ភ្នំពេញ៖ មានសុភាសិតមួយបានលើកឡើងថា “អ្នកមានមិនដែល ៣ត អ្នកក្រមិនដែល ៣ជួរ” សុភាសិតនេះបានពញ្ញាក់ស្មារតីចំពោះអ្នកមានទ្រព្យសម្បត្តិស្ដុកស្តម្ភឱ្យបន្តខិតខំ ស្របពេលជាមួយគ្នាដែលអាចផ្តល់ការលើកទឹកចិត្តដល់អ្នកខ្សត់ឱ្យខំប្រឹងប្រែងដើម្បីផ្លាស់ប្តូរស្ថានភាពផងដែរ។
ឯកឧត្តម ហឿន សំនៀង នាយកវិទ្យាស្ថានតេជោសែន សាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន បានពន្យល់ថា សុភាសិតខាងលើអាចបញ្ជក់អំពីតម្លៃនៃការរស់នៅក្នុងសង្គមឱ្យមនុស្សគ្រប់គ្នាមានចិត្តខំប្រឹងប្រែងតស៊ូក្នុងជីវីត និងរក្សាគុណធម៌ចំពោះខ្លួនឯង។
ឯកឧត្តម ហឿន សំនៀង បានមានប្រសាសន៍ថា៖
“បើកើតមកក្រ មានម៉ែឪ គ្រួសារទីទ័លក្រ មិនមែនបានន័យថា កូនៗទាំងអស់សុទ្ធតែត្រូវតែជាមនុស្សទីទ័លក្រីក្រ ល្ងង់ខ្លៅ ទន់ទាប គ្មានបុណ្យសក្ក័ដូចត្រកូលម៉ែឪរបស់ខ្លួននោះទេ ព្រោះថាអ្វីៗក៏អាចកើតមាន និងប្រែប្រួលដែរ។ អ្នកក្រក៏អាចមានឱកាសអភិវឌ្ឍសមត្ថភាព និងលទ្ធភាពបានដែរ ឱ្យតែចេះខិតខំប្រឹងប្រែង”
ជាមួយគ្នានេះដែរ អ្នកអប់រំខាងលើបានលើកជាគំនិតផ្ទុយមកវិញថា គ្រប់លទ្ធផលលើលោកនេះកើតចេញពីសកម្មភាព។ បើអ្នកក្រខិតខំប្រឹងប្រែង ពួកគាត់អាចរីកចម្រើនប្រែក្លាយទៅជាអ្នកមាន តែផ្ទុយមកវិញ បើសិនជាអ្នកមានទ្រព្យសម្បត្តិហើយ ឬមានសំណាងកើតមកក្នុងត្រកូលអ្នកមានស្តុកស្តម្ភ បែរជាមិនបន្តខិតខំអភិវឌ្ឍខ្លួន មើលងាយអ្នកដទៃ ប្រើប្រាស់ទ្រព្យ និងអំណាចជិះជាន់គេឯង អ្នកនោះប្រាកដជាត្រូវធ្លាក់ចុះក្នុងសភាពដុនដាបវិញជាក់ជាមិនខាន។
ឯកឧត្តមនាយកវិទ្យាស្ថានបានបញ្ជាក់ថា សុភាសិតមួយនេះ ប្រហែលចាស់បុរាណលើកឡើងក្នុងសម័យកាលមួយដែលសង្គមខ្មែរមាននិន្នាការស្អប់គ្នាខ្លាំង រវាងអ្នកមាននិងងអ្នកក្រ អ្នកចេះដឹងនិងអ្នកល្ងង់ ឬមន្ត្រីតូចធំនិងរាស្ត្រជាដើម។ ដូច្នេះ ការស្អប់គ្នារវាងមនុស្សមានឋានៈខុសគ្នា បានធ្វើឱ្យមានការបាត់បង់សាមគ្គីភាព ភក្តីភាព ស្មោះត្រង់ លែងមានទំនុកចិត្តគ្នាទៅវិញទៅមក និងបង្កើតជាក្តីវិនាសអន្តរាយដល់សង្គមជាតិ ក្នុងរូបភាពថា “ទឹកឡើង ត្រីស៊ីស្រមោច ទឹកហោច ស្រមោចស៊ីត្រី” ជាដើម។ ឯកឧត្តមថា គតិអប់រំដែលសុភាសិតដ៏មានតម្លៃនេះចង់សាបព្រោះ គឺធ្វើយ៉ាងណា ឱ្យមនុស្សគ្រប់គ្នា ដែលមានឋាន: និងតួនាទីផ្សេងៗគ្នាក្នុងសង្គម អាចរស់នៅជាមួយគ្នាបាន ប្រកបដោយសុខដុមរមនា និងរីកចម្រើនលូតលាស់ទាំងអស់គ្នាប្រកបដោយសន្តិភាព៕
វិទ្យាស្ថានវីឌីស៊ី បានប្រកាសផ្តល់អាហារូបករណ៍ដល់សិស្សនិស្សិតចំនួន ១៥០កន្លែង សម្រាប់ការសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្ររង និងថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ តាមរយៈកម្មវិធីអាហារូបករណ៍អភិសន្តិបណ្ឌិត
វិទ្យាស្ថានពហុបច្ចេកទេសភូមិភាគតេជោសែនឦសាន ជ្រើសរើសយុវជនចូលរៀនជំនាញ TVET
វិទ្យាស្ថានពហុបច្ចេកទេសភូមិភាគឦសាន បានប្រកាសជ្រើសរើសយុវជនចំនួន២៤០នាក់ ចូលរៀនជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ១ សិក្សាក្នុងរយៈពេល៤ខែ ក្នុងកម្មវិធី១.៥លាននាក់ ។