ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានកំណត់សម័យប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុបសម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា២០២៤-២០២៥ គ្រោងនឹងប្រព្រឹត្តិទៅនៅថ្ងៃទី១៨ ខែសីហា ខាងមុខ។
បើយោងតាមប្រកាសស្តីពីការរៀបចំ និងការប្រព្រឹត្តទៅនៃការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ សម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា២០២៤-២០២៥ ការប្រឡងថ្នាក់ជាតិនេះ នឹងប្រព្រឹត្តទៅរយៈពេល២ថ្ងៃ គឺនៅថ្ងៃទី១៨ និងថ្ងៃទី១៩ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៥ ដោយវិញ្ញាសាសម្រាប់ថ្នាក់វិទ្យាសាស្រ្ត រួមមាន ៖ ១. មុខវិជ្ជាជម្រើស, ២. ជីវវិទ្យា, ៣. គីមីវិទ្យា, ៤. ភាសាបរទេស, ៥. អក្សរសាស្រ្តខ្មែរ, ៦. រូបវិទ្យា និង៧. គណិតវិទ្យា។ ដោយឡែកមុខវិជ្ជាភាសាបរទេស ជាវិញ្ញាសាតាមស្ម័គ្រ។
សម្រាប់វិញ្ញាសាថ្នាក់វិទ្យាសាស្រ្តសង្គមវិញ រួមមាន ៖ ១. មុខវិជ្ជាជម្រើស, ២. ប្រវត្តិវិទ្យា, ៣. ភូមិវិទ្យា, ៤. ភាសាបរទេស, ៥. គណិតវិទ្យា, ៦. សីលធម៌-ពលរដ្ឋវិជ្ជា និង៧. អក្សរសាស្រ្តខ្មែរ។ ដោយឡែកមុខវិជ្ជាភាសាបរទេស ក៏ត្រូវបានចាត់ទុកថា ជាវិញ្ញាសាតាមស្ម័គ្រដូចគ្នា ដោយត្រូវយកផលសងនៃពិន្ទុ ដែលសិស្សធ្វើបាន ដកនឹង២៥។
សម្រាប់មុខវិជ្ជាជម្រើសថ្នាក់វិទ្យាសាស្រ្ត គឺត្រូវជ្រើសរើសមួយមុខវិជ្ជាក្នុងចំណោមមុខវិជ្ជា ដូចជា ភូមិវិទ្យា ប្រវត្តិវិទ្យា សីលធម៌-ពលរដ្ឋវិជ្ជា និងផែនដីនិងបរិស្ថានវិទ្យា។ ដោយឡែក មុខវិជ្ជាជម្រើសថ្នាក់វិទ្យាសាស្រ្តសង្គម ត្រូវជ្រើសរើសមួយមុខវិជ្ជាក្នុងចំណោមមុខវិជ្ជាដូចជា រូបវិទ្យា គីមីវិទ្យា ជីវវិទ្យា និងផែនដី និងបរិស្ថានវិទ្យា។
បើយោងតាមសេចក្ដីណែនាំស្ដីពីដំណើរការនៃការប្រឡងបាក់ឌុប វិញ្ញាសាប្រឡងទាំងអស់ត្រូវបានជ្រើសរើស តាក់តែងរៀបចំ និងគ្រប់គ្រងដោយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។ សម្រាប់ វិញ្ញាសាសម្រាប់ថ្នាក់វិទ្យាសាស្រ្ត ត្រូវចែកឱ្យបេក្ខជនម្នាក់ៗ រួមមាន គណិតវិទ្យា គីមីវិទ្យា ជីវវិទ្យា រូបវិទ្យា និងភាសាបរទេស។ ដោយឡែកវិញ្ញាសាអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ និងមុខវិជ្ជាជម្រើសប្រវត្តិវិទ្យា ជាវិញ្ញាសាដែលអនុរក្ស ត្រូវចម្លងដាក់លើក្ដារខៀន។ ចំណែក វិញ្ញាសាសម្រាប់ថ្នាក់វិទ្យាសាស្រ្តសង្គម ត្រូវចែកឱ្យបេក្ខជនម្នាក់ៗ រួមមាន គណិតវិទ្យា ភាសាបរទេស ។ ដោយឡែក វិញ្ញាសាអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ ភូមិវិទ្យា ប្រវត្តិវិទ្យា សីលធម៌-ពលរដ្ឋវិជ្ជា រួមទាំង ផែនដីនិងបរិស្ថានវិទ្យា ជាវិញ្ញាសាដែលអនុរក្សត្រូវចម្លងដាក់លើក្ដារខៀន។
បេក្ខជនទាំងអស់អាចជ្រើសរើសយកមុខវិជ្ជាភាសាបរទេសមួយ ក្នុងចំណោមភាសាបារាំង ឬភាសាអង់គ្លេស។ ចំពោះ សិស្សសាលាឯកជនរៀនគ្រប់មុខវិជ្ជាជាភាសាអង់គ្លេស អនុរក្សត្រូវបកប្រែវិញ្ញាសាគ្រប់មុខវិជ្ជា ភាសាអង់គ្លេស លើកលែងតែវិញ្ញាសាអក្សរសាស្ត្រខ្មែរ ហើយត្រូវទូទាត់រយៈពេលបកប្រែវិញ្ញាសានោះ តែមិនឱ្យប៉ះពាល់ដល់ការប្រព្រឹត្តទៅនៃវិញ្ញាសាបន្ទាប់។ សិស្សសាលាឯកជនរៀនគ្រប់មុខវិជ្ជាជាភាសាអង់គ្លេស លើកលែងតែមុខវិជ្ជាអក្សរសាស្ត្រខ្មែរមិនប្រឡងវិញ្ញាសាភាសាបរទេសនោះទេ។
សម្រាប់បេក្ខជនពិការភ្នែក អនុរក្សត្រូវអានវិញ្ញាសាឱ្យបេក្ខជនស្ដាប់ ហើយត្រូវទូទាត់រយៈពេលអានវិញ្ញាសាតែមិនឱ្យប៉ះពាល់ដល់ការប្រព្រឹត្តទៅនៃវិញ្ញាសាបន្ទាប់។ គណៈមេប្រយោគទូទាំងប្រទេសប្រចាំរាជធានី ខេត្ត ត្រូវសម្រេចដកសំណួរណាដែលពាក់ព័ន្ធនឹងគំនូរ។
ជាមួយគ្នានេះ ក្រសួងអប់រំ កបានបញ្ជាក់ពីវិន័យក្នុងការប្រឡង ដោយក្នុងនោះចំពោះបេក្ខជនអវត្តមានចាប់ពីមួយវិញ្ញាសាឡើងទៅត្រូវកំណត់ឱ្យធ្លាក់ជាស្វ័យប្រវត្តិ និងត្រូវចុះអក្សរ “A” នៅក្នុងសន្លឹកសម្រង់ពិន្ទុ MCS។ ចំពោះបេក្ខជនដែលមិនបានប្រគល់សន្លឹកកិច្ចការនៃវិញ្ញាសាណាមួយដល់គណៈមេប្រយោគត្រូវចាត់ទុកបេក្ខជននោះអវត្តមានចំពោះវិញ្ញាសានោះ ហើយត្រូវអនុវត្តដូចករណ៍បេក្ខជនអវត្តមានដែរ៕