ភ្នំពេញ – ទិវាសៀវភៅកម្ពុជាមានយុទ្ធនាការចែកសៀវភៅ ១ពាន់ក្បាលដើម្បីលើកកម្ពស់វប្បធម៌អានដល់យុវជន ។ ទិវាសៀវភៅកម្ពុជាឆ្នាំនេះនឹងធ្វើឡើងនៅពហុកីឡដ្ឋានជាតិមរតកតេជោ ចាប់ពីថ្ងៃទី0៦ – ១០ ខែមេសាខាងមុខ ដោយរំពឹងថា នឹងមានអ្នកចូលរួមច្រើនជាង ១ពាន់នាក់ ។ នេះបើតាមលោក សុខ ឡាក់ គណៈកម្មការបច្ចេកទេសនៃទិវាសៀវភៅកម្ពុជា និងជាសហស្ថាបនិកនៃបណ្ណាល័យបញ្ញវន្ត បញ្ជាក់ប្រាប់ AMS Education នៅថ្ងៃចន្ទនេះ ។
គណៈកម្មការបច្ចេកទេស នៃទិវាសៀវភៅកម្ពុជា បានបញ្ជាក់បន្ថែមថា ទិវាសៀវភៅកម្ពុជា បង្កើតឡើងក្នុងគោលបំណងចំនួនបី រួមមាន ទី១. ផ្សព្វផ្សាយសៀវភៅក្នុងស្រុក និងអន្តរជាតិឱ្យបានទូលំទូលាយ ទី២. បំផុសវប្បធម៌ក្នុងការស្រឡាញ់សៀវភៅ និងទី៣. លើកកម្ពស់សមត្ថភាពអានវប្បធម៌រៀនសូត្រឯករាជ្យ ។
លោក សុខ ឡាក់ មានប្រសាសន៍ថា សៀវភៅជាការចងក្រងចំណេះដឹងយ៉ាងសំខាន់សម្រាប់ជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាជនខ្មែរទូទៅ ដើម្បីបង្កើនចំណេះដឹង ឬព័ត៌មានទូទៅ ពិសេសបទពិសោធន៍ពីមួយជំនាន់ទៅមួយជំនាន់ដែលគាត់បានរក្សាទុកនៅក្នុងសៀវភៅ ។
លោក សុខ ឡាក់
“ការអានសៀវភៅអាចជួយឱ្យមនុស្សទទួលបានអារម្មណ៍សប្បាយរីករាយ និងមានអាយុវែង”
លោក សុខ ឡាក់ បានបន្ថែមថា វេទិកាខាងលើមានការចូលរួមអ្នកនិពន្ធ គ្រឹះស្ថានបោះពុម្ភផ្សាយនានា ព្រមទាំងលក់សៀវភៅបញ្ជុះតម្លៃរហូតទៅដល់ ៧០% ដែលជាវិធីសាស្រ្តមួយចូលរួមចំណែកដើម្បីលើកកម្ពស់ការអាន ពិសេសសម្រាប់អ្នកដែលខ្វះខាតថវិកា ប៉ុន្តែពួកគាត់មានទឹកចិត្តចង់អានសៀវភៅ ដើម្បីអភិវឌ្ឍខ្លួនឯង និងសង្គមជាតិផងដែរ ។
នៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ទិវាសៀវភៅកម្ពុជាខាងមុខ លោក សុខ ឡាក់ បញ្ជាក់ថា ទិវាសៀវភៅកម្ពុជាប្រារព្ធឡើងសម្រាប់មនុស្សទាំងអស់គ្នា គឺយើងចង់មើលឃើញថាប្រជាពលរដ្ឋនៅប្រទេសកម្ពុជាមានទំនោរក្នុងការអាន និងចាត់ទុកទិវាសៀវភៅកម្ពុជាជាផ្នែកមួយដ៏សំខាន់ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ត្បិតការប្រារព្ធទិវាសៀវភៅកម្ពុជាធ្វើនៅក្នុងខែមេសាក៏ពិតមែន ប៉ុន្តែទិវាសៀវភៅមានជារៀងរាល់ថ្ងៃ ដែលមនុស្សគ្រប់រូបមានសិទ្ធិសេរីភាពអានសៀវភៅជាប្រចាំ ។
សូមជម្រាបថា សមាគមអ្នកនិពន្ធខ្មែរ បណ្ណាល័យបញ្ញវន្ត (Scholar Library) និងគ្រឹះស្ថានបោះពុម្ពផ្សាយ Business Record បានចូលរួមរៀបចំទិវាសៀវភៅកម្ពុជាឡើង ក្រោមការឧបត្ថម្ភដោយក្រុមហ៊ុន WOWNOW ក្រុមហ៊ុន Khmum និងកិច្ចសហការណ៍ជាមួយបណ្តាស្ថាប័នមួយចំនួន។ កម្មវិធីទិវាសៀវភៅកម្ពុជាក៏ជាយុទ្ធនាការក្នុងការអបអរសាទរខួប ២៥ឆ្នាំនៃទិវាសៀវភៅពិភពលោក (World Book Day) ។
គួរបញ្ជាក់ថា ទិវាសៀវភៅកម្ពុជា ថ្ងៃទី០៦ ដល់ ១០ ខែមេសា ឆ្នាំ ២០២២ខាងមុខ នឹងមានការតាំងពិព័រណ៍សៀវភៅ ៤៨ស្តង់ រួមមានគ្រឹះស្ថានបោះពុម្ពផ្សាយ បណ្ណាគារហាងលក់សៀវភៅអនឡាញ បណ្ណាល័យ អ្នកនិពន្ធ អ្នកផ្សព្វផ្សាយសៀវភៅ អ្នកចែកចាយសៀវភៅសមាគម ស្ថាប័នសិល្បៈ និងវប្បធម៌ជាដើម៕
ឱកាសអាហារូបករណ៍ជំនាញវិស្វកម្មអគ្គិសនី សិក្សានៅប្រទេសចិន ពីក្រុមហ៊ុន China Southern Power Grid
សម្រាប់សិស្សនិស្សិតកម្ពុជាដែលមានបំណងចង់បន្តការសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ ក៏ដូចជាថ្នាក់អនុបណ្ឌិត ទៅលើជំនាញវិស្វកម្មអគ្គិសនី នៅប្រទេសចិន
អាហារូបករណ៍ជំនាញព័ត៌មានវិទ្យា ៥០កន្លែងនៅវិទ្យាស្ថាន NTTI
វិទ្យាស្ថានជាតិបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស ហៅកាត់ថា NTTI បានប្រកាសពីការផ្តល់អាហារូបករណ៍ចំនួន ៥០កន្លែង សម្រាប់ការសិក្សាថ្នាក់សញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់បច្ចេកទេស (បរិញ្ញាបត្ររង) ក្នុងឆ្នាំសិក្សា២០២៥-២០២៦