ភ្នំពេញ – មានប្រសាសន៍នៅក្នុងកម្មវិធី យុទ្ធនាការ សុវត្ថិភាពតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តម នាង ម៉ៅ អគ្គនាយកនៃអគ្គនាយដ្ឋានបច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍ និងព័ត៌មាន ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ បានលើកឡើងថា យើងមិនអាចរុញសង្គមទៅរកបច្ចេកវិទ្យាឱ្យរីកចម្រើនបាននោះទេ ប្រសិនបើប្រជាពលរដ្ឋ មិនបានស្វែងយល់អំពីបញ្ហាទាំងនេះ ដូចជាការរៀនពីអក្ខរកម្មឌីជីថលជាដើម។
សូមបញ្ជាក់ថា អក្ខរកម្មឌីជីថល ដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ដូចគ្នានៅក្នុងការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពរបស់បុគ្គលម្នាក់ៗ ជាពិសេសក្នុងសង្គមឌីជីថល។ ជាក់ស្តែងអក្ខរកម្មឌីជីថល អាចជួយឱ្យយុវជនទាញយកអត្ថប្រយោជន៍ពីធនធានឌីជីថល ដើម្បីសិក្សារៀនសូត្រ និងលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍខ្លួន។ អក្ខរកម្មឌីជីថល ក៏ចូលរួមក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមឌីជីថល, ជាក់ស្តែងសកម្មភាពសេដ្ឋកិច្ចតាមបែបប្រពៃណីកំពុងត្រូវបានផ្លាស់ប្តូរ និងជំនួសដោយទម្រង់ថ្មី ដែលពឹងផ្អែកទាំងស្រុងទៅលើអន្តរទំនាក់ទំនងរវាងបច្ចេកវិទ្យា ទិន្នន័យ ធុរកិច្ច និងមនុស្ស។ ដោយសារភាពរីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័ស នៃបច្ចេកវិទ្យាទំនើប ពីបដិវត្តន៍ឧ្សាហកម្មកន្លងមក ប្រជាជនត្រូវការជាចាំបាច់នូវសមត្ថភាពផ្នែកឌីជីថលឱ្យបានគ្រប់គ្រាន់ក្នុងប្រតិបត្តិការប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិច ក៏ដូចជា ធុរកិច្ចឌីជីថល និងសកម្មភាពជំនួញដីជីថលផ្សេងៗទៀត ដើម្បីចូលរួមក្នុងប្រព័ន្ធសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល។
យ៉ាងណាក៏ដោយបើតាមប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តម នាង ម៉ៅ ការអភិវឌ្ឍពលរដ្ឋឌីជីថលតាមរយៈការបង្រៀនអក្ខរកម្មឌីជីថល គឺស្ថិតនៅក្នុងសរសរស្តម្ភទាំង៣ របស់ក្រសួងប្រៃសនីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ ។ បើតាម ឯកឧត្តម នាង ម៉ៅ ពាក្យថាអក្ខរកម្មឌីជីថលនេះ គឺមានន័យថាប្រជាពលរដ្ឋ មានចំណេះជំនាញមូលដ្ឋាន ទៅលើការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលប្រភេទផ្សេងៗ សម្រាប់ទំនាក់ទំនង ទៅវិញទៅមក ហើយមួយទៀតគេអាចប្រើបច្ចេកវិទ្យាសម្រាប់ដោះស្រាយបញ្ហាការងារបាន។ ហើយពលរដ្ឋក៏ត្រូវតែមានចំណេះដឹងមូលដ្ឋានពាក់ព័ន្ធនឹងសន្តិសុខ (Cybar) ដោយមានន័យថា ត្រូវធានាការប្រើប្រាស់ឱ្យមានសុវត្ថិភាពទាំងបុគ្គលខ្លួនឯង និងការពារពីសំណាក់ជនឆបោក។
ឯកឧត្តមអគ្គនាយក នៃអគ្គនាយដ្ឋានបច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍ និងព័ត៌មាន ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ ក៏បានបញ្ជាក់ដែរថា បច្ចុប្បន្នការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យានៅកម្ពុជាកំពុងមានការរីកចម្រើនតាមរយៈក្រុមហ៊ុនដែលផ្តល់ជាសេវាទូរស័ព្ទ និងសេវាអ៊ិនធឺណេត ហើយស្របគ្នានេះ ក្រសួងក៏កំពុងពង្រីកហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធតភ្ជាប់ ដែលមានសេវាផ្សេងៗដើម្បីធានានៅថ្ងៃអនាគតឱ្យមានការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណេតប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងនិរន្តរភាព៕