សិស្សានុសិស្សដែលសិក្សានៅសាលាបឋមសិក្សាជោគជ័យ ក៏ដូចជាសាលាបឋមសិក្សាព្រៃចាន់ ក្បែរព្រំដែនកម្ពុជាថៃ ក្នុងខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ពួកគេមិនបានរៀនដិតដល់ឡើយចាប់តាំងពីការផ្ទុះជម្លោះព្រំដែនចាប់តាំងពីខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៥មក។ ក្នុងសង្រ្គាមលើកទី១ រយៈពេល៥ថ្ងៃកាលពីខែកក្កដា សិស្សត្រូវបានជម្លៀសទៅជាមួយឪពុកម្តាយដើម្បីសុវត្ថិភាព, សង្រ្គាមលើកទី២ រយៈពេល២០ថ្ងៃ នៅក្នុងខែធ្នូ សិស្សនៃសាលាបឋមសិក្សាទាំងពីរនេះត្រូវរត់ភៀសខ្លួនម្តងទៀត។
ក្រោយបទឈប់បាញ់កាលពីថ្ងៃទី២៧ ធ្នូ សិស្សានុសិស្សនៃសាលាបឋមសិក្សាជោគជ័យ និងព្រៃចាន់ ក៏ដូចជាក្រុមគ្រួសាររបស់ពួកគេមិនអាចវិលត្រឡប់មកភូមិឋានវិញឡើយ ដោយសារភូមិរបស់ពួកគេត្រូវបានយោធាថៃប្លោងគ្រាប់បំផ្លាញ និងព័ទ្ធដោយកុងតឺន័រ និងបន្លាលួស។
លោក កុយ វណ្ណី នាយកសាលាបឋមសិក្សាព្រៃចាន់ មានប្រសាសន៍ថា ការឈ្លានពានរបស់យោធាថៃមកលើទឹកដីកម្ពុជាដោយមិនរើសគោលដៅ បានធ្វើឱ្យអគារសាលារៀនព្រៃចាន់រងការបាក់បែក និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធក្នុងបរិវេណសាលារងការខូចខាត។ ពេលនេះសិស្សានុសិស្សទាំងអស់ត្រូវរៀននៅក្រោមតង់ដែលជាថ្នាក់រៀនបណ្តោះអាសន្ននៅជំរំភៀសសឹក មានចម្ងាយប្រមាណ២០គីឡូម៉ែត្រពីសាលារៀនពីមុនរបស់ពួកគេ។
ដូចគ្នានេះដែរ លោក សុវណ្ណ សោភ័ណ នាយកសាលាបឋមសិក្សាភូមិជោគជ័យ មានប្រសាសន៍ថា សព្វថ្ងៃសាលាបឋមសិក្សាភូមិជោគជ័យ ក៏រងការខូចខាតទាំងស្រុង ដោយសារយោធាថៃបានទម្លាក់គ្រាប់យ៉ាងច្រើនទៅលើបរិវេណសាលារៀន ខណៈសាលារៀនមួយនេះក៏កំពុងត្រូវព័ទ្ធយកដោយទូកុងតឺន័ររបស់យោធាថៃ។
នាយកសាលាបឋមសិក្សាភូមិជោគជ័យ មានប្រសាសន៍ថា ចាប់តាំងពីមានការផ្ទុះជម្លោះព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃមក សាលាបឋមសិក្សាបានផ្អាកដំណើរការសាលារៀនទាំងស្រុង ដោយប្រជាពលរដ្ឋត្រូវរត់ទៅរស់នៅជំរំជនភៀសសឹក។ តែយ៉ាងណានៅសប្ដាហ៍នេះ សាលាបឋមសិក្សាជោគជ័យ បានបើកដំណើរការឱ្យសិស្សចូលរៀនឡើងវិញហើយ តែជាសាលារៀនបណ្ដោះអាសន្ន នៅជំរំវត្តចាន់ស៊ី ដោយមានសរុបចំនួន១៤ថ្នាក់រៀន។
“និយាយរួមហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសាលារៀន គឺរងផលប៉ះពាល់ខ្ទេចខ្ទីទាំងអស់ ព្រោះស្នាមគ្រាប់ដែលធ្លាក់វាច្រើន”
ជាមួយគ្នានេះ ដើម្បីគាំទ្រសិស្សានុសិស្សឱ្យបានសិក្សារៀនសូត្រ ក្រុមការងារមន្ទីរអប់រំខេត្តបន្ទាយមានជ័យ សហការជាមួយអាជ្ញាធរដែនដីគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ពីខេត្តដល់ស្រុក បានជួយរៀបចំជាតង់ តុ សម្ភារៈជាសៀវភៅ ប៊ិក ដល់សិស្សានុសិស្ស គ្រូបង្រៀន បច្ចេកទេសការងាររដ្ឋបាល ក៏ដូចជាបណ្ណាល័យជាដើម។
