លក្ខខណ្ឌនៃបេក្ខជន ៖​ ជាជនជាតិដើមភាគតិច មានសញ្ជាតិខ្មែរ មានទីលំនៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដែលកំពុងសិក្សាថ្នាក់ទី១២ ឬមានសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ (មានសុពលភាព៣ឆ្នាំចុះក្រោម គិតចាប់ពីថ្ងៃផ្សាយដំណឹងតទៅ) ហើយមិនទាន់បានបន្តការសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ។ មានអាយុមិនលើស២៥ឆ្នាំ (គិតត្រឹមថ្ងៃផុតកំណត់ដាក់ពាក្យ) មានប្រវត្តិល្អ មានការតស៊ូរៀនសូត្រ មានឆន្ទៈខ្ពស់ក្នុងការចូលរួមអភិវឌ្ឍសហគមន៍ជនជាតិដើមភាគតិច និងប្រទេសជាតិ មកពីគ្រួសារដែលមានជីវភាពលំបាក ខ្វះលទ្ធភាពក្នុងការបង់ថ្លៃស្នាក់នៅដើម្បីបន្តការសិក្សានៅភ្នំពេញ។ លើសពីនេះ បេក្ខជន ជាបុគ្គលដែលមានសមត្ថភាពប្រឡងចូលតាមសាកលវិទ្យាល័យដោយខ្លួនឯង (ក្នុងករណីជ្រើសរើសសាកលវិទ្យាល័យដែលតម្រូវឱ្យមានការប្រឡងចូល)។ អាហារូបករណ៍ ផ្ដល់អាទិភាពដល់យុវជន ដែលធ្លាប់ចូលរួមការងារសង្គម ជាពិសេសអ្នកធ្លាប់ចូលរួមការងារជួយសហគមន៍ជនជាតិដើមភាគតិច និងលើកទឹកចិត្តស្ត្រី និងក្មេងស្រីជនជាតិដើមភាគតិចដែលមានឆន្ទៈបន្តការសិក្សាថ្នាក់ឧត្ដមសិក្សា។