ភ្នំពេញ៖ ការអប់រំតាមបែបឌីជីថលជាវិធីសាស្រ្ដបង្រៀនថ្មីតាមបែបសកម្ម រួមមានវិធីសាស្រ្តបង្រៀនតាមបែបត្រិះរិះ ចំណេះដឹងដោះស្រាយបញ្ហា គំនិតច្នៃប្រតិដ្ឋ និងការបង្កើតសហគមន៍សិក្សាវិជ្ជាជីវៈ ដើម្បីចែករំលែកវិធីសាស្រ្ដបង្រៀនថ្មីៗ ។ នេះបើតាមការលើកឡើងរបស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា នៅក្នុងសន្និសីទជាតិលើកទីមួយ ស្ដីពីការប្រឹក្សាគរុកោសល្យ កាលពីខែកក្កដាកន្លងទៅ ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា សាលាជំនាន់ថ្មីត្រូវមានហេដ្ឋារចនាសម័ន្ធទំនើប រួមមាន បណ្ណាល័យសតវត្សទី២១ បន្ទប់ពិសោធន៍ បន្ទប់ប្រជុំ បំណិនជីវិត និងផ្ដល់ការប្រឹក្សាមុខជំនាញ ។ លើសពីនេះ មានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលសម្រាប់ត្រួតពិនិត្យ អនុវត្តគោលនយោបាយរបស់ក្រសួង ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ គុណភាពសិក្សាខ្ពស់ សិក្សាតាមស្តង់ដារបច្ចេកវិទ្យា ប្រើឯកសារនៅបណ្ណាល័យ ដើម្បីរៀននិងបង្រៀន រៀនពីវិទ្យាសាស្រ្ដ ជាពិសេសមានជាក្លឹបសិក្សា Computer coding និងបច្ចេកវិទ្យាផ្សេងៗ ។
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បញ្ជាក់បន្ថែមថា ក្រសួងអប់រំបានអនុវត្តបើកសាកល្បងសាលាជំនាន់ថ្មី ទីមួយផ្ដល់នីស្វ័យភាព ផ្ដោតសំខាន់លើការគ្រប់គ្រងរបស់នាយកសាលា មានការប្រឡងជ្រើសរើសគ្រូ និងរៀបចំកម្មវិធីសិក្សាដោយខ្លួនឯង ។ ទីពីរស្តង់ដារវិជ្ជាជីវៈខ្ពស់ តម្រូវឱ្យការបង្រៀនមានភាពច្បាស់លាស់ គ្រូបង្រៀនត្រូវមានស្តង់ដារវិជ្ជាជីវៈច្បាស់លាស់ ។