លោកវេជ្ជបណ្ឌិត ខៃ សុខហេង ៖ ការបរិច្ចាគឈាម ជាទង្វើ​សប្បុរស​ធម៌ដែលអាច​ជួយ​សង្រ្គោះ​ជីវិតមនុស្ស​
នៅក្នុងកម្មវិធីផ្ដល់ឈាមសង្គ្រោះជីវិត រៀបចំដោយសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា រាជធានីភ្នំពេញ សហការជាមួយសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា សមាគមធនាគារកម្ពុជា ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា នាព្រឹកថ្ងៃទី១៦ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៤ លោកវេជ្ជបណ្ឌិត ខៃ សុខហេង អនុប្រធានការិយាល័យបច្ចេកទេសនៃមជ្ឈមណ្ឌលជាតិផ្ដល់ឈាម មានប្រសាសន៍ថា ការបរិច្ចាគឈាមនេះ ពិតជាមានសារៈសំខាន់ខ្លាំងណាស់សម្រាប់អ្នកជំងឺដែលត្រូវការចាក់បញ្ចូលឈាមជាចាំបាច់។ លោកថា បើគ្មានការបរិច្ចាគឈាមទេ នឹងមិនអាចសង្គ្រោះអ្នកដែលបាត់បង់ឈាមលើសពី៣០ភាគរយទាន់ពេលវេលានោះឡើយ។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត ខៃ សុខហេង មានប្រសាសន៍ថា លក្ខខណ្ឌអ្នកដែលអាចបរិច្ចាគឈាមបាន គឺត្រូវមានសុខភាព​ល្អ គីឡូ​គ្រប់​គ្រាន់ (អាច​ចាប់ពី៤៥គីឡូ​ឡើង) មិន​ប្រឈមនឹងមេរោគឆ្លងគ្រប់ប្រភេទ​ និងមាន​អាយុ​ចាប់​ពី ១៨-៦០​ឆ្នាំ។ ចំណែក អ្នកដែលមិនអាចបរិច្ចាគឈាមបាន គឺអ្នកដែលមានសម្ពាធឈាមទាបពេក គេងមិនគ្រប់គ្រាន់ មានជំងឺមេរោគថ្លើម B មេរោគថ្លើម C មេរោគស្វាយ គឺមិនអាចបរិច្ចាគឈាមបានទេ។
អនុប្រធានការិយាល័យបច្ចេកទេសនៃមជ្ឈមណ្ឌលជាតិផ្ដល់ឈាម បន្ថែមថា ការដកឈាម ៣៥០មីលីលីត្រចេញពីរាងកាយ គឺស្មើ៦ភាគរយនៃចំណុះឈាមប៉ុណ្ណោះ គឺមិនទាមទារឱ្យអ្នកបរិច្ចាគឈាមត្រូវតមកម្លាំងនោះឡើយ ដោយ​ពួកគេអាចហាត់កីឡាបន្តិចបន្តួច ហូបអាហារឱ្យបានគ្រប់គ្រាន់ នោះឈាមនឹងកើតឡើងវិញ។ ម៉្យាងវិញទៀត បើទោះជាមិនបរិច្ចាគ ក៏ឈាមនឹងងាប់ទៅវិញដោយឯកឯងក្នុងមួយថ្ងៃចាប់ពី ២០ទៅ២៥មីលីលីត្រ។
បើតាមលោកវេជ្ជបណ្ឌិត ខៃ សុខហេង ការរៀបចំកម្មវិធីបរិច្ចាគឈាមដែលមានក្រុមហ៊ុន សិស្ស និស្សិត មន្រ្តីរាជការចូលរួម គឺពិតជាបានជួយទៅដល់អ្នករងគ្រោះដែលត្រូវការឈាមជាចាំបាច់។ អំពើល្អនេះ ជាសកម្មភាពសប្បុរសធម៌មួយដែលមិនអាចកាត់ថ្លៃបាននូវទឹកចិត្តដ៏ប្រពៃក្នុងការចូលរួមផ្ដល់ឈាម។
ជាមួយគ្នានេះ លោកវេជ្ជបណ្ឌិត ខៃ សុខហេង ក៏បានសំណូមពរឱ្យប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរដែលមានអាយុចន្លោះពី ១៨-៦០ឆ្នាំ ទម្ងន់ពី៤៥គីឡូឡើងទៅ មានសុខភាពល្អ អាចចូលរួមបរិច្ចាគឈាម ដើម្បីរួមចំណែកជួយដល់អ្នកដែលត្រូវការឈាម។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ការចូលរួមបរិច្ចាគឈាមនៅមានកម្រិត ហើយអ្នកស្ម័គ្រចិត្តចូលរួមបរិច្ចាកឈាមមានស្ទើ ២០ភាគរយនៃចំណុះឈាមដែលមាន និងតម្រូវការឈាមដែលត្រូវការ។
គួរជម្រាបជូនថា ​ការបរិច្ចាគ​ឈាម​ឱ្យ​បាន​ទៀង​ទាត់ អាច​ធ្វើ​ឱ្យរាងកាយ​មាន​សុខភាព​ល្អ កាត់​បន្ថយ​ជំងឺ​មហារីក ជួយ​ដល់​ប្រព័ន្ធ​សរសៃឈាម​បេះដូង និងកាត់​បន្ថយ​ការ​ធាត់​លើស​ទម្ងន់​ជាដើម។ ក្នុងនោះ បុរសអាចបរិច្ចាគឈាមរៀងរាល់ ៣ខែម្ដង រីឯស្រ្តីអាចបរិច្ចាគឈាម រៀងរាល់ ៤ខែម្ដង៕