ការស្រាវជ្រាវបង្ហាញថាស្ត្រី ៨៥ភាគរយទទួលរងការរំលោភបំពានលើប្រព័ន្ធអនឡាញ
ការផ្សាយរបស់វេទិការសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក (World Economic Forum) នាពេលថ្មីៗនេះបានឱ្យដឹងថា ស្ត្រីជាតួអង្គរងគ្រោះខ្លាំងដោយសារសកម្មភាពបៀតបៀនភេទនិងការរំលោភបំពានតាមប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណេតដោយផ្ទាល់និងដោយប្រយោល។ ការរកឃើញនេះ បន្ទាប់ពីតំណាងស្ត្រីមកពីជុំវិញពិភពលោកបានរួមគ្នាចុះហត្ថលេខាទៅលើលិខិតមួយទាមទារឱ្យក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាធំៗ ចូលរួមទប់ស្កាត់សកម្មភាពបង្កហានិភ័យនិងបំពានលើស្ត្រីតាមប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណេត។
ទោះបីជាក្រុមហ៊ុនបណ្តាញសង្គមហ្វេសប៊ុក ក្រុមហ៊ុន Google ក្រុមហ៊ុន TikTok និងក្រុមហ៊ុន Twitter បានប្តេជា្ញយកចិត្តទុកដាក់ និងកែសម្រួលដំណើរការសុវត្ថិភាពជូនអ្នកប្រើប្រាស់ជាស្ត្រីនារយៈពេលចុងក្រោយនេះក៏ពិតមែន ប៉ុន្តែតាមការស្រារវជ្រាវថ្មីមួយដោយ World Economic Forum បានរកឃើញថាស្រី្តប្រើប្រាស់បណ្តាញសង្គម ៣៨ភាគរយទទួលរងការរំលោភបំពានដោយផ្ទាល់ ៨៥ភាគរយទទួលរងសកម្មភាពបំពានដោយប្រយោលតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ។
របាយការណ៍ដដែលបានបញ្ជាក់ទៀតថា អំឡុងពេលនៃការរីករាលដាលជំងឺផ្លូវដង្ហើមកូវីដ-១៩ ស្ត្រីវ័យក្មេងជាបុគ្គលដែលងាយទទួលរងសកម្មភាពបៀតបៀនភេទច្រើនបំផុត តាមរយៈរូបភាពផ្សេងៗ ពាក្យសំដី ការបញ្ចេញមតិ ការរើសអើង និងរូបភាពបរិហារកេរ្តិ៍ជាដើម។ ទន្ទឹមគ្នានេះ World Economic Forum បានស្ទង់មតិអ្នកជំនាញ ៥០នាក់មកពីអង្គការសង្គមស៊ីវិលល្បីៗ តំណាងមន្ត្រីជំនាញរបស់រដ្ឋាភិបាល និងវិស័យឯកជនបានឱ្យដឹងថា ៧៥ភាពរយនៃក្រុមហ៊ុនបណ្តាញសង្គមទាំងអស់មិនទាន់គ្រប់គ្រងសកម្មភាពបៀតបៀនភេទនិងការរំលោភបំពានតាមប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណេតបាននៅឡើយ៕