ភ្នំពេញ – មានប្រសាសន៍នៅក្នុងពិធីបើកវគ្គបណ្តុះបណ្តាលអក្ខរកម្មឌីជីថលក្នុងវិស័យទេសចរណ៍កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី ប្រធានសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា ការអភិវឌ្ឍន៍មូលធនមនុស្ស គឺជាកត្តាចាំបាច់បំផុតមិនអាចខ្វះបាន ព្រោះធនធានមនុស្សជាកត្តាកំណត់ភាពជោគជ័យ នៃការចាប់យកកាលានុវត្តភាព ពីការរីកចំរើននៃបច្ចេកវិទ្យា។
ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី បានលើកឡើងថា បច្ចេកវិទ្យាបានធ្វើឱ្យមានផ្លាស់ប្តូរលើវិស័យការងារយ៉ាងខ្លាំង ដោយតាមការព្យាករណ៍នៅត្រឹមឆ្នាំ២០២៥ខាងមុខនេះ ការងារចំនួនប្រមាណ ៨៥លាននឹងត្រូវជំនួសដោយស្វ័យប្រវត្តិកម្ម ហើយការងារថ្មីប្រមាណ ៩៧លាននឹងត្រូវបង្កើតឡើង។ ក្នុងន័យនេះ ការបណ្តុះបណ្តាលអក្ខរកម្មឌីជីថល ពិតជាមានសារៈសំខាន់ណាស់ក្នុងការចូលរួមកសាងធនធានមនុស្សដែលមានសមត្ថភាព និងលទ្ធភាពគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការធ្វើការងារជាមួយបច្ចេកវិទ្យា ដូចជាការប្រើប្រាស់ឧបករណ៍វិភាគទិន្នន័យដើម្បីទាញយកវិភាគ និងការបកស្រាយទិន្នន័យជាដើម។
ឯកឧត្តមប្រធានសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា បានបញ្ជាក់ថា កម្ពុជាត្រូវការកម្លាំងពលកម្មដែលមានចំណេះ និងជំនាញអាចចេះប្រើប្រាស់នូវបច្ចេកវិទ្យាបានត្រឹមត្រូវ ចំគោលដៅប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងសុវត្ថិភាព។ ដូច្នេះ អក្ខរកម្មឌីជីថល គឺជាឧបករណ៍យុទ្ធសាស្រ្តសម្រាប់តម្រង់ទិសលើការងារទាំងអស់នេះ ដោយផ្តោតលើការបណ្តុះបណ្តាលបណ្តាញអ្នកប្រើប្រាស់ ឱ្យមានការយល់ដឹង ចេះសម្របខ្លួន និងចេះប្រើប្រាស់រាល់បច្ចេកវិទ្យាដែលកំពុងមានអាទិភាពសព្វថ្ងៃ ក៏ដូចជាការបណ្តុះបណ្តាលបង្កើតទេពកោសល្យកូនខ្មែរដើម្បីអាចក្លាយទៅជាអ្នកបង្កើតថ្មី តាមរយៈការបណ្តុះគំនិត ការសិក្សាស្រាវជ្រាវជាដើម។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី ក៏រំពឹងថា ការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យានឹងធ្វើឡើងប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវ ការយកចិត្តទុកដាក់ដោយប្រើប្រាស់ជាប្រយោជន៍វិជ្ជមាន ជួយដល់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច សង្គម ជួយដល់ការបង្កើនប្រសិទ្ធភាពនៅកន្លែងការងារ ក៏ដូចជាជួយដោះស្រាយបញ្ហាសង្គមដូចជាបញ្ហាបរិស្ថាន ឬបញ្ហាផ្សេងទៀត ព្រោះថា នៅពេលខ្លះមានមនុស្សមួយចំនួនបានយកបច្ចេកវិទ្យាប្រើប្រាស់ក្នុងន័យអវិជ្ជមានផងដែរ ដែលត្រូវជៀសវាង និងទប់ស្កាត់កុំឱ្យប្រើខុសផ្លូវ។
គួរបញ្ជាក់ថា ក្នុងបរិបទ នៃយុគសម័យឧស្សាហកម្មទី៤ ការអប់រំបែបឌីជីថល ឬអក្ខរកម្មឌីជីថល ពិតជាសំខាន់ណាស់ ក្នុងការកែប្រែប្រទេសកម្ពុជាឱ្យក្លាយជាប្រទេសសេដ្ឋកិច្ចបែបឌីជីថល និងរដ្ឋាភិបាលឌីជីថល។ ដូច្នេះ អក្ខរកម្មឌីជីថល បានក្លាយជាតម្រូវការសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋទូទៅ នៅគ្រប់វិស័យទាំងអស់ នៅគ្រប់វ័យ ទាំងវ័យចំណាស់ វ័យកណ្តាល និងយុវវ័យ ដើម្បីមានលទ្ធភាព និងសមត្ថភាពគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការរៀងៗខ្លួន៕