សាលារៀនដែលខូចខាតដោយសង្រ្គាមតាមព្រំដែន នឹងត្រូវសង់ឡើងវិញ ដោយ​បំពាក់សម្ភារបរិក្ខារល្អជាងមុន
មន្រ្តីជាន់ខ្ពស់​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បាន​ឱ្យដឹងថា រាជរដ្ឋាភិបាល ដែលមាន​ក្រសួងអប់រំ ជា​សេនាធិការ នឹងធ្វើ​ការ​សាងសង់ឡើងវិញសាលារៀនទាំងអស់ដែលរងការខូចខាត​ដោយសារសង្រ្គាម​ឈ្លានពានពីប្រទេសថៃ ដោយ​បំពាក់​នូវសម្ភារបរិក្ខារកាន់តែប្រសើរជាងមុនថែមទៀត។
សង្រ្គាមឈ្លានពានរបស់យោធាថៃនៅតាម​បណ្តោយព្រំដែន គិតចាប់ពីថ្ងៃទី៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ រហូតដល់ថ្ងៃទី២៧ ធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ បានធ្វើ​ឱ្យ​សាលារៀនចំនួន២៥ រងការខូចខាត ខណៈការប៉ះទង្គិចគ្នា​លើកទីមួយ ពីថ្ងៃទី២៤ ដល់ថ្ងៃទី២៨ ខែកក្តដា ឆ្នាំ២០២៥ មានសាលារៀនប្រមាណ៧ រងការខូចខាត។
លោកបណ្ឌិត កាន់ ពុទ្ធី មន្រ្តីជាន់ខ្ពស់​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងជាប្រធាន​នាយកដ្ឋានបឋមសិក្សា មានប្រសាសន៍ថា គិតមកទល់បច្ចុប្បន្ននេះ បន្ទាប់ពីបទឈប់បាញ់ថ្ងៃទី២៧ ធ្នូ ២០២៥ នៅមានសាលា​រៀន​ប្រមាណជាងមួយរយទៀត នៅមិនទាន់អាច​បើកដំណើរការបាននៅឡើយ ដោយសាលារៀនខ្លះ​នៅ​មាន​យុទ្ធភណ្ឌមិនទាន់ផ្ទុះ និងខ្លះត្រូវ​បានហ៊ុមព័ទ្ធដោយកងទ័ពថៃ។ តែយ៉ាងណា ក្រោមកិច្ចសហការណ៍​យ៉ាង​ជិតស្និទ្ធជាមួយ​អាជ្ញាធរ​ដែនដី និង​មជ្ឈមណ្ឌលកម្ចាត់មីនកម្ពុជា (CMAC) បាននិងកំពុងធ្វើការ​បោសសម្អាតយុទ្ធភ័ណ្ឌមិនទាន់ផ្ទុះ នៅ​តាម​សាលារៀន​ក្នុង​តំបន់​ដែលអាជ្ញាធរ​អនុញ្ញាត​ឱ្យពលរដ្ឋ​ត្រឡប់ទៅលំនៅឋានវិញហើយ។
លោកបណ្ឌិត កាន់ ពុទ្ធី ប្រធាននាយកដ្ឋានបឋមសិក្សា
ដោយឡែកសាលារៀន​ដែលស្ថិត​នៅតំបន់ក្រហម ដែលសិស្សានុសិស្ស​មិន​ទាន់អាចត្រឡប់​ទៅ​រៀន​នៅ​សាលាវិញបាន និង​បន្តស្នាក់​នៅ​តាមជំរំសុវត្ថិភាព ក្រសួងអប់រំ​នៅតែបន្ត​ការគាំទ្រ​ដល់ដំណើរការ​បង្រៀន និងរៀន នៅក្នុង​ថ្នាក់រៀន​បណ្តោះអាសន្ន ដែលត្រូវ​បានរៀបចំ​ឡើង​នៅ​តាម​ជំរំ​ទាំងនោះ។
ក្នុង​ឱកាស​សំណេះសំណាល និង​សួរសុខទុក្ខ បុគ្គលិកអប់រំ លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងសិស្សានុសិស្សភៀសសឹក នៅខេត្តព្រះវិហារ និង​សៀមរាប កាលពីស​ប្តាហ៍កន្លងទៅនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តី​ក្រសួងអប់រំ​ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ក្រសួងអប់រំ បានត្រៀមជាស្រេច​នូវ​កញ្ចប់ថវិកា និងផែនការ​ជួសជុល​កសាង​អគារសាលារៀនដែលខូចខាតឡើងវិញ ដើម្បី​ឱ្យ​សិស្សានុសិស្សអាច​សិក្សា​រៀនសូត្រ​ក្នុងបរិយាកាស​ល្អប្រសើរ។
យ៉ាងណាសម្រាប់ស្ថានភាពបច្ចុប្បន្ន ចំពោះសិស្សបឋមសិក្សា និងសិស្សកុមារ​ដែល​មិន​ទាន់​អាចត្រឡប់ទៅលំនៅឋានវិញបាន ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីផ្តល់អនុសាសន៍​ឱ្យ​បន្ត​បង្រៀនតាមលទ្ធភាព​នៅ​ទីតាំងសុវត្ថិភាព ដោយ​បង្កើត​ជាការរៀន​នៅ​តាម​ថ្នាក់រៀន​បណ្តោះអាសន្ន តាម​បណ្ណាល័យ​បណ្តោះអាសន្ន រៀន​តាមបណ្តុំ ឬស្វ័យសិក្សាជាដើម។
ចំពោះសិស្សរៀន​​នៅអនុវិទ្យាល័យ និងវិទ្យាល័យ ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន ស្នើ​ឱ្យ​ចូលរៀន​នៅ​តាម​គ្រឹះស្ថាន​សាធារណៈនានា និង​ត្រូវ​បន្ថែម​ការ​យកចិត្តទុកដាក់ជាពិសេស​ដល់សិស្សភៀសសឹកថ្នាក់ទី១២ ដែលត្រូវត្រៀម​សម្រាប់ការប្រឡង​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ​នាពេលខាងមុខ។
យោង​តាម​របាយការណ៍របស់ក្រសួងមហាផ្ទៃ គិតត្រឹមថ្ងៃទី១១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ សាលារៀនសរុបចំនួន ១០៦ ស្ថិត​នៅ ក្នុង​ខេត្ត​ចំនួន៣ជាប់ព្រំដែន​ជាមួយថៃ នៅមិនទាន់បើកដំណើរការឡើងវិញនៅឡើយទេ ក្នុងនោះខេត្ត​ឧត្តរមានជ័យ​មានចំនួន ៤០សាលារៀន, ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ​ មានចំនួន៥សាលារៀន និងខេត្តព្រះវិហារ ចំនួន ៦១សាលារៀន៕