រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ ៖ វិបត្តិកូវីដ-១៩ ជំរុញឱ្យមានការផ្លាស់ប្តូរជាវិជ្ជមាននៃបរិបទឌីជីថលនៅកម្ពុជា និងលើកកម្ពស់ការអប់រំតាមបែបឌីជីថល
ភ្នំពេញ – នៅ​ក្នុងសន្និសីទអន្តរជាតិ ស្ដីពីបរិវត្តកម្មឌីជីថលនៅកម្ពុជា ឆ្នាំ២០២២ ក្រោមប្រធានបទ៖ “ការជំរុញសម្ទុះនៃការត្រៀមខ្លួនចាប់យកវិស័យឌីជីថល” កាលពីសប្តាហ៍​កន្លងទៅនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍លើក​ឡើងថា វិបត្តិនៃជំងឺកូវីដ១៩ បានជំរុញឱ្យមានការផ្លាស់ប្តូរជាវិជ្ជមាន នៃបរិបទឌីជីថលនៅកម្ពុជា។
បើតាម ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន ក្រោយ​កើត​ឡើង​នូវ​វិបត្តិ​កូវីដ១៩ បរិបទឌីជីថល​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​បានធ្វើ​ការ​ផ្លាស់ប្តូរ ដូចជា ការ​ដាក់ចេញ​នូវ​រដ្ឋាភិបាលឌីជីថល ការធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម​តាម​ប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិក និងជា​ពិសេស​ការ​ពង្រឹង​ និង​លើក​កម្ពស់​ការ​អប់រំ​តាម​បែប​ឌីជីថល ដែល​បាន​ផ្តល់​ឱកាស​មួយ​ដ៏​អស្ចារ្យ​សម្រាប់​កម្ពុជា​ទាញ​យក​ផល​ប្រយោជន៍ នៃឌីជីថលនីយកម្ម។
ជាមួយ​គ្នា​នេះដែរ ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ ក៏​បាន​លើក​ឡើងដែរថា សន្និសីទអន្តរជាតិ ស្តីពីបរិវត្តកម្ម​ឌីជីថល​នៅ​កម្ពុជា ត្រូវ​បាន​រៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងទទួលបាននូវការយល់ដឹង ក៏ដូចជាពិភាក្សាប្រមូលនូវធាតុចូលសំខាន់ៗរួមគ្នា ដើម្បីចូលរួមលើកកម្ពស់បរិវត្តកម្មឌីជីថលនៅកម្ពុជា ដើម្បី​កម្ពុជាត្រៀមខ្លួនសម្រាប់ការប្រកួតប្រជែងនៅក្នុងតំបន់ និងសាកលលោកដែលនឹងអាចកើតមានឡើងនៅក្នុងបរិបទឌីជីថលនាពេលបច្ចុប្បន្ន។
បើតាមឯកឧត្តម​រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងប្រៃសណីយ៍ កិច្ចសហការរវាងក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ ជាមួយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា គឺក្នុងការសម្របសម្រួលអក្ខរកម្មឌីជីថលនៅក្នុងកម្មវិធីសិក្សា ដើម្បីត្រៀមខ្លួនកសាងមជ្ឈមណ្ឌលបច្ចេកវិទ្យាសហគមន៍ជូនដល់គ្រឹះស្ថានអប់រំទូទាំងប្រទេស។
ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត មានប្រសាសន៍
“កាលានុវត្តភាពនៅក្នុងវិស័យឌីជីថល ត្រូវបានព្យាករណ៍ថា នឹងអាចធ្វើឱ្យសេដ្ឋកិច្ចវិស័យឌីជីថលរបស់អាស៊ានកើនឡើងប្រមាណមួយទ្រីលានដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិក ដល់ GDP ក្នុងតំបន់”
គួរជម្រាបជូនថា ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា សហការជាមួយក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍, EDUclaaS និង Confexhub Group បានរៀបចំសន្និសីទអន្តរជាតិ ស្ដីពីបរិវត្តកម្មឌីជីថលនៅកម្ពុជា ឆ្នាំ២០២២ ដោយមានការចូលរួមដោយប្រតិភូតំណាងស្ថាប័នរាជរដ្ឋាភិបាល វិស័យឯកជន សមាគមពាណិជ្ជកម្ម ព្រមទាំងផ្នែកពាក់ព័ន្ធនឹងការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស និងការធ្វើបរិវត្តកម្មឌីជីថល សរុបប្រមាណ២៣០នាក់៕