ភ្នំពេញ៖ យុទ្ធសាស្រ្ដបីសំខាន់ៗក្នុងការអនុវត្តបំណិនជីវិតមានដូចជា កម្មវិធីសិក្សាគោល ការបង្រៀនបំណិនជីវិតតាមមូលដ្ឋាន និងការបង្រៀនបំណិនជីវិតជាក់លាក់ដោយដៃគូអភិវឌ្ឍន៍។ យុទ្ធសាស្ត្រអបរំបំណិនជីវិតទាំងនេះនឹងចូលរួមចំណែកលើកស្ទួយសុខមាលភាព និងគុណភាពជីវិតរបស់សិស្សានុសិស្សប្រកបដោយផលិតភាព និងឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការចាំបាច់របស់សិស្ស ដែលកំពុងរស់នៅក្នុងយុគសម័យសកលភាវូបនីយកម្ម។ នេះបើតាមឯកសារណែនាំអនុវត្តបំណិនជីវិតតាមមូលដ្ឋានរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។
ទី១. កម្មវិធីសិក្សាគោល៖ ផ្តោតលើបំណិនមូលដ្ឋានជាផ្នែកមួយនៃដំណើរការបង្រៀននិងរៀន។ បំណិននេះត្រូវបានរៀបចំតាមកម្មវិធីសិក្សាផ្លូវការឱ្យមានការចូលរួមកាន់តែច្រើនពីសកម្មភាពក្រៅថ្នាក់ដែលជាផ្នែកនៃការរុករកនិងស្រាវជ្រាវការពិតជាក់ស្ដែង។
ទី២. ការបង្រៀនបំណិនជីវិតតាមមូលដ្ឋាន៖ បង្ហាញពីតម្រូវការរបស់អ្នកសិក្សាទាំងបំណិនមូលដ្ឋាន (សង្គម) និងបំណិនអាជីព។ ការអប់រំបំណិនជីវិតតាមមូលដ្ឋានមានពីរគំរូ គឺគំរូសង្គម និងគំរូអាជីពងាយ។ គំរូសង្គមផ្តោតលើចំណះដឹងទូទៅ ការយកចិត្តទុកដាក់ដោយផ្អែកទៅលើចំណះដឹងទាក់ទងនឹងសង្គម បំណិនបុរេវិជ្ជាជីវៈ ឥរិយាបថ និងគុណតម្លៃផ្ទាល់ខ្លួន។ ចំណែកគំរូអាជីពងាយ ជាបំណិនមូលដ្ឋាន បំណិនបច្ចេកទេស បំណិនគ្រប់គងអាជីវកម្ម និងការងារ។
ទី៣. ការបង្រៀនបំណិនជីវិតជាក់លាក់ដោយដៃគូអភិវឌ្ឍន៍៖ ជាប្រធានបទដោយមានការឯកភាពពីភាគីម្ចាស់ជំនួយ និងអង្គការអន្តរជាតិនានាដូចជា ការអប់រំពីជំងឺអដស៍ គំនិតផ្តួចផ្តើមសហគិនភាព គ្រោះថ្នាក់នៃគ្រប់មីន សុខភាពផ្លូវចិត្ត ការអភិវឌ្ឍបំណិនទុន និងចំណះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ។ បទពិសោធកន្លងទៅអ្នកផ្តល់ជំនួយនិងអង្គការអន្តរជាតិមួយចំនួនបានប្រើកម្មវិធីសិក្សាក្រសួង កាលវិភាគបំណិនជីវិតតាមមូលដ្ឋាន និងខ្លះទៀតត្រូវបានបងៀនជាសកម្មភាពកម្មវិធីសិក្សាបន្ថែម។
គួរបញ្ជាក់ថា ការអប់រំបំណិនជីវិតជាផ្នែកមួយនៃគោលនយោបាយអភិវឌ្ឍរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាឆ្នាំ២០០៥-២០០៩ និងដំណាក់កាលបន្តបន្ទាប់។ ក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ បញ្ញត្តិបំណិនជីវិតតូវបានធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការថ្មីរបស់សិស្សដោយផ្ដោតការយកចិត្តទុកដាក់លើគំរូសង្គមនិងគំរូអាជីពងាយ៕