ភ្នំពេញ – នៅក្នុងសន្និសីទអន្តរជាតិ ស្ដីពីបរិវត្តកម្មឌីជីថលនៅកម្ពុជា ឆ្នាំ២០២២ ក្រោមប្រធានបទ៖ “ការជំរុញសម្ទុះនៃការត្រៀមខ្លួនចាប់យកវិស័យឌីជីថល” កាលពីសប្តាហ៍កន្លងទៅនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍លើកឡើងថា វិបត្តិនៃជំងឺកូវីដ១៩ បានជំរុញឱ្យមានការផ្លាស់ប្តូរជាវិជ្ជមាន នៃបរិបទឌីជីថលនៅកម្ពុជា។
បើតាម ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន ក្រោយកើតឡើងនូវវិបត្តិកូវីដ១៩ បរិបទឌីជីថលនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាបានធ្វើការផ្លាស់ប្តូរ ដូចជា ការដាក់ចេញនូវរដ្ឋាភិបាលឌីជីថល ការធ្វើពាណិជ្ជកម្មតាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិក និងជាពិសេសការពង្រឹង និងលើកកម្ពស់ការអប់រំតាមបែបឌីជីថល ដែលបានផ្តល់ឱកាសមួយដ៏អស្ចារ្យសម្រាប់កម្ពុជាទាញយកផលប្រយោជន៍ នៃឌីជីថលនីយកម្ម។
ជាមួយគ្នានេះដែរ ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ ក៏បានលើកឡើងដែរថា សន្និសីទអន្តរជាតិ ស្តីពីបរិវត្តកម្មឌីជីថលនៅកម្ពុជា ត្រូវបានរៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងទទួលបាននូវការយល់ដឹង ក៏ដូចជាពិភាក្សាប្រមូលនូវធាតុចូលសំខាន់ៗរួមគ្នា ដើម្បីចូលរួមលើកកម្ពស់បរិវត្តកម្មឌីជីថលនៅកម្ពុជា ដើម្បីកម្ពុជាត្រៀមខ្លួនសម្រាប់ការប្រកួតប្រជែងនៅក្នុងតំបន់ និងសាកលលោកដែលនឹងអាចកើតមានឡើងនៅក្នុងបរិបទឌីជីថលនាពេលបច្ចុប្បន្ន។
បើតាមឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងប្រៃសណីយ៍ កិច្ចសហការរវាងក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ ជាមួយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា គឺក្នុងការសម្របសម្រួលអក្ខរកម្មឌីជីថលនៅក្នុងកម្មវិធីសិក្សា ដើម្បីត្រៀមខ្លួនកសាងមជ្ឈមណ្ឌលបច្ចេកវិទ្យាសហគមន៍ជូនដល់គ្រឹះស្ថានអប់រំទូទាំងប្រទេស។
ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត មានប្រសាសន៍
“កាលានុវត្តភាពនៅក្នុងវិស័យឌីជីថល ត្រូវបានព្យាករណ៍ថា នឹងអាចធ្វើឱ្យសេដ្ឋកិច្ចវិស័យឌីជីថលរបស់អាស៊ានកើនឡើងប្រមាណមួយទ្រីលានដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិក ដល់ GDP ក្នុងតំបន់”
គួរជម្រាបជូនថា ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា សហការជាមួយក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍, EDUclaaS និង Confexhub Group បានរៀបចំសន្និសីទអន្តរជាតិ ស្ដីពីបរិវត្តកម្មឌីជីថលនៅកម្ពុជា ឆ្នាំ២០២២ ដោយមានការចូលរួមដោយប្រតិភូតំណាងស្ថាប័នរាជរដ្ឋាភិបាល វិស័យឯកជន សមាគមពាណិជ្ជកម្ម ព្រមទាំងផ្នែកពាក់ព័ន្ធនឹងការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស និងការធ្វើបរិវត្តកម្មឌីជីថល សរុបប្រមាណ២៣០នាក់៕