​បានណែនាំមិន​ឱ្យ​បង្កើតទារកដ្ឋាន ឬមត្តេយ្យសហគមន៍ នៅ​ក្នុងប​រិវេណរោងចក្រនោះ​ឡើយ ដោយសារតែវាអាចពាក់ព័ន្ធ​ដល់​បញ្ហា​សុខភាព​ទារក និង​កុមារ ដូចជាផ្សែងចេញពីរោងចក្រជាដើម។
កុំយកទារកដ្ឋានទៅដាក់ជាប់រោងចក្រ ហើយបើអាជ្ញាធរមូលដ្ឋានអាចសម្របសម្រួលបាន ក៏​សម្របសម្រួលទៅ និយោជកត្រូវពិនិត្យមើល យើងបង្កើត​នៅក្បែរហ្នឹង។ បានន័យថា យើង​គិតសុខភាពក្មេងៗ ទាំងអាហារូបត្ថម្ភ សុខភាពក្មេងៗ…
ជាមួយគ្នា​មតេយ្យសហគមន៍ ក៏​សម្រាប់កូនចៅ​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​ក្នុងសហគមន៍​នោះផងដែរ ដោយ​មិន​មែន​សម្រាប់តែបងប្អូន​កម្មករកម្មការិនីប៉ុណ្ណោះទេ ។ ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងសហគមន៍​អាច​យកកូនចៅទៅដាក់នៅ​មត្តេយ្យសហគមន៍ ដោយ​រដ្ឋនឹងគិតគូរអាហារដល់ពួកគាត់ ដោយមិន​ឱ្យ​ឪពុកម្តាយព្រួយបារម្ភ​រឿងអាហារកូន ទឹកដោះគោកូននោះឡើយ។
ឯកឧត្តមអគ្គទេសាភិបាលបណ្ឌិត គូសបញ្ជាក់ថា រាជរដ្ឋាភិបាលមិន​ត្រឹម​តែគិតគូមនុស្សចាស់ មនុស្ស​ពេញវ័យ​នោះទេ តែក៏គិត​តាំងពីកូនក្មេងឡើងទៅ ព្រោះពួកគេ​ជាអនាគតរបស់ប្រទេសជាតិ និង​ជាគោលនយោបាយថ្មីត្រូវ​អនុវត្ត​ផងដែរ៕