រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំចាត់ទុកការអប់រំតាមបែបឌីជីថលជាស្នូលនៃសាលាជំនាន់ថ្មី
ភ្នំពេញ៖ ការអប់រំតាមបែបឌីជីថលជាវិធីសាស្រ្ដបង្រៀនថ្មីតាមបែបសកម្ម រួមមានវិធីសាស្រ្តបង្រៀនតាមបែបត្រិះរិះ ចំណេះដឹងដោះស្រាយបញ្ហា គំនិតច្នៃប្រតិដ្ឋ និងការបង្កើតសហគមន៍សិក្សាវិជ្ជាជីវៈ ដើម្បីចែករំលែកវិធីសាស្រ្ដបង្រៀនថ្មីៗ ។ នេះបើតាមការលើកឡើងរបស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា នៅក្នុងសន្និសីទជាតិលើកទីមួយ ស្ដីពីការប្រឹក្សាគរុកោសល្យ កាលពីខែកក្កដាកន្លងទៅ ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា សាលាជំនាន់ថ្មីត្រូវមានហេដ្ឋារចនាសម័ន្ធទំនើប រួមមាន បណ្ណាល័យសតវត្សទី២១ បន្ទប់ពិសោធន៍ បន្ទប់ប្រជុំ បំណិនជីវិត និងផ្ដល់ការប្រឹក្សាមុខជំនាញ ។ លើសពីនេះ មានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលសម្រាប់ត្រួតពិនិត្យ អនុវត្តគោលនយោបាយរបស់ក្រសួង ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ គុណភាពសិក្សាខ្ពស់ សិក្សាតាមស្តង់ដារបច្ចេកវិទ្យា ប្រើឯកសារនៅបណ្ណាល័យ ដើម្បីរៀននិងបង្រៀន រៀនពីវិ​ទ្យា​សាស្រ្ដ ជាពិសេសមានជាក្លឹបសិក្សា Computer coding និងបច្ចេកវិទ្យាផ្សេងៗ ។
បណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន មានប្រសាសន៍ថា៖
“លក្ខណៈសម្បត្តិនៃសិស្សសាលាជំនាន់ថ្មីនាសតវត្សទី២១ ចង់បង្រៀនសិស្សឱ្យចេះគិត ចេះដោះស្រាយបញ្ហា ចេះសហការ រហ័សរហួន មានគំនិតផ្ដួចផ្ដើម មានសហគ្រិនភាព ចេះវិភាគវាយតម្លៃ ចង់ស្គាល់ និងចង់រៀនឱ្យចេះដឹង”
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បញ្ជាក់បន្ថែមថា ក្រសួងអប់រំបានអនុវត្តបើកសាកល្បងសាលាជំនាន់ថ្មី ទីមួយផ្ដល់នីស្វ័យភាព ផ្ដោតសំខាន់លើការគ្រប់​គ្រ​ង​របស់នាយកសាលា មានការប្រឡងជ្រើសរើសគ្រូ និងរៀបចំកម្មវិធីសិក្សាដោយខ្លួនឯង ។ ទីពីរស្តង់ដារវិជ្ជាជីវៈខ្ពស់ តម្រូវឱ្យការបង្រៀនមានភាពច្បាស់​លា​ស់​ គ្រូបង្រៀនត្រូវមានស្តង់ដារវិជ្ជាជីវៈច្បាស់លាស់ ។
ទីបីគណនីយភាពជាការទទួលខុសត្រូវចំពោះមុខឪពុកម្ដាយសិស្ស និងចំពោះមុខក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ។ ចំណែកទីបួន ត្រូវមាននវានុវត្តន៍ មានកម្មវិធីសិក្សាថ្មី ការគ្រប់គ្រងសាលារៀនតាមបច្ចេកវិទ្យា ការបង្រៀនដោយប្រើប្រាស់ឧបករណ៍កុំព្យូទ័រ ។ ដោយឡែកទីប្រាំ ការបែងចែកថវិកាទៅតាមអាទិភាព ដើម្បីឱ្យសិស្សទទួលបានលទ្ធផលសិក្សាល្អ ។
បណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន បន្ថែមទៀតថា ការបង្កើតជាមជ្ឍមណ្ឌលអប់រំឌីជីថល ជួយលើកកម្ពស់ Smart Classroom ហើយក្រសួងមានគោលបំណងឱ្យសាលារៀនមួយចំនួនត្រូវមាន បន្ទប់ឌីជីថល មានកុំព្យូទ័រ មានឯកសាររៀន និងបង្រៀនគ្រប់គ្រាន់ និងចូលរួមក្នុងការប្រឡងប្រណាំងផ្សេងៗ ។ លើសពីនេះ សិស្សត្រូវមានចំណេះដឹងផ្នែក Coding ដើម្បីជួយសិស្សឱ្យចេះគិតពិចារណា យកចត្តទុកដាក់ និងចាប់អារម្មណ៍លើបច្ចេកវិទ្យា ។
គួរបញ្ជាក់ថា តាមប្រសាសន៍បណ្ឌិតសភាចារ្យរដ្ឋមន្ត្រី ការចូលរួមប្រកួតប្រជែងតស៊ូមតិដោយជ្រើសរើសសិស្សថ្នាក់ទី១១ មកប្រកួតលើប្រធានបទផ្ដោតលើបំណិនធ្វើការជាក្រុម ការត្រិះរិះពិចារណា ស្រាវជ្រាវ បញ្ចេញគំនិត និងជជែកវែកញែករកដំណោះស្រាយ អាចជួយឱ្យសិស្សទទួលបាននូវចំណេះដឹងថ្មី ចេះស្រាវជ្រាវ និងចេះរៀនតាមបែបថ្មីនៃសាលាជំនាន់ថ្មី ៕