ភ្នំពេញ – នៅក្នុងរបាយការណ៍របស់ធនាគារពិភពលោកចេញផ្សាយនៅថ្ងៃទី៩ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ ត្រង់ចំណុចមួយបានលើកឡើងថា ការបិទសាលារៀនបាននាំមកនូវការខាតបង់ធំធេងនៅទូទាំងប្រទេស ហើយបើទោះបីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានខិតខំបង្កើតជម្រើសកម្មវិធីច្រើនយ៉ាងសម្រាប់ការរៀនពីចម្ងាយក៏ពិតមែន ប៉ុន្តែសិស្សមួយចំនួននៅតែមិនអាចប្រើប្រាស់វាបាន ឬ មិនបានប្រើប្រាស់វាសោះតែម្តង។
ឆ្លើយតបនឹងរបាយការណ៍នេះ ឯកឧត្តម រស់ សុវាចា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានលើកឡើងថា បើផ្តោតលើបញ្ហា យើងឃើញបញ្ហា, បើផ្តោតលើឱកាសយើងឃើញឱកាស, ក្នុងជីវិតបុគ្គលក្តី ក្នុងជីវិតការងារក្តី ផ្លូវមួយណាដែលយើងដើរក៏ដោយ គឺមានបញ្ហាប្រឈម និងឱកាសរៀងៗខ្លួន សំខាន់ត្រង់ថា យើងជ្រើសរើសផ្លូវមួយណាសម្រាប់ដើរ ដោយប្រឈមនឹងបញ្ហា រួចដោះស្រាយតាមទិដ្ឋភាពនិងលទ្ធភាពជាក់ស្ដែង ប្រកបដោយការតាំងចិត្តខ្ពស់។ ដោយមានការគាំទ្រពីបុគ្គលិកអប់រំគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ និងគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាបាននិងកំពុងបង្វែផលជះនៃកូវីដ-១៩ ឱ្យក្លាយជាឱកាសពង្រឹងការអប់រំឌីជីថល។
ឯកឧត្តមលើកឡើងទៀតថា កូវីដ-១៩ បានរំខានដល់ដំណើរការផ្ទាល់នៃសាលារៀននៅលើពិភពលោកនិងកម្ពុជាក្នុងកំឡុងពេល ០២ ឆ្នាំកន្លងមក ។ តែទោះជាយ៉ាងនេះក៏ដោយ ការរៀននិងបង្រៀននៅកម្ពុជា នៅតែមានដំណើរការជូនសិស្សានុសិស្សទូទាំងប្រទេសតាមវិធីសាស្រ្តអប់រំចម្រុះ ស្របនឹងវិធានការសុវត្ថិភាពសុខភាព។
ជាទូទៅ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាសង្កេតឃើញថា គ្រូបង្រៀនភាគច្រើនអាចប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាសម្រាប់បង្រៀនតាមអនឡាញមុន និងក្នុងបរិការណ៍កូវីដ-១៩ ។ ចំពោះគ្រូបង្រៀនដែលត្រូវការការបណ្តុះបណ្តាលបន្ថែមដើម្បីអាចប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាសម្រាប់បង្រៀនតាមបែបចម្រុះ រួមទាំងតាមអនឡាញ ក្រសួងបានបន្តផ្តល់ឱកាសពង្រឹងសមត្ថភាពតាមគ្រប់រូបភាព។
ក្នុងន័យនេះ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាបង្វែបញ្ហាប្រឈម ឱ្យទៅជាឱកាសពង្រឹងគុណវុឌ្ឍិគ្រូបង្រៀន ដែលស្របតាមផែនការយុទ្ធសាស្រ្តវិស័យអប់រំ ២០១៩-២០២៣ ក្នុងគោលបំណងអភិវឌ្ឍន៍មូលធនមនុស្សសម្រាប់ចូលរួមប្រែក្លាយកម្ពុជាទៅជាប្រទេសមានចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់ក្នុងឆ្នាំ២០៣០ និងប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍នៅឆ្នាំ២០៥០។
អ្នកនាំពាក្យបានបញ្ជាក់ទៀតថា មុន និងក្នុងបរិការណ៍កូវីដ-១៩ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាបន្តលើកកម្ពស់ការបណ្តុះបណ្តាលគ្រូបង្រៀនតាមរយ:ការបន្តអនុវត្តកំណែទម្រង់គ្រឹះស្ថានបណ្តុះបណ្តាលគ្រូ និងលើកកម្ពស់គុណវុឌ្ឍិគ្រូបង្រៀនដោយ៖
– បន្តអនុវត្ត ផែនការសកម្មភាពកំណែទម្រង់គ្រឹះស្ថានបណ្តុះបណ្តាលគ្រូ។
