៥ចំណុចអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញសំខាន់ៗរបស់យុវជនឱ្យកាន់តែល្អប្រសើរ
ភ្នំពេញ – ការកែលម្អ និងការអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ គឺជាគោលការណ៍បន្ថែមប្រសិទ្ធភាពក្នុង​ការ​អនុវត្តការងារដ៏សំខាន់បំផុតដែលយុវជនត្រូវយល់ដឹងដើម្បីពង្រឹងសមត្ថភាពធ្វើការងាររបស់ខ្លួនឱ្យទទួលបានលទ្ធផលល្អ។
ខាងក្រោមនេះ ជាគន្លឹះ៥ចំណុច​ក្នុង​ការ​ជួយអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញសំខាន់ៗរបស់យុវជនឱ្យកាន់តែល្អប្រសើរ ៖
ទី១. កុំបញ្ឈប់ការយល់ដឹង៖ ការអភិវឌ្ឍន៍ខ្លួនទាំងផ្នែកការធ្វើការងារ និងជីវិតផ្ទាល់ខ្លួន គឺជាការប្រើប្រាស់ពេលវេលាបានល្អបំផុត ព្រោះបើអ្នកកាន់តែធ្វើការងារសំខាន់ៗបានច្រើនប៉ុណ្ណា អ្នកនឹងកាន់តែមានកម្លាំងជំរុញឱ្យចាប់ផ្តើមធ្វើខ្លាំងប៉ុណ្ណឹងដែរ ។ ក្រៅពីនេះ នៅពេលអ្នកដឹងថា ខ្លួនធ្វើការងារណាមួយបានល្អ អ្នកនឹងឈប់ពន្យារពេល ហើយចាប់ផ្ដើមធ្វើការងារនោះឱ្យរួចរាល់យ៉ាងឆាប់រហ័ស ព្រមទាំងល្អជាងក្នុងស្ថានការណ៍ដទៃ។ ដូចនេះ មានតែការរៀនសូត្រពីអ្វីៗដែលថ្មី ហើយព្យាយាមអនុវត្តកិច្ចការដែលអ្នកកំពុងធ្វើជាប្រចាំ នោះជំនាញរបស់អ្នកនឹងកាន់តែរីកចម្រើន។
ទី២. អានឱ្យបានច្រើនអំពីការងារកំពុងធ្វើ ៖ អានខ្លឹមសារដែលជាប្រយោជន៍ចំពោះអាជីពរបស់អ្នកឱ្យបានយ៉ាងតិចមួយថៃ្ង១ម៉ោង។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ត្រូវក្រោកពីព្រលឹមបន្តិច ហើយអានសៀវភៅ អានព័ត៌មានដែលមានទិន្នន័យជួយឱ្យអ្នកធ្វើការងារបានយ៉ាងមានប្រសិទ្ធភាពខ្លាំងឡើង យ៉ាងតិចមួយថ្ងៃ៣០-៦០នាទី។ ការអានសៀវភៅមិនត្រឹមតែធ្វើឱ្យយើងទទួលបានចំណេះដឹងនោះទេ ថែមទាំងជួយបង្កើនការចងចាំ និងកាត់បន្ថយស្រ្តេសរបស់យើងផងដែរ។
ទី៣. រក្សាការព្យាយាម៖ កុំបណ្ដោយឱ្យភាពទន់ខ្សោយ ឬការខ្វះសមត្ថភាពមកបង្អាក់អ្នក ព្រោះមិនថាអ្វីក៏ដោយ កិច្ចការអ្វីក៏ដោយដែលអ្នកដទៃអាចធ្វើបាន នោះអ្នកក៏អាចមានសមត្ថភាពធ្វើបាន ប្រសិនបើអ្នកមានការតស៊ូ អត់ធ្មត់ ព្យាយាមមិនបោះបង់។ ទន្ទឹមគ្នានេះ បើអ្នករក្សាការព្យាយាម នោះគោលបំណងដែលចង់អភិវឌ្ឍន៍ជំនាញក្នុងកិច្ចការងារដែលអ្នកកំពុងធ្វើនឹងកាន់តែប្រសើរឡើង។
ទី៤. រៀនជំនាញថ្មីៗ៖ ដើម្បីអាចអភិវឌ្ឍជំនាញបន្ថែមយុវជនក៏អាចដាក់ពាក្យចូលរៀនគ្រប់មុខវិជ្ជា និងគ្រប់សិក្ខាសាលាទាក់ទងនឹងជំនាញដែលសំខាន់របស់ខ្លួន។ ទន្ទឹមគ្នានេះ យុវជនក៏ត្រូវមានឆន្ទៈដើម្បីអភិវឌ្ឍខ្លួនឱ្យក្លាយជាមនុស្សដែលមានចំណេះដឹង និងមានសមត្ថភាពខ្លាំងពូកែក្នុងជំនាញវិជ្ជាជីវៈខ្លួនផងដែរ។
ទី៥. តាមដានព័ត៌មានទាក់ទងនឹងការងារ៖ ការតាមដានព័ត៌មានពិតជាសំខាន់ ដើម្បីជួយយើងឱ្យតាមទាន់ព្រឹត្តិការណ៍សំខាន់ៗទាន់ពេលវាលា ដោយគ្រាន់តែបើកស្ដាប់តាមរយៈវិទ្យុ ឬប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយផ្សេងៗអំឡុងពេលបើកបរ ឬទំនេរពីការងារ។ ការស្ដាប់ព័ត៌មាន ឬអានព័ត៌មានដែលផ្ដល់ចំណេះដឹងអំពីការងារដែលត្រូវនឹងជំនាញរបស់ខ្លួន ក៏អាចជួយឱ្យយើងមានគំនិតថ្មីៗ និងអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពបានកាន់តែលឿន៕