គ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សា​កម្ពុជា ដកស្រង់បទពិសោធការអប់រំ​ឧត្តមសិក្សា និង​បច្ចេកវិទ្យា ក្នុងប្រទេសចិន
កាលពីសប្តាហ៍​កន្លងទៅនេះ គណៈប្រតិភូក្រសួងអប់រំ និង​តំណាងគ្រឹះស្ថាន​ឧត្តមសិក្សា​សាធារណៈ និង​ឯកជន បានធ្វើ​ទស្សនកិច្ច​នៅ​ទីក្រុង​ណានថុង ខេត្តជាំងស៊ូ ប្រទេស​ចិន ដើម្បី​ដកស្រង់​បទពិសោធការអប់រំឧត្តមសិក្សា និង​បច្ចេកវិទ្យា ក្នុង​ប្រទេស​ចិន ក៏​ដូចជា​ពង្រឹង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ក្នុង​វិស័យអប់រំ​រវាង​កម្ពុជា-ចិន។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត កុលផេង វឌ្ឍនា អនុរដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដែល​ដឹកនាំគណៈប្រតិភូកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ដំណើរទស្សនកិច្ចសិក្សានេះពិតជាបានផ្តល់នូវចំណេះដឹង និងបទពិសោធថ្មីៗជាច្រើន ជាពិសេស​ការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាក្នុងវិស័យអប់រំ ដែលជាទុនដ៏សំខាន់​សម្រាប់ក្រុមការងារប្រើប្រាស់​ដើម្បីបន្តអភិវឌ្ឍការងារ​របស់ខ្លួនគាំទ្រដល់បេសកកម្មលើកកម្ពស់វិស័យអប់រំនៅកម្ពុជាឱ្យប្រសើរឡើង។
ក្នុងដំណើរទស្សនកិច្ច​ដែលផ្តើមពីថ្ងៃទី៨ ដល់ថ្ងៃទី១១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ គណៈប្រតិភូក្រសួងអប់រំ និងតំណាង​គ្រឹះស្ថាន​ឧត្តមសិក្សា​កម្ពុជា បានទៅ​ទស្សនៈកិច្ច​គ្រឹះស្ថាន​ឧត្តមសិក្សា​ដ៏លេចធ្លោ​នៅ​ក្នុង​ក្រុង​ណានថុង រួមមាន សាកលវិទ្យាល័យណានថុង (Nantong University) សាកលវិទ្យាល័យវិជ្ជាជីវៈណានថុង (Nantong Vocational University) និងវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាវិស្វកម្មនាវាជាំងស៊ូ (Jiangsu Shipping Engineering Technology College) ព្រមទាំងបានទៅឃើញដោយផ្ទាល់នូវការអនុវត្តជាក់ស្ដែង ដើម្បីស្វែងយល់លម្អិតអំពីហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ការគ្រប់គ្រងប្រព័ន្ធអប់រំ និងកម្មវិធីសិក្សានានារបស់គ្រឹះស្ថានសិក្សាខាងលើ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត កុលផេង វឌ្ឍនា បានថ្លែងអំណរគុណដល់​រដ្ឋាភិបាលចិនដែល​បានផ្ដល់ឱកាស​ដល់និស្សិត​កម្ពុជាឆ្លើម​ទៅបន្តការសិក្សានៅប្រទេសចិន និងសូមស្វាគមន៍ដល់ការបង្កើនកិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងវិស័យអប់រំរវាងទីក្រុងណានថុង ប្រទេសចិន ជាមួយនឹងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា៕