– ជំរុញគ្រប់គ្រឹះស្ថានបណ្តុះបណ្តាលគ្រូ ឲ្យបន្តអនុវត្តកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលឱ្យបានពេញលេញ និងច្បាស់លាស់ ដោយបែងចែកឱ្យមានការសិក្សាក្នុងថ្នាក់រៀន ស្វ័យសិក្សា និងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា។
– កំណត់អ្នកទទួលខុសត្រូវកម្រិតបច្ចេកទេស ដើម្បីឱ្យមានការទទួលខុសត្រូវរឹតតែច្បាស់លាស់។
-បន្តផ្តល់ការបណ្តុះបណ្តាល ដោយប្រើវិធីសាស្រ្តបង្រៀនថ្មីៗ និងការប្រើបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានក្នុងដំណើរការបង្រៀន និងរៀន។ គ្រូបង្រៀនក៏ទទួលបានវិធីសាស្រ្តបង្រៀនថ្មីៗ រួមមានការរៀនសូត្រសកម្ម ការរៀនបែបស្ថាបនា ការរៀនតាមបែបដោះស្រាយបញ្ហា ការរៀនតាមបែបស្រាវជ្រាវ និងការរៀនតាមបែបរិះរក រួមទាំងបច្ចេកទេសគ្រប់គ្រងថ្នាក់រៀនផ្ទាល់ និងតាមអនឡាញ។
ដើម្បីលើកកម្ពស់ប្រសិទ្ធភាពការរៀននិងបង្រៀនតាមបែបចម្រុះ ឯកឧត្តមបានជូននូវទិដ្ឋភាព២ទាក់ទងនឹង “ការផ្តល់ និងការទទួល” ។ ដោយនិយាយជារួម ទិដ្ឋភាពទី១ គឺការរៀបចំផ្តល់សេវារៀនបែបចម្រុះ ចំណែកឯ ទិដ្ឋភាពទី២គឺការទទួលសេវារៀនបែបចម្រុះ។
ចំពោះទិដ្ឋភាពទី១ស្តីពីការរៀបចំផ្តល់សេវារៀនបែបចម្រុះ ផ្តោតលើត្រីកោណធនធានសម្រាប់ផ្តល់ការរៀនបែបចម្រុះ ដែលមាន៣មុំ៖
-មុំទី១នៃត្រីកោណធនធានគឺ សំដៅដល់អ្នកជំនាញផ្នែកខ្លឹមសារដូចជា÷ក្រុមការងារនាយកដ្ឋានជំនាញនៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា, គណៈគ្រប់គ្រងសាលារៀន និងលោកគ្រូ អ្នកគ្រូជាដើម។
-មុំទី២នៃត្រីកោណធនធានគឺ សំដៅដល់អ្នកជំនាញផ្នែកដំណើការដូចជា÷ ក្រុមការងាររដ្ឋបាលនិងហិរញ្ញវត្ថុនៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា, ក្រុមការងារនៃមន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងក្រុមការងារនៃក្រសួង ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ និងដៃគូរអភិវឌ្ឍន៍ជាដើម។
-មុំទី៣នៃត្រីកោណធនធានគឺ សំដៅដល់អ្នកជំនាញបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានដូចជា÷ ក្រុមការងារផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា, អ៊ីនធឺណែត, ក្រុមហ៊ុនទូរស័ព្ទ, និងក្រុមការងារវិទ្យុទូរទស្សន៍ជាដើម។
សម្រាប់ទិដ្ឋភាពទី២ ផ្តោតលើ ការតាំងចិត្តផ្ទាល់របស់សិស្ស-និស្សិត និងការគាំទ្រពីមាតាបិតា៖ ការតាំងចិត្តរៀនជាកត្តាសំខាន់១ដែលកំណត់ការពេញចិត្តក្នុងជីវិត។ ការតាំងចិត្តរបស់អ្នកសិក្សាមានតួនាទីសំខាន់មួយកំណត់គុណភាពនៃការទទួលរៀនបែបចម្រុះ។ ចាស់បុរាណបានពោលថា អត់អីអត់ទៅកុំឲ្យតែអត់ចិត្ត។ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាមានការតាំងចិត្តខ្ពស់រៀបចំមុំទាំង៣នៃត្រីកោណធនធានខាងលើ។ កម្រិតតាំងចិត្តរបស់អ្នកសិក្សាក្នុងការទទួលការរៀនបែបចម្រុះមានចំណែកសំខាន់កំណត់គុណភាពរៀនបែបចម្រុះ។
តាមរយៈគ្រប់រូបភាព និងគ្រប់លទ្ធភាព ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាបាននិងបន្តជុំរុញយន្តការការងារ និងកិច្ចសហការរវាងមុំទាំង៣នៃត្រីកោណធនធានខាងលើ ក៏ដូចជាបន្តលើកទឹកចិត្តអ្នកសិក្សា និងមាតាបិតាឲ្យបន្តខិតខំតាំងចិត្តខ្ពស់ប្រកបដោយការអត់ធ្មត់ ទន្ទឹមនឹងការចូលរួមអនុវត្តវិធានការ៣ការពារ ៣កុំ៕