រដ្ឋ​មន្រ្តី​អប់រំ ចុះពិនិត្យ​ស្ថានភាពសុវត្ថិភាពក្នុង​ការរៀន និង​បង្រៀន​នៅតាម​បណ្តោយ​ព្រំដែន
ឯកឧត្ដម​បណ្ឌិត​សភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា កាលពីរសៀលថ្ងៃទី៩ កក្កដា បាន​ចុះ​ពិនិត្យ​ស្ថានភាព​សុវត្ថិភាព​ក្នុង​ការរៀន និង​បង្រៀន នៅ​សាលាបឋមសិក្សា​ទាំង៨ តាម​បណ្ដោយ​ព្រំដែន​ក្នុង​ស្រុក​បន្ទាយអំពិល ខេត្ត​ឧត្តរមានជ័យ។
សាលាបឋម​សិក្សា​ទាំង៨ ដែលមាន​ទីតាំង​នៅ​តាម​តំបន់​ព្រំដែន​នោះ រួមមាន សាលា​បឋមសិក្សា​តាមន្តសែនជ័យ, សាលាបឋមសិក្សា​បុស្សធំ, សាលាបឋមសិក្សាហនុមាន, សាលាបឋមសិក្សាថ្មដូន, សាលាបឋមសិក្សាជប់គគីរ, សាលាបឋមសិក្សាមនោរម្យ១បូក២, សាលាបឋមសិក្សា​ហាលឿម​សែនជ័យ និង​សាលា​បឋមសិក្សាចន្ទក្រហម។
បន្ទាប់ពីបានស្ដាប់របាយការណ៍របស់នាយកសាលាបឋមសិក្សាទាំង៨ រួចមក ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី​​បាន​កោតសរសើរ និង​ថ្លែង​អំណរគុណ​ដល់​លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ដែល​បាន​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​លះបង់​ខ្ពស់​ក្នុង​ការ​បង្រៀន​គ្រប់​កាលៈទេសៈ និង​បាន​រម្លឹក​ឡើង​វិញ​អំពី​ប្រវត្តិសាស្ត្រ សំណង់​ប្រាសាទ​នានា នៃតំបន់​នេះ​ចាប់​តាំងពី​សម័យ​មុន​អង្គរ​រហូតមក​ដល់​សម័យ​អាណានិគម​និយម​បារាំង។ ក្នុងនោះ ការទទួល​បាន​ជ័យជម្នះ​ក្នុង​ការទាមទារ នៃតំបន់​ប្រាសាទ​ព្រះវិហារ ដោយ​សម្ដេច​ព្រះបាទ នរោត្តម សីហនុ និង​នៅ​ឆ្នាំ២០០៨ ការ​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​របស់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុង​ការ​តតាំង​ក្ដី​នៅ​ទីក្រុងឡាអេ និង​បាន​ដាក់​បញ្ចូល​ជា​សម្បត្តិ​បេតិកភណ្ឌ​ពិភពលោក។
ថ្នាក់រៀននៅសាលាបឋមសិក្សាតាមតំបន់ព្រំដែន ខេត្តឧត្តរមានជ័យ
ចំពោះ​ក្តីកង្វល់​របស់​លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ពាក់ព័ន្ធ​បញ្ហា​ព្រំដែន ឯកឧត្តម​រដ្ឋមន្រ្តី បាន​សុំ​ឱ្យ​លោកគ្រូអ្នក​គ្រូ​ជឿជាក់​លើការ​ដឹកនាំ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ក្នុង​ការ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ព្រំដែន​ដោយ​សន្តិវិធី ចៀសវាង​ការប្រើប្រាស់​ហិង្សា។ ឯកឧត្ដម​បណ្ឌិត​សភាចារ្យ ក៏បាន​លើកទឹក​ចិត្ត​លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ បន្ត​យកចិត្តទុក​ដាក់​ផ្តោត​លើ​ការបង្រៀន ដោយ​ប្រើប្រាស់​វិធីសាស្ត្រ​បង្រៀន​ទៅ​តាម​លទ្ធភាព​ជាក់ស្ដែង​ក្នុង​ការ​អនុវត្ត​កញ្ចប់​អំណាន​ដំបូង និង​គណិតវិទ្យា​ដំបូង ហើយ​ជាមួយ​គ្នា​នេះ ក៏​មានការ​ជួយ​គាំទ្រ​ពី​នាយកដ្ឋាន​បឋមសិក្សា​លើការ​បណ្ដុះបណ្ដាល​ពីវិធីសាស្ត្រ​បង្រៀនថ្មីៗ ការ​ប្រើប្រាស់​សម្ភារៈសិក្សា ផ្តល់​ឯកសារ​បន្ថែម និង​សៀវភៅ​អំណាន​ផ្សេងៗ​ដល់​សាលាបឋមសិក្សា​នីមួយៗ ដើម្បីជា​ជំនួយ​ពង្រឹង​ដល់​ការរៀន និង​បង្រៀន។
ជាមួយគ្នា​នេះ ឯកឧត្ដម​បណ្ឌិត​សភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ក៏បាន​នាំយក​អំណោយ​ជាច្រើន​រួមមាន ទូរទស្សន៍​ឆ្លាតវៃ​ សម្ភារៈ​សិក្សា​នៃ​កញ្ចប់​សម្ភារៈ​អំណាន និង​គណិតវិទ្យា​ថ្នាក់ដំបូង សៀវភៅ​សិក្សា​គោលពី​ថ្នាក់ទី១ ដល់​ថ្នាក់ទី៩​លើ​គ្រប់មុខវិជ្ជា កាតាប និងសម្ភារៈ​សិក្សា​សម្រាប់​កុមារ ម៉ាស៊ីន LCD ថេប្លេត សៀវភៅ​សរសេរ និង​ប៊ិក ដើម្បី​ផ្តល់​ជូន​ដល់​សិស្សានុសិស្ស និង​លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ក្នុង​ដំណើរ​ការ​បង្រៀន​និងរៀន ជាពិសេស​ការ​បន្ត​អនុវត្ត​ថ្នាល​បឋម PLP។
រដ្ឋមន្រ្តី​ក្រសួង​អប់រំ ក៏​បាន​លើកទឹក​ចិត្ត​លោក​គ្រូអ្នក​គ្រូ​ឱ្យបន្ត​រក្សា​ស្មារតី​រួបរួម​សាមគ្គី​គ្នា​ឱ្យ​កាន់តែ​រឹងមាំ ដើម្បី​ផ្តល់​នូវ​ការ​អប់រំ​ប្រកប​ដោយ​គុណភាព បរិយាបន្ន និង​សមធម៌ ប្រែក្លាយ​យុវជន​កម្ពុជា​ជំនាន់​ក្រោយ​ទៅ​ជា​កម្លាំង​ចលករ​ដ៏មាន​សក្តានុពល​ចូលរួម​ចំណែក​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​សង្គម​ជាតិ​ឱ្យ​រីកចម្រើន​ប្រកប​ដោយ​ចីរភាព៕