ភ្នំពេញ – ថ្លែងនៅក្នុងឱកាសចូលរួមសន្និសីទសារព័ត៌មាន ស្តីពី «សមិទ្ធផលសម្រេចបានរយៈពេល៥ឆ្នាំ របស់ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ» កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តម ហេង សួរ រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងការងារ បានលើកឡើងថា តម្រូវការកម្លាំងពលកម្មសម្រាប់វិស័យឯកជន ពេលខ្លះមិនមានតម្រូវការអ្នកដែលបរិញ្ញាបត្រទាំងស្រុងនោះទេ ពោលគឺគេត្រូវការត្រឹមតែកម្មករជំនាញ។
ឯកឧត្តម ហេង សួរ មានប្រសាសន៍ថា វិស័យឯកជនមួយចំនួនត្រូវការកម្លាំងពលកម្មលឿន ដូច្នេះគេក៏មិនមានតម្រូវការក្នុងការរើសយកអ្នកដែលមានបរិញ្ញាបត្រទាំងស្រុងដើម្បីយកទៅធ្វើការងារនៅតាមសង្វាក់ផលិតកម្មនោះដែរ ពោលគឺគេត្រូវការតែអ្នកដែលមានវិញ្ញាបនបត្រ ឬក៏សញ្ញាបត្រជំនាញបច្ចេសទេសក្នុងកម្រិតណាមួយ ដើម្បីយកទៅបញ្ជាគ្រឿងយន្តរបស់គេតែម្តង។
សូមបញ្ជាក់ដែរថា ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងការបម្រែបម្រួលរចនាសម្ព័ន្ធសេដ្ឋកិច្ច ដែលកម្ពុជាត្រូវធានាថា កម្លាំងពលកម្មរបស់ខ្លួន គឺជាកម្លាំងពលកម្មដែលមានជំនាញ មានបច្ចេកទេស ហើយដែលអាចឆ្លើយតបបានទាំងបម្រែបម្រួលផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច ផ្នែកទីផ្សារ និងការបម្រែបម្រួលនៃបច្ចេកវិទ្យា រាជរដ្ឋាភិបាល ក៏ដូចជាដៃគូអភិវឌ្ឍ បានបង្កើនការវិនិយោគទៅលើវិស័យបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈយ៉ាងច្រើនចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១៨ ដែលមានដូចជាការធ្វើទំនើបកម្មគ្រឹះស្ថានបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ (TVET) ក្នុងការទាក់ទាញយុវជនឱ្យចូលរៀនផ្នែកជំនាញវិជ្ជាជីវៈ។
បើតាមប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តម ហេង សួរ បច្ចុប្បន្នក្រសួងការងារ មានគ្រឹះស្ថានបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ (TVET) ដែលចំណុះក្រសួងចំនួន១០៧ ហើយក្នុងនោះមាន ៣៧ជាគ្រឹះស្ថានរបស់រដ្ឋ ដោយក្នុងចំណោមគ្រឹះស្ថាន TVET របស់រដ្ឋទាំង ៣៧ មានគ្រឹះស្ថាន TVET ចំនួន ២៨ ទទួលបានវិញ្ញាបនបត្រ ISO។
ចាប់ពីឆ្នាំ២០១៨មក គ្រឹះស្ថានបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានធ្វើការបណ្តុះបណ្តាលយុវជន ចំនួនជាង ២៦ម៉ឺននាក់ សម្រាប់វិញ្ញាបនបត្រកម្រិតខ្លី ដែលភាគច្រើននៅតាមសហគមន៍ ដូចជា ជំនាញអ៊ុតសក់ ជំនាញជួសជុលបរិក្ខាអេឡិចត្រូនិច និងគ្រឿងយន្ត។ ក្រៅពីវិញ្ញាបនបត្រផ្នែក TVET ក៏មានការបណ្តុះបណ្តាលសញ្ញាបត្រជំនាញវិជ្ជាជីវៈកម្រិតមួយ កម្រិតពីរ ដែលជាកម្មករជំនាញ ដើម្បីជាការឆ្លើយតបទៅនឹងការចង់បានរបស់វិស័យឯកជន។