ភ្នំពេញ៖ ដោយសារគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍កម្ពុជាខាតបង់ទឹកប្រាក់ ៤៦៦លានដុល្លារក្នុងឆ្នាំ២០១៩ ស្មើនឹង ១,៧ ភាគរយនៃផលិតផលក្នុងស្រុកសរុបប្រចាំឆ្នាំ ហើយក្នុងចំណោមការខាតបង់នេះ ៨៨ភាគរយពាក់ព័ន្ធដល់ការបាត់បង់ជីវិត និងចំណូលដែលជនរងគ្រោះរកបានពេញមួយជីវិត។ នេះបើតាមរបាយការណ៍លើកដំបូងក្នុងរយៈពេល ១០ ឆ្នាំនេះបង្ហាញដោយគណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក (NRSC) និងអង្គការសហប្រជាជាតិ (UNDP)។
របាយការណ៍នៃគណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោកបានបង្ហាញថាអ្នកស្លាបបីភាគបួនជាអ្នកប្រើប្រាស់ម៉ូតូ អ្នកថ្មើរជើង អ្នកប្រើប្រាស់រថយន្តគ្រួសារ និងអ្នកប្រើប្រាស់យានយន្តដឹកទំនិញ។ ជាង ៨០ភាគរយនៃយានយន្តដែលបានចុះបញ្ជីពាក់ព័ន្ធនឹងគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍គឺជាម៉ូតូ និងអ្នកស្លាប់ភាគច្រើនបានកើតឡើងនៅលើដងផ្លូវជាតិនិងក្នុងទីក្រុង។
ទន្ទឹមនឹងនោះ របាយការណ៍បានបង្ហាញថា ការបាត់បង់អាយុជីវិតនៃគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍បណ្តាលមកពីកត្តានៃការប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹង គ្រឿងញៀន ការបើកបរមិនគោរពច្បាប់ចរាចរណ៍ និងការប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទពេលបើកបរ។ ក្នុងចំណោមមនុស្សគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ ៩៨ភាគរយ មានមនុស្ស ១៦ភាគរយបានស្លាប់ដោយគ្រោះនេះ។
លោកជំទាវ មឹន មាណវី រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសាធារណៈការ និងដឹកជញ្ជូន និងជាអគ្គលេខាធិការនៃអគ្គលេខាការដ្ឋានគណៈកម្មការសុវត្ថិភាពចរចរណ៍ផ្លូវគោក បានមានប្រសាសន៍ថា ព័ត៌មាននៅក្នុងរបាយការណ៍នេះនឹងចូលរួមបង្កើតគំនិតផ្តួចផ្តើមនិងគោលនយោបាយស្តីពីសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព។ លើសពីនេះនឹងអនុញ្ញាតឱ្យរាជរដ្ឋាភិបាល អង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាល និងអង្គភាពឯកជនពង្រឹងសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍នៅកម្ពុជា។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា ក្នុងឆ្នាំ២០១៩ គណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក និងអង្គការសហប្រជាជាតិ បានរកឃើញថា ប្រទេសកម្ពុជាមានអ្នករងរបួសជាង ១ម៉ឺនបីពាន់នាក់ និងស្លាប់ជាង ២ពាន់នាក់ដោយសារគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ដែលជាមធ្យមមនុស្ស ៥,៤ នាក់បានស្លាប់ជារៀងរាល់ថ្ងៃ។ គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ក្លាយជាបុព្វហេតុចម្បងនៃការស្លាប់និងរបួសនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា៕