នាយកវិទ្យាស្ថានសាធារណការ ៖ កម្ពុជាកំពុង​ត្រូវការអ្នក​ជំនាញ​ប្រព័ន្ធចម្រោះ​ទឹក​កង្វក់
ភ្នំពេញ – ខណៈប្រទេស​កម្ពុជា​កំពុង​អភិវឌ្ឍន៍ទាំងសង្គម សេដ្ឋកិច្ច និង​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធគ្រប់វិស័យ អ្នកជំនាញអភិវឌ្ឍន៍ធនធានមនុស្សមើលឃើញថា ជំនាញ​ប្រព័ន្ធ​ចម្រោះ​ទឹកកង្វក់ជាជំនាញថ្មីនិង​ចាំបាច់មិនអាចខ្វះបាននៅក្នុងសង្គម ។ កម្ពុជាកំពុង​ត្រូវការ​អ្នក​ជំនាញប្រព័ន្ធចម្រោះទឹកកង្វក់ ដើម្បីចូលរួមលើកកម្ពស់​សោ​ភ័ណ​ភាព សុវត្ថិភាព និងសុខភាពប្រជាជនរស់នៅទីក្រុង ។
ឯកឧត្តម ហឿន សំនៀង នាយកវិទ្យាស្ថានតេជោសែន សាធារណការ និង​ដឹកជញ្ជូន មានប្រសាសន៍ថា កម្ពុជាកំពុង​​ត្រូវ​ការអ្នក​ជំនាញប្រព័ន្ធចម្រោះទឹកកង្វក់ ដើម្បីគ្រប់គ្រងប្រព័ន្ធទឹកក្រោមដី ព្រមទាំង​រៀបចំហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធពាក់ព័ន្ធឱ្យ​បានល្អ ។ ជាក់ស្តែង កម្ពុជា​កំពុង​ដោះ​ស្រាយ​ប្រព័ន្ធ​ចម្រោះ​ទឹកកង្វក់​នៅ​រាជ​ធានី​ភ្នំពេញ និង​កំពុង​សិក្សា​នៅ​បណ្តា​ទីក្រុង​ធំៗ ​ដូចជា ខេត្តបាត់ដំបង កំពង់ចាម ក្រុងព្រះសីហនុ និង​បណ្តា​ខេត្តផ្សេងៗទៀត ​ដែលមានទីប្រជុំជនរស់នៅច្រើន ។
” កាលណាប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍អគារខ្ពស់ៗមានគ្រប់កន្លែងទាំងអស់ ដូច្នេះ​ការ​បង្ហូរទឹកស្អុយ ឬទឹកដែលប្រើរួច តើទៅកន្លែងណា ? យើង​គ្រប់គ្រង​យ៉ាង​ម៉េច​? បើគ្រប់គ្រងមិនបានទេទីក្រុងនោះនឹងក្លាយទៅជាទីក្រុងមិនស្អាត ប៉ះពាល់ដល់សុខភាព ប៉ះពាល់ដល់ការរស់នៅរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ… ដូច្នេះ​ដើម្បីឱ្យ​​ទី​ក្រុង​​មួយ​ក្លាយទៅជាទីក្រុងដែលគួររស់នៅ យើងត្រូវមានអ្នកជំនាញផ្នែកប្រព័ន្ធចម្រោះទឹកកង្វក់ហ្នឹង”
សូម​បញ្ជាក់ថា ជំនាញប្រព័ន្ធចម្រោះទឹកកង្វក់ជា​ជំនាញមួយក្នុងចំណោមជំនាញទាំង៦ ដែល​បណ្តុះបណ្តាល​ដោយ​វិទ្យាស្ថានតេជោសែន សាធារណការ និង​ដឹកជញ្ជូន។ ជំនាញប្រព័ន្ធចម្រោះទឹកកង្វក់ និស្សិត​ត្រូវ​ចំណាយពេលសិក្សា​​រយៈពេល ​៥ឆ្នាំ ហើយ​បន្ទាប់ពីបញ្ចប់ការ​សិក្សា និស្សិតនឹង​ចេះ​វាយតម្លៃលើ​ដំណើ​រ​ការ​​ប្រព្រឹត្តិកម្មទឹក ព្រមទាំង​ប្រតិបត្តិការថែទាំទឹក ។ សិក្សាជំនាញនេះ និស្សិតគួរមានជំនាញមូលដ្ឋានលើផ្នែក​វិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា វិស្វកម្ម និង​គណិតវិទ្យា។
មន្ត្រីជំនាញនៃវិទ្យាស្ថានតេជោសែន សាធារណការ និង​ដឹកជញ្ជូន បានឱ្យដឹងថា ក្រោយពីបញ្ចប់ការ​សិក្សានិស្សិតនឹង​ក្លាយទៅជា​វិស្វករ​ផ្នែក​ប្រព័ន្ធ​ចម្រោះ​ទឹក​កង្វក់​ អនាម័យ និងបរិស្ថាន ហើយ​អាច​បម្រើ​ការងារនៅ​តាមស្ថាប័នរដ្ឋនានា ក្រុមហ៊ុនឯកជន វិស័យ​សាងសង់ អង្គការ​ក្រៅរដ្ឋាភិបាល ព្រមទាំងស្ថាប័នដៃគូ​អភិវឌ្ឍន៍​អន្តរជាតិនានា ៕