ធនាគារពិភពលោក ផ្តល់​ឥណទាន៤០លានដុល្លារ សម្រាប់គម្រោង​បង្កើន​ជំនាញ​ដល់​ពលរដ្ឋ​កម្ពុជា
ធនាគារពិភពលោក​កាលពីសប្តាហ៍​មុន បានអនុម័ត​ឥណទាន​តម្លៃ​៤០លានដុល្លារអាមេរិក សម្រាប់គម្រោងកែលម្អ​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញ និង​សេវាកម្មទីផ្សារ​ការងារ ដោយ​គេ​រំពឹងថា គម្រោង​មួយ​នេះ​នឹង​ផ្តល់​អត្ថប្រយោជន៍​ដល់ពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​ប្រមាណជាង​៣ម៉ឺន៣សែននាក់។
ក្នុងសេចក្តីប្រកាស​ព័ត៌មាន ធនាគារពិភពលោកបានលើកឡើងថា សេដ្ឋកិច្ច និងការងាររបស់កម្ពុជាមាន​ការ​រីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័សក្នុងប៉ុន្មានទសវត្សរ៍ចុងក្រោយ​នេះ ដោយសារស្ថិរភាពម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច ការបើកចំហពាណិជ្ជកម្ម និងភាពអនុគ្រោះសម្រាប់​ចូល​ទីផ្សារលោកខាងលិច ដែល​បានជួយប្រទេសនេះក្នុង​ការ​ទាក់ទាញការវិនិយោគផ្ទាល់​ពីក្រៅ។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ធនាគារពិភពលោកមើលឃើញថា គុណភាពនៃការងារនៅ​តែមានកម្រិតទាប ក្នុង​នោះ ៩៨%​នៃការងារនៅក្នុងប្រទេសសុទ្ធ​តែ​ជា​ការងារ​មានជំនាញទាប ហើយក្នុងនោះ​ទៀត ​មួយ​ផ្នែក​ធំគឺជា​ការ​ងារ​ក្រៅ​ប្រព័ន្ធផ្លូវការ។
ជាមួយគ្នានេះ គម្រោង “ជំនាញសម្រាប់ទទួល​បាន​ការងារកាន់តែប្រសើរ”​ ដែលមាន​រយៈពេលប្រាំឆ្នាំ ត្រូវ​បាន​រៀបចំឡើងដើម្បីជួយកម្ពុជាធ្វើពិពិធកម្មសេដ្ឋកិច្ច​របស់​ខ្លួន​នៅ​តាម​វិស័យ​នានា ដែលទាមទារឱ្យមានជំនាញកម្រិត​មធ្យមថែម​ទៀត។ គម្រោង​នេះ​នឹងអនុវត្តដោយក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ និងមូលនិធិអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ។
លោកស្រី ម៉ារីយ៉ាម សាលីម ប្រធានគ្រប់គ្រងនៃធនាគារពិភពលោកប្រចាំនៅកម្ពុជា មាន​ប្រសាសន៍ថា នៅពេល​កម្ពុជាខិតខំ​បោះជំហានឈានឡើង​​នៅ​ក្នុង​​ខ្សែចង្វាក់តម្លៃ និងធ្វើពិពិធកម្មផលិតកម្មរបស់ខ្លួន ការបង្កើនជំនាញកម្លាំងពលកម្មបច្ចុប្បន្ន និងនាពេលខាងមុខនឹងក្លាយជាកិច្ច​ការ​គន្លឹះមួយ សម្រាប់​ទាក់ទាញការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេសកាន់តែច្រើន និងកាន់តែប្រសើរឡើង និងឆ្លើយតបបាន​កាន់​តែល្អ​ទៅនឹងតម្រូវការរបស់និយោជក។
លោក​ស្រី​​មាន​ប្រសាសន៍ទៀតថា ការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស ដែលឆ្លើយតបបាន​ទៅ​នឹងតម្រូវការ បន្ថែមដោយការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញ ដូចជា ជំនាញឌីជីថល និងជំនាញឥរិយាបទ ជាដើម អាចជួយប្រទេសកម្ពុជាក្នុងការឈានទៅ​សម្រេចគោលបំណងរបស់ខ្លួនបាន។
ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន មន្រ្តីជាន់ខ្ពស់ និងជាអ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានមានប្រសាសន៍សាទរចំពោះការផ្តល់​ឥណទាន​របស់ធនាគារពិភពលោកនេះ ដោយថា ធនាគារពិភពលោក​គឺជាដៃគូអភិវឌ្ឍរបស់ប្រទេសកម្ពុជារាប់ទសវត្សមកហើយ ដែលជួយទ្រទ្រង់ក្នុងការ​អភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ហើយថា ការ​ផ្តល់ឥណទាន ៤០លានដុល្លាររបស់ធនាគារពិភពលោក​នៅពេលនេះ ពិតជាបានចូលរួមចំណែកទាន់សភាពការណ៍ចំពោះការ​បណ្តុះបណ្តាលធនធាន​មនុស្ស មូលធន​មនុស្ស​នៅកម្ពុជាពាក់ព័ន្ធនឹងជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ហើយថា នេះក៏ជាការរួមចំណែកមួយបន្ថែមទៀតដើម្បីពង្រីកវិសាលភាព នៃការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញនៅ​កម្ពុជា​ឱ្យ​កាន់តែទូលំទូលាយ។
មន្រ្តីជាន់ខ្ពស់​ក្រសួងការងារ​រូបនេះបញ្ជាក់ថា កម្ពុជាបានវិវឌ្ឍមក​ដល់ដំណាក់កាល​ឧស្សាហកម្មទី៤ ដោយ​មាន​ន័យថា ចាប់ពីពេលនេះតទៅ បណ្តា​រោងចក្រ​សហគ្រាស​កម្រិតមធ្យម និង​កម្រិត​ធ្ងន់ នឹង​កើត​មាន​ព្រោង​ព្រាង​នៅ​កម្ពុជា ហើយ​សហគ្រាស​ទាំងនោះ​នឹង​ត្រូវ​ការ​អ្នក​ជំនាញ ដូច្នេះ​ការ​បណ្តុះ​បណ្តាលជំនាញ គឺធ្វើ​យ៉ាង​ណា​ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹង​តម្រូវការទីផ្សារ​នៅ​កម្ពុជា ក៏​ដូចជា​ការប្រកួតប្រជែង​ជាមួយ​បណ្តា​ប្រទេស​ជិតខាងក្នុងតំបន់ ក្នុងការ​អភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច​របស់ខ្លួន៕