ដើមឆ្នាំសិក្សាថ្មីនេះ សាលាបឋមសិក្សាភូមិជោគជ័យ មានសិស្សសរុប ៤៥០នាក់ ស្រី២២០នាក់។ ក្នុងនោះ គ្រូបង្រៀន សរុប១៤នាក់ ស្រី៦នាក់។ លោក សុវណ្ណ សោភ័ណ បន្ថែមថា ស្ថានភាពបច្ចុប្បន្ន សិស្សបានមករៀនទៀងទាត់ ព្រោះនៅសាលារៀនបណ្ដោះអាសន្ននេះ ស្ថិតនៅក្បែរជំរំជនភៀសសឹក ដែលអាណាព្យាបាលសិស្សរស់នៅជាមួយកូនៗរបស់ពួកគាត់តែម្ដង។
លោក យ៉ែម វណ្ណៈ ជាគ្រូបង្រៀននៃសាលាបឋមសិក្សាភូមិជោគជ័យ លើកឡើងថា ដោយសារសាលាបឋមសិក្សាភូមិជោគជ័យ ត្រូវបានយោធាថៃបានព័ទ្ធយក ដោយដាក់កុងទ័រនឺ ហើយស្ថានភាពសាលាមិនអាចចូលទៅមើលបាន ពេលនេះរូបលោក ក៏ដូចជាគ្រូបង្រៀនដទៃទៀត ត្រូវទៅបង្រៀនសិស្សនៅក្នុងជំរំជនភៀសសឹកក្នុងវត្តចាន់ស៊ីវិញ។ លោកថា បញ្ហាជម្លោះព្រំដែន បានធ្វើឱ្យការសិក្សារបស់សិស្សក្នុងតំបន់នេះ ហាក់ធ្លាក់ចុះយ៉ាងខ្លាំង ដោយសារពួកគេត្រូវភៀសខ្លួនពីមួយកន្លែងទៅមួយកន្លែង ហើយកុមារខ្លះបានរៀននៅជំរំជនភៀសសឹក កុមារខ្លះក៏មិនបានរៀនដែរ។
“រាល់ថ្ងៃមានតែការសិក្សា និងលេងសប្បាយជាមួយក្មេងៗទាំងអស់គ្នា ហើយពេលជួបស្ថានភាពបែបនេះ គឺពួកគេមានការឈឺចាប់… សាលារៀនធ្លាប់ទៅរៀនព្រឹកល្ងាចៗ បែរជាខ្ទេចអស់ ដើមឈើដែលធ្លាប់តែចេញលេងជ្រកម្លប់ ឥឡូវត្រូវឆេះអស់ទៀត…”
គ្រូបង្រៀននៃសាលាបឋមសិក្សាភូមិជោគជ័យ រូបនេះ បន្ថែមថា ក្នុងនាមជាគ្រូបង្រៀនម្នាក់ រាល់ថ្ងៃមានតែខិតខំបង្រៀន និងបណ្ដុះបណ្ដាលសិស្សឱ្យបានល្អ។ លោកបន្តថា សិស្សមានការលំបាកច្រើន ពេលភៀសសឹកពួកគេខ្លះគ្មានសម្លៀកបំពាក់ គ្មានកាបូប សៀវភៅ ប៊ិក ខ្មៅដៃ ពោលគឺមានតែមួយចំនួនតូចប៉ុណ្ណោះដែលមានសម្ភារៈសិក្សាមកជាមួយ។ ភាគរយតិចណាស់អ្នកដែលមាន សឹងតែ ៩៥%ហើយដែលគ្មានអ្វីភ្ជាប់មកជាមួយ។
ជាមួយគ្នានេះ លោក យ៉ែម វណ្ណៈ អំពាវនាវដល់សប្បុរសជនទាំងក្នុងស្រុក និងក្រៅស្រុក សូមបន្តជួយឧបត្ថម្ភដល់កុមារនៅតាមជំរំជនភៀសសឹកទាំងអស់ ដូចជា សម្ភារៈសិក្សា កាបូប និងសម្លៀកបំពាក់ជាដើមដល់ពួកគេ ព្រោះពួកគាត់សុទ្ធតែខ្វះខាតដោយសារសង្រ្គាម រត់មកមិនបានយកអ្វីមកជាមួយនោះឡើយ។
តាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងមហាផ្ទៃ បន្ទាប់ពីមានបទឈប់បាញ់កាលពីថ្ងៃទី២៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ គិតត្រឹមថ្ងៃទី៧ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ នៅមានសាលារៀនសរុបចំនួន ១៥០ មិនទាន់បានបើកដំណើរការឡើងវិញនៅឡើយ។ សាលារៀនទាំងនោះមានពីតាំងស្ថិតនៅក្នុងខេត្តឧត្តរមានជ័យ បន្ទាយមានជ័យ និងខេត្តព្រះវិហារ៕