ឯកឧត្តម នាង ម៉ៅ ៖ ដើម្បីពន្លឿនសង្គមឱ្យដើរទាន់បច្ចេកវិទ្យា ត្រូវបណ្តុះពលរដ្ឋឱ្យមានជំនាញឌីជីថលជាចាំបាច់
ភ្នំពេញ – មានប្រសាសន៍​នៅ​ក្នុង​កម្មវិធី យុទ្ធនាការ សុវត្ថិភាព​តាម​ប្រព័ន្ធអនឡាញ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តម នាង ម៉ៅ អគ្គនាយកនៃអគ្គនាយដ្ឋានបច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍ និងព័ត៌មាន ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ បានលើក​ឡើងថា យើងមិនអាចរុញសង្គមទៅរកបច្ចេកវិទ្យាឱ្យរីកចម្រើនបាននោះទេ ប្រសិនបើប្រជាពលរដ្ឋ មិនបានស្វែងយល់អំពីបញ្ហាទាំងនេះ ដូចជាការរៀនពីអក្ខរកម្មឌីជីថលជាដើម។
សូម​បញ្ជាក់ថា អក្ខរកម្ម​ឌីជីថល ដើរ​តួនាទី​យ៉ាង​សំខាន់​ដូច​គ្នា​នៅ​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​សមត្ថភាព​របស់​បុគ្គល​ម្នាក់ៗ ជាពិសេស​ក្នុង​សង្គម​ឌីជីថល។ ជាក់ស្តែង​អក្ខរកម្ម​ឌីជីថល អាច​ជួយ​ឱ្យ​​យុវជន​ទាញ​យក​អត្ថប្រយោជន៍​ពីធនធាន​ឌីជីថល ដើម្បី​សិក្សា​រៀនសូត្រ និង​លើក​កម្ពស់​ការ​អភិវឌ្ឍ​ខ្លួន។ អក្ខរកម្មឌីជីថល ក៏​ចូល​រួម​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមឌីជីថល, ជាក់ស្តែង​សកម្មភាព​សេដ្ឋកិច្ច​តាម​បែប​ប្រពៃណី​កំពុង​ត្រូវ​បាន​ផ្លាស់ប្តូរ និង​ជំនួស​ដោយ​ទម្រង់ថ្មី ដែលពឹងផ្អែក​ទាំងស្រុង​ទៅ​លើអន្តរទំនាក់ទំនង​រវាង​បច្ចេកវិទ្យា ទិន្នន័យ ធុរកិច្ច និង​មនុស្ស​។ ដោយសារ​ភាពរីកចម្រើន​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស នៃបច្ចេកវិទ្យា​ទំនើប ពី​បដិវត្តន៍​ឧ្សាហកម្ម​កន្លងមក ប្រជាជន​ត្រូវ​ការ​ជាចាំបាច់​នូវ​សមត្ថភាព​ផ្នែក​ឌីជីថល​ឱ្យ​បាន​គ្រប់គ្រាន់​ក្នុង​ប្រតិបត្តិការ​ប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិច ក៏​ដូចជា ធុរកិច្ច​ឌីជីថល និង​សកម្មភាពជំនួញ​ដីជីថល​ផ្សេងៗ​ទៀត ដើម្បី​ចូលរួម​ក្នុង​ប្រព័ន្ធ​សេដ្ឋកិច្ច​ឌីជីថល។
យ៉ាងណាក៏ដោយ​បើតាម​ប្រសាសន៍​របស់ ឯកឧត្តម នាង ម៉ៅ ការ​អភិវឌ្ឍពលរដ្ឋ​ឌីជីថល​តាមរយៈ​ការ​បង្រៀនអក្ខរកម្មឌីជីថល គឺស្ថិត​នៅ​ក្នុង​សរសរស្តម្ភ​ទាំង៣ របស់ក្រសួងប្រៃសនីយ៍ និង​ទូរគមនាគមន៍ ។ បើ​តាម ឯកឧត្តម នាង ម៉ៅ ពាក្យថាអក្ខរកម្មឌីជីថលនេះ គឺមានន័យថាប្រជាពលរដ្ឋ មានចំណេះជំនាញមូលដ្ឋាន ទៅលើការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលប្រភេទផ្សេងៗ សម្រាប់ទំនាក់ទំនង ទៅវិញទៅមក ហើយមួយទៀតគេអាចប្រើបច្ចេកវិទ្យាសម្រាប់ដោះស្រាយបញ្ហាការងារបាន។ ហើយពលរដ្ឋក៏ត្រូវតែមានចំណេះដឹងមូលដ្ឋានពាក់ព័ន្ធនឹងសន្តិសុខ (Cybar) ដោយ​មានន័យថា ត្រូវធានាការប្រើប្រាស់ឱ្យមានសុវត្ថិភាពទាំងបុគ្គលខ្លួនឯង និងការពារពីសំណាក់ជនឆបោក។
ឯកឧត្តមអគ្គនាយក នៃអគ្គនាយដ្ឋានបច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍ និងព័ត៌មាន ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ ក៏​បាន​បញ្ជាក់ដែរថា បច្ចុប្បន្ន​ការប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​នៅ​កម្ពុជា​កំពុង​មានការ​រីកចម្រើន​តាមរយៈ​ក្រុមហ៊ុន​ដែល​ផ្តល់ជា​សេវា​ទូរស័ព្ទ និង​សេវា​អ៊ិនធឺណេត ហើយ​ស្រប​គ្នា​នេះ ​ក្រសួងក៏​​កំពុង​ពង្រីក​ហេដ្ឋារចនា​សម្ព័ន្ធតភ្ជាប់ ដែលមាន​សេវា​ផ្សេងៗ​ដើម្បី​ធានា​នៅ​ថ្ងៃអនាគត​ឱ្យ​មាន​ការ​ប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណេត​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព និង​និរន្តរភាព៕